Д иан Будисавлевич е родена на 15 януари 1891 г. и е истинското доказателство, че добротата спасява света.
Австрийката се омъжва за сръбския лекар Юлийе Будисавлевич и се заселва в територията на бивша Югославия.
В един от най-кървавите периоди за Хърватия – времето на Втората световна война, когато хиляди сърби са убивани заради православната си вяра, Диана успява да спаси над 12 хиляди деца от концентрационни лагери.
Усташите са хърватско крайнодясно движение създадено през 1929 г. от Анте Павелич.
След като Югославия е окупирана от Силите на Оста през Втората световна война, усташите поемат управлението над голяма част от Хърватия и Босна и Херцеговина.
А основната им дейност е съсредоточена около атентати и политически убийства.
Мисията на властта била – убийство и задържане на етническите сърби, евреи и роми.
Историята на Диана започва през октомври 1941 г., когато научава за съществуването на лагери за задържане на евреи и православни жени и деца.
Отначало тя възнамерява да предоставя редовно финансова помощ, предимно на жените с православна вяра, защото за разлика от евреите, на тях никой не оказва помощ.
За да се постигне истински контакт с нуждаещите се обаче е необходимо сериозно участие в редица организационни дейности. Диана пише в дневника си, че не се е чувствала готова за това, защото никога не е участвала в благотворителни кампании.
Но никой друг не иска да организира благотворителна акция, която да помогне на затворниците в лагерите.
Диана събира група от лоялни сътрудници - архитектът Марко Видакович и инженерът Джуро Вукосавлевич , Драгика Хабазин , медицинска сестра от Червения кръст, професор Камил Бреслер , педагог и социален работник, и много други – за да стартират „Действие Диан Будисавлевич ”.
В началото събират пари, храна, дрехи и лекарства за жените и децата в лагерите Лобор-град и Горня Риека.
Но по време на работата си Диана разбира, че голяма част от жените и мъжете, в концентрационни лагери в Хърватия, са изпращани за принудителен труд в Германия.
Тя научава, че много деца от Кордун и Козара, чиито майки са отведени в Германия, биват задържани в лагера Стара Градишка.
С помощта на германския офицер Фон Коциан получава разрешение да посети лагера, като по този начин тя стартира операциите по отвеждане на децата от лагера в Загреб. Облечена като медицинска сестра от „Червения кръст” Диана успява да отведе хиляди деца от лагера.
Отвежда децата през нощта, като ги скрива в товарните вагони.
Ужасите, на които е свидетел, по време на спасителните операции, толкова силно проникват в съзнанието ѝ, че се отразяват както на психическото, така и на физическото ѝ здраве.
Въпреки това тя продължава да се бори и почти ежедневно спасява деца от лагерите в Ясеновац, Млака и Ябланак.
„Това беше най-прекрасният подарък, който някога съм получавал в живота си - способността да спасявам хората от сигурна смърт”, пише Диана в своя дневник.
Историята на Диана е разказана във филм, който разказва всичко вписано в дневника ѝ.
Диан Будисавлевич успява да спаси над 12 000 деца от лагерите на смъртта, като се превръща в един от най-големите герои за православните християни от бивша Югославия.
Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.
За още любопитни новини от Vesti.bg последвайте страницата ни в Instagram.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!