С ъзнателен ли е изкуственият интелект (AI)? Това е един от въпросите, с които се борят изследователите в областта на ИИ и неврологията. Има много неща, които не знаем за съзнанието, което прави стремежа да го разберем по отношение на AI много по-сложен.
Преди няколко месеца излезе предпечатен доклад, който има за цел да разработи някои индикатори, които биха могли да се използват, за да се установи дали софтуерът за машинно обучение е придобил съзнание. Все още няма единна теория за съзнанието – нито за това как работи, нито за това как възниква – така че използваните индикатори се разглеждат като важни маркери за виждане на съзнанието, въпреки че не са изчерпателни.
Екипът беше съставен от невролози, компютърни учени и философи. Един от използваните подходи беше теорията за глобалното работно пространство, която не е точно теория за съзнанието, а повече за това как хората и животните могат да мислят и изпълняват задачи, независимо и успоредно, като в същото време са обединени в теорията за ума.
Има и индикатори от други хипотези, като тази за по-върховния ред. Според тази идея, за да има едно същество съзнание, то трябва да притежава осъзнаване на мисълта и функцията. Те също така използваха предсказуема обработка - способността да се отгатва логично какво ще се случи след това (нещо, което беше частично демонстрирано от AI), както и други подходи. Екипът разгледа как се справят тези индикатори, когато се прилагат към настоящите AI.
„Нашият анализ предполага, че нито една настояща AI системи не е съзнателна, но също така предполага, че няма очевидни технически бариери пред това да се изградят AI системи, които да отговарят на тези показатели“, пише екипът в доклада.
Разбирането на съзнателността на AI или поне опитът да се установят критериите, които биха могли да установят дали има развито съзнание, може дори да ни помогне да разберем какво изобщо представлява съзнанието.
„Това е огромен въпрос“, каза по-рано съавторът Лиад Мудрик пред IFLScience.
„Мога само да ви кажа, че търсенето е завладяващо. Хората се опитват да експериментират с това и се опитват да мислят за това. Както казах преди, мисля, че една от причините проектите, които се опитват да арбитрират в рамките на теориите, са толкова важни, понеже те също могат да ни доближат до разработването на ясни критерии за това какво е и какво не е съзнателно.“
Възможно е съзнанието да е нежелана последица от сложността. Съзнанието при животните се свързва с по-големи способности, така че по-способните AI може просто да се окажат в съзнание, без да е имало план да им бъде дадено такова.
Докладът е публикуван като предпечат на arXiv.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!