С викнали сме да чуваме за вируси, разпространяващи се от дивата природа към хората, но инфекцията между видовете може да се случи и в обратна посока.
В света са останали малко над 1000 планински горили и всяка масова смъртност ще доведе този вид още повече до ръба.
Поради тази причина често смъртоносният вирус Ебола – който според учените вече е намалил броя на горилите в световен мащаб с 1/3 – е сериозен проблем.
Just 1 Mountain Gorilla With Ebola Would Be a Disaster. Here's Why. https://t.co/7TT0h1OGRj
— ScienceAlert (@ScienceAlert) April 28, 2023
Екип от учени от САЩ и Демократична република Конго искаха да разберат колко смъртоносна би била подобна епидемия от Ебола за планинските горили (Gorilla beringei) от масива Вирунга и наскоро съобщи своите открития.
Масивът Вирунга е едно от местата с най-голямо биоразнообразие в Африка и дом на една от само двете популации на планински горили в света.
Тази тропическа вулканична планинска верига граничи с Руанда, Уганда и Демократична република Конго. Докато и трите страни защитават дивите зони на планините като национални паркове, тези паркове също граничат с райони, където живеят до 1000 души в рамките на квадратен километър – едни от най-високите гъстоти на населението в континентална Африка.
„Възможността от преминаването на вируса от хора към горили е значителна заплаха“, казва водещият автор и зоолог Доун Цимерман от Националния природонаучен музей на Смитсониън.
Епидемиите от Ебола вече взеха огромни жертви върху човешките общности в този регион. Между 2018 г. и 2020 г. хората в Демократична република Конго преживяха втората по големина епидемия от вируса Ебола в света с 2287 загубени човешки живота. Тази епидемия се разпространи към Национален парк Вирунга, като случаите при хора са само на 80 километра от неговите граници.
Поради тази близост природозащитниците са загрижени, че Ебола един ден ще „прескочи оградата“ от човешките общности към горилите.
A mountain gorilla taking in the moment in Bwindi, Uganda.
— Discovery (@Discovery) February 5, 2023
Photo by Luke Mackenzie pic.twitter.com/FLriN0cAX5
„Имахме голям късмет, че към днешна дата вирусът Ебола не е засегнал планинските горили“, казва Кирстен Гиларди, експерт по медицина на примати от Калифорнийския университет, Дейвис. „Това, че успяхме да направим тези констатации с данни, предоставени от властите за дивата природа на Руанда, Уганда и Конго, демонстрира техния ангажимент за защита на тези великолепни големи маймуни.“
За да симулира набор от епидемични сценарии, екипът използва софтуера с отворен код Outbreak, инструмент, предназначен за изследователи на дивата природа, за да моделират разпространението на инфекциозни болести.
Учен по консервация и старши автор Робърт Лейси отбеляза, че компютърното моделиране има своите граници, особено след като данните за дивата природа са оскъдни.
Първият експеримент разглежда как вирусът ще се разпространи чрез горилите Virunga, след като някоя горила е заразена чрез контакт с хора.
Знаем, че нивата на контакт между групите горили и самотните среброгърби (зрели алфа мъжки) са високи, така че Ебола ще се разпространи бързо сред населението. Независимо от това къде се е заразила първата горила, моделът показва, че след 100 дни от първия случай по-малко от 20 % от популацията ще оцелее.
Вторият експеримент моделира какво би се случило при същата епидемия, ако на някои от горилите бъде дадена ваксина, направена за човешка употреба.
Нашето генетично сходство с горилите е основна причина, поради която можем да разпространяваме болести, но също така можем да използваме едни и същи лекарства за борба с вируса. В тази част от изследването учените определят вероятния параметър, че само до половината от всички привикнали горили (тези, които са били изложени на контакт с хора чрез изследователски проекти и екотуризъм) ще бъдат ваксинирани по време на епидемията.
В друг сценарии, привикналите горили са ваксинирани превантивно, така че режимът на ваксиниране е завършен, след като първата горила се зарази. В този случай 59 % от горилите оцеляват.
“Without a Trace” Mountain gorilla in Volcanoes National Park, Rwanda #photography pic.twitter.com/Ff1znd6Tet
— Richard Bernabe (@bernabephoto) February 28, 2023
Друг сценарий представлява бърз отговор на епидемия с ваксини, прилагани три седмици след заразяването на първата горила. При този сценарий 56 % от горилите оцеляват.
Добре е да се знае, че ваксините, поставени през третата седмица, все пак ще имат значение, но според изследователите в идеалния случай трябва да се стремим да ваксинираме горилите превантивно.
„Това проучване дава силни аргументи или за превантивно ваксиниране на 50 % от привикналите планински горили, или за готовност за ваксиниране при първото откриване на Ебола в популацията“, казва Цимерман.
Измирането на половината от планинските горили в масива Вирунга би била пагубна за популацията и вида, но тези сценарии показват, че без ваксини ситуацията вероятно ще бъде много по-лоша.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!