Й одът е минерал, който се среща естествено в земната почва и морската вода. В природата най-често се среща под формата на йодид и йодат. Приемът на йод е важен, защото помага за регулирането на хормоните, влияе върху развитието на плода в майчината утроба и има много други ползи.
Йодът се смята за незаменим минерал за тялото ни. Особено важен е за бременните жени, а приемът му през майчината утроба може да предотврати развиването на здравословни проблеми по-късно в живота.
Една от най-важните функции на йода е свързана с регулирането на функцията на щитовидната жлеза.
Щитовидната жлеза отговаря за регулирането на нивата на хормоните, които контролират метаболизма, сърдечното здраве и още много неща. За регулиране на тези функции йодът се приема в малки количества. Без достатъчно количество йод в организма, активността на щитовидната жлеза може да намалее.
Недостатъчната активност на щитовидната жлеза може да доведе до състоянието хипотиреоидизъм.
Йодът може да послужи и за пречистване на водата, особено ако по някаква причина нямате достъп до питейна вода. Йодът е полезен и за лекуването и предотвратяването на различни инфекции.
Световната здравна организация и УНИЦЕФ препоръчват следния дневен прием на йод в микрограмове:
- За деца от 0 до 6 години – 90 µg/ден
- За деца от 7 до 12 години – 120 µg/ден
- За възрастни и деца над 12 години – 150 µg/ден
- За бременни и кърмачки – 250 µg/ден
Какво се случва, ако предозираме с йод?
Сиптомите на предозиране с йод могат да бъдат разнообразни като например: гадене, повръщане, диария, висока температура, усещане за парене в гърлото и устата, стомашни болки.
В по-тежки случаи човек може да изпадне в кома. Важно е да се има предвид, че малките деца и възрастните хора са по-склонни да проявявт странични ефекти от приема на йод.
Кои са симптомите на йоден дефицит?
Недостатъчният йод в организма се доказва с проба урина. Симптомите на дефицита на йод могат да се изразят под различни форми: болезнена или чувствителна на допир щитовидна жлеза, затруднено дишане (особено в легнало положение), затруднено преглъщане, умора, отчетливо усещане за студ въпреки нормалните температури, косопад, депресия, мозъчна мъгла, неволно наддаване на тегло.
В случаи на дефицит на йод личният ви лекар най-вероятно ще ви посъветва да консумирате повече храни с високо съдържание на йод.
Храни, богати на йод
- Морски водорасли
- Треска
- Млечни продукти
- Йодирана сол
- Скариди
- Риба тон
- Яйца
- Сушени сливи
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!