М ного хора наричат тироксина „хормонът на хармонията“. Именно онези късметлии, които го произвеждат непрекъснато, като по часовник, имат дарбата да ядат всичко по всяко време на деня и да не натрупват излишни килограми. Този хормон е един от основните участници в метаболитния процес.
Тироксинът се синтезира в щитовидната жлеза и помага за ускоряването на метаболизма. Чудили ли сте защо някои хора могат да ядат каквото си искат в огромни количества и не напълняват? При нормалното съдържание на този хормон в кръвта проблемите с наднорменото тегло не ви преследват и той поддържа не само тялото, но и ума в добра форма.
Производството на тироксин директно зависи от количеството йод в щитовидната жлеза. Няма ли йод – няма и тироксин. А без този хормон нямате стройна фигура и добро настроение.
При липса на тироксин ставаме летаргични, не решаваме с ентусиазъм новите задачи. Тялото има задължението да осигурява нормални нива на „храна“ за мозъка, сърцето и белите дробове, а при ниско наличие тироксин се намалява и мотивацията за извършване на спорт и умствена дейност. Смята се, че хората с дефицит на тироксин стават по-емоционални, настроението им често се променя, изпитват честа умора, дори след сън и почивка.
Спортните дейности отиват много назад в списъка ни с приоритети, а в резултат на това се оказваме с наднорменото тегло. Също така липсата на тироксин може да доведе до проблеми със зачеването. Това се нарича хипотиреоидизъм, но се лекува. В повечето случаи се предписват лекарства със съдържание на йод, както и интензивна терапия с тироксин.
В случай, че се окажете с тироксин в излишък, теглото намалява, но състоянието също може да доведе до сериозни здравословни проблеми. Сърдечната честота е нарушена, появява се безсъние, по-нервни сте и губите концентрация по време на работа. Плюсът на всичко това, е че имате отличен апетит и можете да „ядете слон“, а това не влияе на фигурата ви. „Такъв човек е късметлия“ – ще кажат повечето жени. „Хипертиреоидизъм“ – ще кажат лекарите. Да, уви, това е болестта и всичко би било наред, ако излишъкът от тироксин не караше щитовидната жлеза да работи с неистови темпове, което води до ранна поява на бръчки и по-бързо остаряване.
При хипотиреоидизъм щитовидната жлеза произвежда твърде малко Т4 и метаболизмът се забавя. Това може да доведе до следните симптоми:
- бавен сърдечен ритъм
- умора
- забавено мислене
- депресия
- качване на тегло
- запек
- болки в ставите и мускулите
- суха кожа
- непоносимост към студ
При хипертиреоидизъм щитовидната жлеза произвежда твърде много Т4 и метаболизмът се ускорява. Това може да доведе до следните симптоми:
- ускорено сърцебиене
- повишен риск от проблеми със сърдечния ритъм
- тревожност или раздразнителност
- затруднения със съня
- отслабване
- треперене
- чести изхождания или диария
- изпотяване и непоносимост към топлина
За лечение ще трябва да посетите лекар, който да ви изпрати на кръвен тест за TSH и антитела към TPO. Този анализ е доста сложен, а за получаването на резултати са нужни поне 2 дни, а в продължение на 3 дни след извършването му, е необходимо да се въздържате от всякакви спортове, пушене и алкохол.
Още от автора:
6 вредни навика, които ви спират по пътя към успеха
10 000 крачки на ден: 5 ползи и 5 начина да ги постигнем
Шест неща, на които всеки баща трябва да научи сина си
Най-абсурдните твърдения за фитнеса и храненето
Защо да кажете НЕ на цигарите точно сега
Седем начина да спестите пари за лятна почивка
Четири начина да стимулираме растежа на косата
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!