А ктрисата и певица Зендая беше почетена с награда на Съвета на модните дизайнери в САЩ на церемония в Ню Йорк, предаде Асошиейтед прес. 25-годишната звезда стана най-младият носител на приза „Модна икона“.
Актрисата от „Дюн“, която през 2015 г. дебютира като дизайнер с колекция обувки, наречена Дая – на прякора ѝ от детинство, беше почетена
за влиянието, което оказва върху модната индустрия.
Тя е и посланик на брандове като „Томи Хилфигър“, „Ланком“, „Валентино“, „Булгари“.
С награда „Модна икона“ преди са удостоявани Наоми Кембъл, Бионсе, Риана, Лейди Гага, Фарел Уилямс, Дженифър Лопес. Носителката ѝ за 2010 г. Иман връчи тазгодишния приз на Зендая.
„Модата направи нещо специално за мен“, каза Зендая пред публиката, цитирайки „необикновения дар за трансформация, способността да бъде уверена и да въплъщава всички тези различни персонажи, и да бъде буквално всеки, който пожелае“.
На церемонията миналата седмица актрисата, носителка на „Златен глобус“ и модел Аня Тейлър-Джой беше обявена за „Лице на годината“. Тейлър-Джой получи приза от Кара Делевин и благодари на всички, които са ѝ дали възможността да се учи на мода.
Наградите за дамско и за мъжко облекло
бяха присъдени съответно на дизайнерите Кристофър Джон Роджърс и Емили Адамс Боуд. 27- годишният Роджърс, чието творение избра за встъпването си в длъжност вицепрезидентът на САЩ Камала Харис, получи отличието си от водещата на церемонията, актрисата Емили Блънт.
Младият дизайнер сподели, че когато преди няколко години е пристигнал в Ню Йорк, е смятал, че никой няма да го наеме, и благодари на всички тези „невероятни хора“, които са го разбрали и са му дали шанс.
Наградите за дизайн на аксесоари и за изгряващ дизайнер
бяха присъдени съответно на Телфар Клемънс за „Телфар“ и Едвин Томпсън за „Теофилио“.
Международните награди за дамско и мъжко спечелиха съответно Демна Гвасалия за „Баленсиага“ и Грейс Уелс Бонър за „Уелс Бонър“. Дизайнерът от Харлем Дапър Дан стана първият чернокож носител на приза за цялостно творчество.
Отличията на Съвета на модните дизайнери в САЩ са смятани за еквивалент на филмовите награди „Оскар“ в света на модата. Тазгодишната церемония беше присъствена, за разлика от миналата година, когато се проведе във виртуален формат заради коронавирусната пандемия.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!