О т малки ни учат, че яденето на плодове и зеленчуци е необходимо, за да бъдем здрави.
Човешкият организъм обаче не може да функционира единствено с подкрепата от плодове и зеленчуци. Особено в днешния забързан свят все по-често ни се налага да ядем храни, за чиито съставки не сме достатъчно информирани.
Грабваме нещо набързо в обедната почивка без да поглеждаме етикета. А дори и да го погледнем, пак няма да ни е гарантирано, че сме информирани за това, което в действителност слагаме в организма си.
Днес ще ви запознаем с някои хранителни съставки, които за наше щастие са забранени в Европейския съюз, но пък за сметка на това могат да се срещнат в много американски храни.
Титанов оксид
„Един съвсем скорошен пример за съставка, забранена в Европейския съюз, но позволена в САЩ, е титановият оксид“, казва Томас Галиган пред HuffPost.
Европейският орган за безопасност на храните забранява официално титановия оксид през 2021 г. поради подозрения, че той е свързан с развиването на ракови заболявания. Макар и данните да не са окончателни, то вероятността за връзка между рака и титановия оксид не може да бъде отхвърлена, и поради тази причина ежедневната консумация на титанов оксид не се препоръчва.
В САЩ титановият оксид се използва често в дресинги за салати, сметана за кафе и някои бели сосове.
Азодикарбонамид (Е927)
Азодикарбонамидът е добавка, която се открива в хляба и други тестени изделия. Той се използва за избелване и удължаване на срока на годност на продукта.
В Европа тази съставка е забранена, защото при топлинна обработка от нея се образуват два химикала, които са потенциално опасни за човешкия организъм. Първият от тях е семикарбазид, който доказано причинява рак на белите дробове и кръвоносните съдове при мишки. Вторият от тях е уретан, добре познат канцероген.
Бромирано растително масло (Е433)
Е433 се използва като образувател на пяна в газирани напитки. Този стабилизатор занимава учените от 70-те години на миналия век.
Е433 се свързва със смъртта на двама души, които са го консумирали в големи количества.
Калиев йодат
Калиевият йодат също се съдържа в хляба и други тестени изделия в САЩ. Изследвания показват, че прекомерната му консумация може да доведе до хипофункция на щитовидната жлеза.
Световната здравна организация се обявява срещу употребата на калиевия йодат в брашното още през 1965 г.
Калиев бромат (Е924)
В САЩ калиевият бромат също е съставка на хлебни изделия.
Този стабилизатор се свързва с причиняването на рак при животни. Малкото количество от него, което се използва за създаване на хубава коричка на хляба, също може да има неблагоприятен ефект.
Боите за храни
В Европейския съюз те не са забранени, но храните, които съдържат определени синтенични бои задължително трябва да имат предупредителен етикет. Таково правило обаче не съществува в САЩ.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!