Х ората са социални същества и повечето от тях се нуждаят от романтични връзки, за да бъдат истински щастливи. Ако сте срещнали този специален човек и се надявате да започнете дълга, щастлива и пълноценна връзка, е важно да разберете науката за това как да установите дълготрайна романтична връзка.
1. Бъдете целенасочени
Бъдете целенасочени и разберете каква точно е вашата зараждаща се връзка. Независимо от вида отношенията, в които навлизате, някои неща са почти универсални.
Всяка връзка, без здрава основа, в крайна сметка ще се разпадне. Ако забележите, че се отдръпвате от определен аспект, това е моментът да навлезете по-навътре в отношенията си. Тези неща най-вероятно ще подкопаят вашите отношения в бъдеще.
Неразрешените проблеми имат свойството да се връщат, за да ни преследват. Не позволявайте на проблеми, които могат да бъдат избегнати, да навредят на това, което би могло да бъде една трайна и пълноценна връзка.
2. Избягвайте да предполагате, че партньорът ви отразява вашите чувства
Една от най-големите опасности във взаимоотношенията е да приемете, че другият човек отразява вашите чувства и мисли. Трудно е да приемем, че човекът, с когото сме толкова близки, всъщност е различен от нас.
Без значение колко общи неща имат, дори най-отдадените любовници и най-доверените партньори ще имат някои неща, за които не са на едно мнение. Нещата, които наистина обичате в партньора си, са много по-важни от няколкото, които не харесвате. Уважавайте избора му, продължавайте да полагате усилия и не забравяйте общата картина на връзката ви.
3. Използвайте културата на разказване
Културата на разказване е комуникационна стратегия, при която сте открити и честни с близките си хора относно чувствата си, като сваляте бариерите си. Тя се отнася за всички ваши важни взаимоотношения, особено с романтичния ви партньор. Разказвайте му неща за себе си, които смятате, че той би искал да знае, така че връзката ви на доверие да се развие и укрепне.
4. Премахнете бариерите в общуването
Трябва да премахнете бариерите пред общуването, за да работи откритата и честна комуникация. Всичко, което пречи на двете страни да бъдат открити, е комуникационна бариера.
Най-доброто време за установяване на здрава комуникация е в началото на връзката ви.
Откритостта пред партньора ви гарантира, че имате ясна представа за очакванията на другия, независимо дали става въпрос за малки неща като предпочитания за хоби или по-големи като съвместно съжителство, професионални цели или брак. Ранното познаване на тези неща ще ви помогне да прецените дългосрочната цел на вашата връзка.
Двама иначе много съвместими хора могат да не се съгласят по важни въпроси, които могат да обрекат връзката им в бъдеще. Разберете индивидуалните си предпочитания за общуване, за да постигнете компромис, който да е добър и за двама ви.
5. Практикувайте емоционална настройка
Докато общувате помежду си, се опитвайте да разбирате емоциите, които се крият под думите на партньора ви, вместо просто съдържанието на това, което той казва. Забелязвайте скритото им емоционално състояние.
Когато сте в нова връзка и все още изучавате партньора си, може да не разбирате винаги правилно - а и той също. С времето обаче ще започнете да се разбирате истински и връзката ви ще бъде по-добра.
Обръщайте внимание на тона на гласа, езика на тялото, на това, което не се казва. Подобна емоционална настройка ще изравни способността ви да разбирате другия човек и ще доведе до щастлива, дълготрайна връзка.
6. Доверете се на другите
Изследванията показват, че доверието е ключово за изграждането на трайни взаимоотношения. Тъй като етапът на запознанството е началото на вашата връзка, изграждането на доверие с партньора ви в началото ще се окаже изключително полезно за бъдещето.
Винаги поддържайте реална оценка на нивото на доверие във връзката. Доколко се доверявате на партньора си, че ще действа по начин, който съответства на вашия мисловен модел за него? Вярвате ли, че той ще ви подкрепи?
За да имате трайна връзка, събирайте информация за надеждността на другия човек. Проявявайте уязвимост, споделяйте тайни и бъдете щедри в предложенията си за компромис. Ако другият човек докаже, че заслужава доверие, увеличете ангажираността си с връзката. Ако не го направи, преоценете нивото си на ангажираност.
7. Зачитане на границите и неприкосновеността на личния живот
Ключов аспект на проявяването на доверие е да позволите на другия да поставя граници и да разрешава неприкосновеността на личния живот. Важно е да имате това предвид, когато започвате нова връзка. Вие все още свиквате един с друг и водите до голяма степен отделен живот. За да си осигурите щастлива и устойчива връзка, е важно да си давате взаимно пространство.
Това е отличен момент да установите граници. Говорете един с друг и споделяйте идеите си за това, което ви устройва. Това ще ви предпази от болезнени и потенциално постоянни разногласия в бъдеще и ще гарантира, че и двамата имате точна представа за очакванията на другия.
8. Водете здравословни конфликти
Изненадващо е, че конфликтите могат да бъдат здравословни във взаимоотношенията! Ако влезете в една връзка с очакването никога да не се карате, ще загубите, защото първата кавга може да доведе до края на връзката.
Вместо това научете техники за здравословно разрешаване на конфликти и ги обсъждайте с партньора си.
Тъй като и двамата сте хора със свои възприятия, предразсъдъци и предпочитания, неминуемо ще има неща един в друг, които ще ви карат да се чувствате неудобно. При започване на връзката ви и двете страни трябва да се ангажират да бъдат откровени и да избягват да правят предположения един за друг.
Започвайте всякакви конфликти, като подчертавате колко много ви е грижа за другия човек и за връзката. Избягвайте играта на обвинения.
9. Постигайте собствените си цели
Не забравяйте, че влизате във връзка, за да задоволите нуждата си от общуване, затова винаги имайте предвид своите цели. Не позволявайте тя да погълне живота ви до степен, че да забравите себе си.
Вашите идеи, кариера, цели и посока в живота са също толкова важни, колкото и тези на партньора ви. Изяснете тези неща на партньора си, така че и двамата да имате точна представа с какво се захващате. Помислете за сравняване на 10-те ви най-важни приоритета по различни измерения, за да разберете на какво наистина държите.
Бъдете честни и открити по отношение на нуждите и желанията си. Насърчавайте партньора си да бъде същият. В противен случай рискувате да натрупате негодувание и разочарование, като по този начин влошите перспективите за щастлива и дълготрайна връзка.
10. Правете компромиси
Когато влизате в отношения, които се надявате да се превърнат в дългосрочна връзка, не забравяйте, че сега започвате да играете значителна роля в живота и бъдещето на друг човек, и обратното. Балансирайте между задоволяването на вашите нужди и удовлетворяването на нуждите на другия човек.
Потърсете взаимноизгоден компромис по всички области на несъгласие. Трикът е да помните кои битки трябва да се водят и кои не.
Разбирането и уважението един към друг е ключът към успешните компромиси и трайните взаимоотношения. Постоянно правете големи и малки компромиси един за друг и поддържайте връзката си силна.
Когато започвате романтична връзка, като имате предвид няколко неща, можете да гарантирате, че връзката ви ще бъде дълготрайна и успешна.
От съществено значение е да бъдете преднамерени, да се доверявате, да общувате, да се подкрепяте и да правите компромиси в различните сценарии, с които ще се сблъскате заедно. Уважението един към друг ще допринесе много за това вие и вашият партньор да изживеете много щастливо и пълноценно време заедно.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!