О стеопорозата е състояние, което отслабва костите, което ги прави по-податливи на фрактури. С напредването на възрастта рискът от развитие на остеопороза се увеличава, особено при жените.
Какво трябва да знаете за остеопорозата
Остеопорозата е състояние, характеризиращо се с отслабване на костите, което ги прави по-податливи на фрактури, като рискът от нейното развитие нараства с възрастта. Въпреки това, разбирането на вашето състояние и промяната на начина ви на живот може да направи голяма разлика в превенцията и лечението му.
Има осем ключови факта за остеопорозата, които всеки трябва да знае, за да поддържа костите здрави и да намали риска от фрактури с напредване на възрастта.
Физиотерапевтът Сам Байд каза, че остеопорозата често се нарича "тиха болест", тъй като прогресира без симптоми, докато не настъпи фрактура.
Заболяването не причинява обща болка или други симптоми. Счупените кости могат да причинят болка, а не самата остеопороза.
Защо жените са по-уязвими?
Остеопорозата е по-често срещана сред жените. Работата е там, че те имат по-малки и по-тънки кости (ниска костна маса) в сравнение с мъжете.
Естрогенът, който защитава плътността на костите, постепенно намалява след менопаузата, ускорявайки загубата на костна маса, което прави жените предразположени към проблеми с костната плътност. Бременността и кърменето също могат временно да понижат нивата на калций.
Пациентите с остеопороза могат да счупят кост поради малка физическа активност.
Остеопорозата е състояние, при което костите стават по-слаби и се чупят по-лесно, дори след лек удар или падане.
Остеопорозата обикновено може да засегне гръбначния стълб, бедрата и китките. Хората с остеопороза могат да счупят кости чрез наистина дребни ежедневни дейности, като например преместване на саксия в градината или просто навеждане над чинии в кухнята.
Има много рискови фактори, сред които на първо място са възрастта и генетиката. Плътността на костите естествено намалява с възрастта и генетичната предразположеност играе роля.
Тази статия е с изцяло информативна цел и не представлява професионален медицински съвет, диагноза или лечение. За индивидуални здравни въпроси, моля, консултирайте се с квалифициран специалист.
Не пропускайте най-важните новини - последвайте ни в Google News Showcase
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!