П рекарването на времето на летището обикновено е толкова неприятно, че има цяла тенденция в TikTok, посветена на това хората да преминават през терминала за възможно най-кратко време, пише CNN.
Не и в сингапурското летище Чанги, което току-що бе обявено за най-доброто летище в света за 13-и път от организацията за оценка на въздушния транспорт Skytrax.
Чанги е дестинация сама по себе си, където е въведено ранно чекиране, за да могат пътниците да оставят багажа си до 48 часа преди полета, така че да могат да превърнат времето си на летището в част от почивката.
Повечето от тях ще попаднат в огромния 10-етажен търговски център Jewel, който през 2024 г. беше посетен от 80 млн. души. В него има множеството закрити градини (включително център за пеперуди) Rain Vortex.
Има спа центрове, хотели, художествени изложби, музей, кино; има дори тематичен парк за динозаври.
Skytrax признава летището и за гастрономическа страна на чудесата. На Световните летищни награди, които се проведоха в Мадрид на 9 април, то получи наградата за най-добро летищно хранене в света, както и наградите за най-добри летищни тоалетни и най-добро летище в Азия.
Това едва ли ще бъде последното отличие, което това образцово летище получава.
Singapore’s Changi regained the title of world’s best airport in 2025, edging out Doha’s Hamad International, which took the number one spot last year.
— Business Standard (@bsindia) April 10, 2025
👉 https://t.co/cFAwbdDq3G#Singapore #ChangiAirport #Changi #Airports #Doha pic.twitter.com/gjdckhrkFo
През следващите шест години Чанги ще инвестира повече от 2 млрд. долара в подобряване на услугите и съоръженията, съобщи CNN Business миналия месец.
Освен това то ще стане още по-голямо. Работи се по пети терминал, който ще се добави към съществуващите четири и ще бъде открит през 2030 г.
Азия е начело
Летище номер 2 в света, според глобалното проучване на Skytrax, проведено сред клиентите на 565 летища по света, е изпълненото с произведения на изкуството и архитектурно великолепие международно летище Хамад в Катар, което е един от най-луксозните авиационни центрове в света. То спечели и награди за най-добро летище за пазаруване и най-добро летище в Близкия изток.
Look inside the new $1.3 billion complex at Singapore's Changi Airport pic.twitter.com/6TA7nBrQCi
— Business Insider (@BusinessInsider) April 17, 2019
Азиатските летища заеха местата от трето до шесто в списъка, доказвайки за пореден път, че регионът оставя Северна Америка и Европа да наваксват, когато става въпрос за върхови постижения в областта на въздушния транспорт.
Токийското летище „Ханеда“ (обявено и за най-чистото летище в света) е на трето място, следвано от международното летище „Инчхон“ в Сеул (отличено и с наградата за най-добър персонал на летището в света), международното летище „Нарита“ (обслужващо Токио) и международното летище в Хонконг.
Девет европейски летища попаднаха в топ 20. На 7-о място е парижкото летище Шарл де Гол, което за трета поредна година е обявено за най-доброто летище в Европа. Римското летище „Фиумичино“, което преживя натоварена година благодарение на юбилейните тържества на Католическата църква, беше поставено под номер 8.
Singapore's Changi regained the title as world's best airport in 2025, edging out Doha's Hamad https://t.co/erNCOSBE24
— Bloomberg (@business) April 10, 2025
Мюнхен, Цюрих и Хелзинки-Вантаа са съответно на 9-о, 10-о и 12-о място, а летището в Истанбул, разположено в европейската част на континенталния град, е на 14-о място. Аеропортът в Истанбул бе обявен и за най-благоприятния за семейства в света.
Виена (номер 15), Копенхаген (номер 18) и Амстердам Схипхол (номер 19) попаднаха в класацията, но лондонското летище Хийтроу, най-натовареното летище в Европа, не получи нито една награда.
Единственото летище от Северна и Южна Америка, попаднало в списъка, е Международното летище във Ванкувър - номер 13. Летището в Кейптаун не попадна в топ 20, но беше обявено за най-добро летище в Африка и за най-добро обслужване на летищния персонал в Африка.
Останалата част от топ 20 се състоеше от Дубай Интернешънъл под номер 11, Мелбърн под номер 16, японското летище Чубу Центъраир под номер 17 (също обявено за най-добро регионално летище в света) и Бахрейн Интернешънъл под номер 20.
Международното летище Тайван Таоюан спечели наградата за най-добро доставяне на багаж на летище в света, Копенхаген беше отличено за най-добра обработка на сигурността на летище в света, а международното летище в Хонконг получи наградата за най-добра имиграция на летище в света.