И ма много митове и легенди, свързани с Деня на шегата 1 април, но е трудно да се каже кое е безспорен факт и защо точно празнуваме този ден. Но всеки от нас обича да си прави шеги с приятели и любими хора на 1 април.
Някои казват, че тази традиция може да бъде проследена чак до древен Рим, но става особено популярна през XX в. В някои култури 1 април е и датата, на която се празнува идването на пролетта.
Някои първоаприлски шеги са известни и остават в историята. Обикновено това са шегите на медиите, които засягат огромен брой хора.
Ето и най-популярните:
През 1957 г. Би Би Си (BBC) убеждава зрителите си, че по дърветата растат спагети. Телевизионният канал показва снимки, на които се вижда жена в Швейцария, която „бере“ спагети от дървета и храсти като част от събирането на реколтата. Дори и десетилетия по-късно Си Ен Ен (CNN) нарича това „най-голямата измама, която уважавана медия някога е правила.
През 1993 г. радио станцията в Кьолн Westdeutsche Rundfunk съобщава, че градските власти са решили да наложат ограничения на хората, които тичат в парковете на града. Хората можело да тичат в парковете със скорост не по-висока от 10 км/ч, за да не бъдат притеснявани градските катерици по време на деликатния размножителен сезон.
През 1976 г. радио BBC2 правят конспирация заедно с астронома Патрик Муур, който предупреждава слушателите, че гравитационното привличане между Юпитер и Плутон може да намали гравитацията на Земята точно в 9:47 ч. Освен това Муур казва, че ако всички подскочат точно в този час, ще изпитат безтегловност. Медията получила стотици обаждания малко след 9:47 ч. от хора, потвърждаващи феномена, след което Муур разкрил в ефир, че това е било шега.
През 1980 г. радио Би Би Си World Service (BBC) съобщава на слушателите си, че историческият Биг Бен ще претърпи сериозна промяна и ще бъде превърнат в дигитална инсталация. На всичкото отгоре медията казва, че стрелките на стария часовник ще бъдат подарени на първия човек, който се обади в радиото. Малко след това BBC разкрива, че това е шега.
Това обаче създава проблеми за медията. BBC е трябвало да се извинява седмици наред на всички свои слушатели, които се обаждали от цял свят, за да получат стрелките на часовника.
Вижте още:
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!