Ж енските жаби имитират собствената си смърт като уникална стратегия, с която избягват чифтосване. Това посочват учени на новото изследване, което се фокусира върху европейската обикновена жаба (Rana temporaria).
Изследователи, проучващи навиците на чифтосване на някои жаби, са открили, че женските често симулират смъртта си, за да избегнат натрапване от страна на мъжките. Това опровергава традиционната идея, че женските жаби пасивно се подчиняват на желанията на мъжките си двойници по време на така наречения брачния сезон.
„Нашето проучване предоставя ясни доказателства, че женските жаби не са безпомощни в размножителния период, както се предполагаше до този момент“, казват изследователите.
Rana temporaria са вид, който е известен с “експлозивното” си размножаване. Жабите от този вид се събират в големи групи за кратък период от време, обикновено всяка пролет с цел чифтосване.
В така наречените от изследователите “брачни топки за чифтосване“, мъжките индивиди заобиколят и се вкопчват в една женска. За женските жаби този период може да бъде изтощителен и дори животозастрашаващ.
Talk about croaking it! Female frogs fake their own DEATHS to get out of sex, study finds https://t.co/z30yRUzjAm pic.twitter.com/Rhxm2r9qyc
— Daily Mail U.K. (@DailyMailUK) October 11, 2023
За щастие европейски обикновени жаби имат защитен механизъм, който учените открили случайно.
Експерти провели редица експерименти с видовете, за да проверят по какъв признак мъжките избират своята половинка.
Изследователите поставили две женски с различни пропорции в контейнер с вода, заедно с един мъжки, след което проследили поведението на жабите в продължение на един час.
“Наблюдавахме странно поведение от страна на животните, а именно тонична неподвижност (симулиране на смърт)”, посочват изследователите.
33% от изследваните животни са решили, че начинът да избегнат чифтосването е да се правят на мъртви.
“Те демонстрираха тонична неподвижност, протегнатите им крайници сякаш бяха схванати и не реагираха на мъжкото внимание”, коментират учените.
Ако се докаже, че женските жаби са по-склонни да се правят на умрели в непозната среда, еколозите могат да предприемат стъпки за намаляване на фрагментацията на местообитанията и да гарантират, че женските жаби имат достъп до безопасни и познати места за размножаване, посочват експертите.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!