Г ъвкави, цветни и често евтини, силиконовите форми са се превърнали в норма в кухнята! Проучване на организацията UFC-Que Choisir обаче разкрива, че пластмасовите частици в тези прибори могат да замърсят храната...
Много популярни сред потребителите и любителите на печенето, формите за торти и други пластмасови и силиконови прибори навлизат в кухнята. Със своя преливащ цвят, достъпност и практичност те сякаш имат само предимства... Проучване, проведено от организацията UFC-Que Choisir, обаче разкрива съвсем различна картина.
Всъщност от 29 тествани формички 23 от анализираните референтни продукта съдържат особено вредни вещества или замърсяват храната в много високи нива по време на готвене. Резултатите от проучването, проведено от организацията, за анализ на естеството и развитието на количествата вещества, отделяни от силиконови форми по време на три последователни изпичания във фурната, са убедителни. Близо 80 % от силиконовите форми позволяват на веществата да преминат в храните в големи количества, а в някои случаи дори в особено опасни вещества, които могат да причинят рак, генетични мутации или увреждане на репродуктивните функции.
В доклада от проучването се обяснява също така, че тези замърсявания се засилват от последователното готвене и използването на мазнини. Въпреки че се предполага, че количествата на веществата намаляват с всяко следващо печене, проучването показва тревожно увеличение, като при третото печене са открити до 15 пъти повече вещества, отколкото при първото!
Особено незалепващите силиконови форми са много практични! За да ограничите токсичността и контакта с вредни за здравето вещества, трябва внимателно да изберете силиконовите си форми, така че да издържат на високи температури и по този начин да ограничите рисковете от замърсяване.
Както и при дъската за рязане, която е истинско гнездо на бактерии, от съществено значение е да почиствате правилно силиконовите форми, за да ограничите влошаването им с течение на времето (следи от изгаряне, петна и др.) и разпространението на бактерии в кухнята. За да направите това, потопете силиконовия си калъп в бял оцет с много гореща вода и го оставете да се накисне за поне един час. Изплакнете с чиста вода. Вашият силиконов калъп е като нов, без да използвате химикали!
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!