И сторията на Прометей е една от най-любопитните в гръцката митология. През вековете тя е обогатявана от поети и философи, а в наши дни Прометей олицетворява интелигентността, дори хитростта, заради опита си да помогне на човечеството, въпреки че в крайна сметка отстъпва в неравната си борба със Зевс.
Митологията на Прометей говори за създаването на човечеството, за раждането както на цивилизацията, така и на страданието.
Историята на Прометей
Прометей, чието име означава прозорливост, бил полубог, син на титана Япет и Климена или Асия, двете океаниди и дъщери на Океан. Негови братя били глупавият Епиметей (известен като "послемислител"), Атлас и Меноций. Когато избухнал конфликтът за власт между олимпийските богове и титаните, той застанал на страната на олимпийците, въпреки че самият той бил титан, и с мъдрите си съвети дал победата на Зевс.
Според сатирика Лукиан, Прометей, създава първия човек с помощта на богинята Атина.
Направен от огън и глина, той бил оформен по образа на боговете. Създаването на първия човек става след прочутия сблъсък на титаните, а в Орфическия сборник използваната глина е смес от почва, напоена с кръвта на титаните.
В римските саркофази Прометей е изобразен да изработва статуи, а богинята Атина може да бъде видяна да им изпраща душа с крила на пеперуда, за да живее в тях и да им даде живот (любопитна прилика със създаването на Адам).
Твърди се, че още при първия си опит, Прометей създал съвършено същество. Хермес го занесъл на планината Олимп, където Зевс го почерпил с напитката на безсмъртието, което го накарало да се озове на небето и да се превърне във Фаенон, сегашната планета Юпитер.
Създаването на животните и човечеството
Животните са създадени по едно и също време, макар че са създадени чрез смесване на материали от Земята и Огъня. Всички същества и хората били създадени вътре в Земята. Когато всички същества вътре в Земята били поканени да излязат на бял свят, на Прометей и Епиметей било възложено да дадат на всяко същество характеристиките, които то трябва да притежава.
Епиметей убедил брат си да му позволи да свърши тази работа сам, което означавало, че Епиметей можел да назове всяко същество и да му даде желаните от него характеристики.
Когато дошъл редът на човека, от него останали само няколко косъма и нокти, което го правело уязвим и безсилен. Обхванат от тъга, Прометей се заел да защитава хората.
Като създател на хората, Прометей винаги наблюдавал с интерес хода им на земята и често не се подчинявал на заповедите на Зевс, за да осигури на човечеството някакво предимство.
Дали се е опитвал да им помогне, защото са били негови творения и ги е възприемал като свои деца?
В една от историите боговете и смъртните се събрали, за да обсъдят взаимните си привилегии и особено, изглежда, за да определят коя част от трупа, предложен за жертвоприношение, ще отиде при всеки от тях.
Прометей разделил един вол на две части. В първия дял сложил кожата, месото и вътрешностите, покрити с корема на животното, а в другия - костите, от които извадил месото, и ги накарал да се покрият с бялата мазнина.
След това Прометей помолил Зевс да избере делът, който ще съответства на боговете. Останалата част била предназначена за хората. Зевс избрал мазнината и когато разбрал, че в този дял има само кости, се разгневил и на Прометей, и на човечеството и решил никога повече да не им изпраща отново огън.
В знак на отмъщение, Прометей откраднал огнени искри от колелото на слънцето или от пещта на Хефест на остров Лемнос и ги дал на човечеството.
Използването на огъня подобрило живота им. Те изработвали инструменти, обработвали земята и се цивилизовали. Прометей им помогнал да придобият медицински познания, да приготвят лекарства и ги научил на архитектура, математика, астрономия, металургия и навигация.
Пандора и наказанието на Зевс
Зевс наказал хората, като им изпратил Пандора, която донесла със себе си кутия. Авторите не са напълно съгласни, когато става въпрос за описание на съдържанието на кутията.
Хезиод пише за ужасните страдания, които произлезли от кутията на Пандора, докато други твърдят, че като я отворила без предпазни мерки, Пандора изпуснала всичко, което би допринесло за щастието на човечеството.
Но Зевс все още не бил щастлив, той искал по-голямо отмъщение и пожелал изтребването на човечеството. Затова той отприщил потоп, за да удави смъртните.
Отново Прометей трябвало да предотврати унищожаването на човечеството. В една история, която поразително прилича на библейската приказка за Ноевия ковчег, Прометей казал на сина си Девкалион и снаха си Пирра да построят ковчег, в който да се затворят и да се скитат по вълните в продължение на девет дни и девет нощи.
Що се отнася до Прометей, Зевс заповядал на Хефест и слугите му - Държавата и Насилието - да приковат Прометей към един стръмен връх в Кавказ, а след това изпратил орел, роден от Тифон и Ехидна, да изяде черния му дроб.
Зевс също така се заклел във водите на Стикс никога да не сваля оковите на Прометей. Дали това е било образцово наказание за "познание и подчинение" както за боговете, така и за смъртните?
Прометей висял дълги години (от 30 до 30 000) на скалата, докато Херкулес не го освободил от оковите му. Зевс се зарадвал на подвига на сина си, затова решил да пусне Прометей.
Но тъй като трябвало да спази обета си и за да гарантира, че Прометей завинаги ще носи тежестта на наказанието си, той наредил на Прометей да направи пръстен от стоманата на веригата си и да постави в него парче от скалата, на която бил завързан. Оттогава хората започнали да изработват и носят пръстени в чест на Прометей, който страдал за човечеството.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!