М икроводораслите Динофисис (Dinophysis), които са токсични за хората, са опасни и за рибите и стридите, твърдят френски учени, опитали се да установят дали глобалното затопляне улеснява тяхното разпространение.
Половината от кислорода на Земята се произвежда с фотосинтеза от микроводорасли - микроскопични едноклетъчни организми.
Защо загивaт кораловите рифове
Някои обаче, като тези от рода Dinophysis, създават предизвикващи диария токсини. Това води до санитарни рискове за консуматорите на миди и раци.
Учените ог Института по изследване и използване на морето и от университета в Нант са работили в рамките на европейския проект Коклим (Coclime), чиято цел е да бъде анализирано въздействието на климатичното затопляне в Средиземно море и Атлантическия океан върху търговската дейност и почивното дело.
Няма да повярвате, че тези 5 места са на нашата планета
Едно от откритията им е вредното въздействие на микроводораслите Dinophysis и за морските животни, съобщaва AFP.
Един от токсините на тези водорасли променят половите размножителни клетки на стридите Crassostrea gigas, както и хрилете на някои риби (лешанки) и техни ларви, показаха лабораторни тестове.
Учени: Топлинна вълна в Тихия океан е убила един милион животни
Глобалното затопляне при всички сценарии ще увеличи разпространението на тези водорасли.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!