П рез 2011 г. Джулия Манка заминава на слънчева ваканция до неочаквана дестинация.
Тя пътува до остров Пианоза, бивш италиански затворнически остров, описван като късче от Рая, заради невероятните плажове и гледки.
Джулия планира да събере слънчеви лъчи и да се прибере у дома, но 12 години по-късно тя все още живее на острова.
When Giulia Manca traveled to Pianosa, a former Italian prison island, she was looking forward to relaxing break
— Prison_Health (@Prison_Health) February 25, 2023
But 12 yrs after checking into the beachfront hotel, which is staffed by supervised convicts on probation, Manca has remained on the island... https://t.co/WuXTXQXXEz
Нещо повече, в момента е единствената жена там.
Вече десетилетие тя е сред хората, които поддържат известния като "Алкатраз в Тиренско море" остров.
Манка е управител на хотел "Милена", който избира за почивката си през 2011 г.
Заедно с това ръководи програма за реабилитация на острова, спечелил си лошо име сред туристите заради затворниците на негова територия.
"Още през първата ми седмица на това място усетих, че не искам да го напускам. Островът веднага ме очарова заедно със затворниците, които заслужават втори шанс в живота", разказва италианката пред CNN.
Тя е един от активистите за разбиване на предразсъдъците спрямо лишените от свобода, а в мисията ѝ помага организация "Amera."
Съвместно те се стремят да помогнат на осъдените да се върнат обратно в обществото, без да се чувстват като жигосани заради престъпленията си.
До постигането на тази цел обаче ги чака много работа.
Векове наред Пианоза е наричан "островът на Дявола" заради старата си затворническа крепост от 1700 г., която е създадена за бандити и революционери. 100 години по-късно островът е преобразен в база за затвор с максимална степен на сигурност, а през 1998 г. режимът му е олекотен.
Заради тюркоазеното море, красивите гледки, разнообразната растителност и фактът, че тук не се стичат тълпи от посетители, италианските власти решават да превърнат Пианоза в площадка на една нестандартна практика за реабилитация на осъдените - разрешават им да излизат на въздух и да се разхождат сред природата.
Един от само двама постоянни жители на острова, Манка живее и работи заедно с пазач в затвора, както и с 10 осъдени мъже, които са готвачи, градинари, сервитьори, чистачи на плажа и миячи в хотела, единственото място за настаняване на острова .
Манка била гост на уникалния целогодишен хотел само за няколко дни, когато тогавашният управител ѝ споделил, че заведението е в затруднено финансово състояние и е застрашено от затваряне.
Ако това се случи, задържаните ще трябва да бъдат върнати обратно в затвора, слагайки бърз край на времето им на Пианоза.
„Чувствах, че трябва да направя нещо, за да им помогна, иначе щяха да се върнат зад решетките, в малки килии без шанс за ново начало “, казва Манка, която преди това е работила като туристически агент.
Джулия, която е израснала в Тоскана, решава да остане и да поеме поста мениджър.
Тя казва, че първоначално е работила безплатно, използвайки управленските си умения, за да помогне за осигуряването на бъдещето на хотела.
Само за няколко години Манка успява значително да промени нещата и хотел "Милена" се превърща в популярно място за сватби и рождени дни. Гостите търсят нещо различни и екстравагантно и го намират на остров Пианоза.
Затворниците тук получават месечна заплата за хотелската си работа и отсядат в бившите стари затворнически помещения, които са преустроени в уютни студиа, с фитнес зала, телевизор, кухня и самостоятелни стаи с бани.
Дават им и мобилни телефони, за да поддържат връзка със семействата си.
Италианските затвори се считат за едни от най-нехуманните и пренаселени в Европа,според доклад на Съвета на Европа от 2020 г.,
Самоубийствата в затворите са се увеличили с 300% от 1960 г. насам.
Затова островът несъмнено е много по-привлекателна алтернатива за онези, които са към края на присъдата си.
Манка се гордее с успеха на „модела Пианоза“, обяснявайки, че процентът на онези, които са прекарали известно време на острова и се връщат към престъпността, е намалял до 0,01%.
„Вечерите те са свободни да слязат на плажа и да се потопят“, обяснява Манка.
Нарушителите могат да излежат остатъка от присъдата си, работейки в хотела, ако се държат добре, а някои са прекарали пет до десет години тук.
Но тези, които не демонстрират желание за промяна, рискуват да бъдат върнати обратно в затвора, за да довършат остатъка от присъдата си.
„Всички те са излежали най-малко една трета от присъдата си в затвора и са преминали строги психологически и социални тестове за оценка, за да се определи, че вече не са опасни и годни за програмата за рехабилитация и че наистина съжаляват за това, което са направили,“ добавя Манка.
„Те трябва да демонстрират всеки ден желанието си да работят и да се подготвят за по-добър живот. Не приемам пропуски.“
Манка обича да поддържа връзка с тези, които са напуснали Пианоза, за да започнат нов живот, използвайки уменията, които са научили на острова.
Тя обяснява, че някои от тях са станали съветници на затворници в други затвори, след като са работили в хотела.
Манка е изключително горда от ролята си в процеса и казва, че онези, които първоначално са се съмнявали в решението ѝ да остане в Пианоза преди всички тези години, сега обичат да ѝ гостуват.
„Дори дъщеря ми Йоланда, която като дете беше малко скептична към работата ми, започна да оценява острова и да разбере важността на това, което правя. Сега ми казва, че съм щастлив човек“, завършва Джулия Манка.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!