Т ой е буквалното въплъщение на основаването на Китай. Печатът на наследството е в основата на концепцията за „Небесния мандат” - философското учение, използвано от древността, за да оправдае управлението на китайския император.
Предаван е от династия на династия повече от хилядолетие, преди мистериозно да бъде загубен. Днес никой не знае със сигурност как и кога е изчезнал.
Ако бъде открит обаче той би бил най-ценният предмет в света. Не само историческата му стойност е огромна. Печатът би бил желан както от Китай, така и от конкурентните държави и най-вече от Тайван. В миналото с този предмет се е предавала императорската власт над Китайската империя. Той е символът на мандата за управление, даден от боговете на императора. Така че печатът би имал несравнимо историческо, културно и политическо значение в наши дни. Стойността му би се измервала в милиарди долари.
Печатът е създаден през 221 г. пр. Хр. от Цин Шъхуан, първият император на Китай, който обединява страната и създава първата династия Цин (秦朝).
В съкровищницата на един от победените военачалници се съхранявал знаменит нефритен диск, за който се считало, че е с божествен произход. Цин Шъхуан наредил от този нефрит да му бъде изработен печат и върху него да бъдат изписани думите: „Получи мандата от Небето, а с него дълголетие и просперитет”.
Heirloom Seal of the Realm
— Tiffany Wang (@tiffanymwang) February 26, 2020
Discovered in 1738, the carved words read: "Receive the mandate of Heaven, with it longevity & prosperity".
The original seal w the same text was created in 221 BC, Qin Dynasty, could not be located after Ming. The treasure hunt continues. #ArtHistory pic.twitter.com/45LM6B9jnv
Нефритът в китайската култура се смята за символ на вътрешната красота на душата. По време на по-късната династия Хан, наследила Цин, китайците свързват зеления минерал с божественото безсмъртие.
Тогава печатът е известен под името „Печат на наследството на Хан”.
Друга легенда разказва, че при предаването на властта на новия император, ядосаната вдовица на стария хвърлила печата и от него се отчупил единият ъгъл. По-късно счупеното парче било заменено със злато.
Под управлението на Хан Китай преминава през своеобразна златна ера, превръщайки се в най-богатата и могъща държава в света. След падането на династията печатът става обект на яростно съперничество между отделните владетели в т. нар. период на Трите царства.
В крайна сметка той попада в ръцете на военачалника Цао Цао. Неговият син Цао Пай основава следващата императорска династия на Китай – Вей.
Печатът продължава да се предава от император на император още над три столетия. Следите на символа на императорската власт се губят след падането на династията Тан, в хаоса и междуособните войни по време на т. нар. Период на петте династии и десетте царства, през X век.
Разкриха тайна на огромни древни пирамиди в Китай
Но архивите на следващата императорска династия – Сун, сочат, че печатът е бил намерен отново 150 години по-късно. Според легендата той пак се предавал от император на император. Това продължило дори след като Китай е превзет от монголите, които основават династията Юан.
Според историците обаче данните за печата от този период са спорни. Много е вероятно той въобще да не е бил намиран след изчезването му в края на Тан.
Как една проститутка се превръща в кралица на терора
Сигурно е, че през 1369 г., когато армиите на Мин превземат столицата на Юан, те не откриват „Небесния мандат”.
Така че печатът може да е бил изгубен окончателно, когато последният император от династията Тан изгаря двореца си с нашествениците в него в началото на X век.
Япония започва новата си императорска епоха
Династията Мин и следващата Цин (清朝), известна още като Манджурската, не разполагат с „Небесния мандат”. За да намалят силата на легендата императорите им нареждат създаването на множество императорски печати. Един от тях, изработен от стеатит и украсен с девет дракона, е продаден за 22 милиона долара на търг в Париж през 2016 г.
През последните десетилетия няколко печата, открити в китайската провинция - включително един от 13-годишно момче в Шанси през 1955 г. - стават кандидати за „Небесния мандат”. Всички те обаче се оказват изработени по времето на Манджурската династия и Мин.
Чудесата на Китай – дар за човечеството
Конспиративна теория твърди, че оригиналният императорски печат е потънал в Бохайския залив през 1948 г., при евакуацията на националистите в Тайван, след като комунистите превземат Пекин. Това твърдение обаче не е подкрепено от никакви исторически доказателства.
Ако бъде намерен, „Небесният мандат” веднага ще се превърне в обект на спор и наддаване между Пекин и Тайпе, тъй като властите и в Китай и в Тайван претендират за китайското имперско наследство.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!