М оже би си мислите, че свързаната с възрастта деменция ни е съпътствала през цялото време, още в древния свят.
Но нов анализ на класически гръцки и римски медицински текстове показва, че тежката загуба на паметта - която днес се среща в епидемични размери - е била изключително рядка преди 2000-2500 години, по времето на Аристотел, Гален и Плиний Стари.
Изследването, проведено от USC, публикувано в Journal of Alzheimer's Disease, подкрепя идеята, че болестта на Алцхаймер и свързаните с нея деменции са заболявания на съвременната среда и начин на живот, като основна вина за това имат заседналото поведение и излагането на замърсяване на въздуха.
"Древните гърци са имали много, много малко - но ние ги открихме - споменавания на нещо, което би било като леко когнитивно увреждане", казва първият автор Калеб Финч, университетски професор в Училището по геронтология "Леонард Дейвис" на USC. "Когато стигнахме до римляните, и ние открихме поне четири твърдения, които предполагат редки случаи на напреднала деменция - не можем да кажем дали това е Алцхаймер. И така, имаше прогрес, който вървеше от древните гърци към римляните."
*Какви са предупредителните признаци за болестта на Алцхаймер вижте в нашето видео
Откриваме ли болестта на Алцхаймер в историята?
Древните гърци са осъзнавали, че стареенето обикновено води до проблеми с паметта, които бихме разпознали като леки когнитивни нарушения, но не и до сериозна загуба на паметта, речта и мисленето, каквато причиняват болестта на Алцхаймер и други видове деменция.
Финч и неговият съавтор Стенли Бърстейн, историк от Калифорнийския държавен университет в Лос Анджелис, се запознават с голям брой древни медицински трудове на Хипократ и неговите последователи. В текста са описани заболявания на възрастните хора като глухота, замаяност и храносмилателни разстройства, но не се споменава загуба на паметта.
Векове по-късно в древен Рим се появяват няколко споменавания. Гален отбелязва, че на 80-годишна възраст някои възрастни хора започват да изпитват затруднения да научават нови неща. Плиний Старши отбелязва, че сенаторът и известен оратор Валерий Месала Корвин е забравил собственото си име. Цицерон благоразумно отбелязва, че "глупостта на възрастните хора ... е характерна за безотговорните старци, но не и за всички старци".
Финч изказва предположението, че с нарастването на гъстотата на римските градове се е увеличило замърсяването, което е довело до увеличаване на случаите на когнитивен упадък. Освен това римските аристократи са използвали оловни съдове за готвене, оловни водопроводни тръби и дори са добавяли оловен ацетат във виното си, за да го подсладят - неволно са се тровили с мощния невротоксин.
За тази статия Финч не мисли само за Римската империя или за гърците. При липсата на демографски данни за древна Гърция и Рим Финч се обръща към един изненадващ модел за древно остаряване: днешните американски индианци цимане, коренно население на боливийска Амазонка.
Циманите - подобно на древните гърци и римляни - имат прединдустриален начин на живот, който е много активен физически, и при тях процентът на деменция е изключително нисък. Международен екип от изследователи на когнитивните процеси, ръководен от Маргарет Гатц, професор по психология, геронтология и превантивна медицина в училището "Леонард Дейвис" на USC, установява, че сред възрастните хора от племето цимане само около 1 % страдат от деменция. За разлика от тях, според данни на Асоциацията на болните от Алцхаймер, 11 % от хората на възраст над 65 години, живеещи в САЩ, страдат от деменция.
"Данните за Цимане, които са доста задълбочени, са много ценни", казва Финч. "Това е най-добре документираната голяма популация от възрастни хора, които имат минимална деменция, като всичко това показва, че околната среда е огромен определящ фактор за риска от деменция. Те ни дават шаблон за задаване на тези въпроси."
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!