П овечето алтернативи на месо и млечни продукти на растителна основа имат по-ниски нива на наситени мазнини и по-високи фибри, отколкото техните аналози от животински произход, установиха изследователи. Те също имат значително по-слабо въздействие върху околната среда, включително по-ниски емисии на парникови газове, използване на водни ресурси и земеползване, според преглед на доказателства за растителни алтернативи на месо, сирене, яйца и кисело мляко.
Изследователи от Лондонското училище по хигиена и тропическа медицина (LSHTM), които анализираха над 90 проучвания и доклади от 2016 до 2022 г., предполагат, че растителните алтернативи могат да бъдат “полезна стъпка” към здравословна и устойчива диета, въпреки че те посочват, че хранителната стойност може да варира значително между продуктите.
Растителните алтернативи "имат потенциала да бъдат по-здравословни и богати на хранителни вещества", казаха те, но добавиха, че тяхното хранително съдържание е сложно.
Основната съставка, както и техниките за обработка и марката, бяха жизненоважни при определянето на хранителната стойност на продукта и въздействието върху околната среда.
Изследователите открили, че докато алтернативите на растителна основа „технически“ попадат в категорията на ултра-преработените храни (UPFs), хранителната стойност на някои продукти е в съответствие с диетичните препоръки, включително с високо съдържание на фибри и ниско съдържание на наситени мазнини. Те добавят, че чрез установяване на "ясно разделение" между по-малко преработени и свръхобработени продукти краткосрочните и дългосрочните въздействия върху здравето могат да бъдат по-добре оценени.
Изследователите коментират, че доказателствата сочат, че има положителни ползи за здравето от преминаването към алтернативи на растително месо и млечни продукти. Те твърдят, че е необходимо по-ясно етикетиране, за да се помогне на потребителите, които може би обмислят растителна диета, да направят информиран избор за своето здраве и въздействие върху околната среда.
Most plant-based meat and dairy alternatives have lower levels of saturated fat and higher fibre than their animal-derived counterparts, researchers have found
— Sky News (@SkyNews) April 25, 2024
Read more 👇 https://t.co/v0GHqC7MaE
“Полезна стъпка”
Сара Найера Еспиноса, изследовател в LSHTM и автор на изследването, казва: „Въпреки че пълнозърнестите храни все още се считат за “златен стандарт“ за здравословни и природосъобразни диети, резултатите за околната среда и здравето от някои нови растителни храни са обещаващи.
“Нашият преглед показа, че някои продукти, като напитки на основата на бобови растения и зеленчуци и меса на основата на бобови растения и мукопротеини, имат потенциала да бъдат полезна стъпка в процеса на хранителна система и диетична трансформация, ако са внимателно подбрани.“
“Ограничени доказателства“ предполагат, че размяната може да бъде добра за здравето
Учените казват, че “ограничените доказателства“ за замяната на месо с растителни алтернативи предполагат, че промяната може да бъде добра за здравето.
"Ние не забраняваме месото": В училищата във Фрайбург вече се предлага само вегетарианска храна
Специалистите посочват, че резултатите за напитките на растителна основа са смесени, с връзки към дефицит на микроелементи.
Средно алтернативите на месото и напитките имат сравними нива на сол с продуктите на животинска основа, въпреки че месните алтернативи съдържат повече захар, а някои растителни алтернативи на сирене имат 50% по-високо съдържание на наситени мазнини от млечните сирена.
Проучването изключва тофу, темпе и сейтан, тъй като те са били част от традиционните азиатски диети от векове и доказателствата показват, че са здравословна алтернатива.
* Видеото е илюстративно: Плюсове и минуси на веганската диета
Не пропускайте най-важните новини - последвайте ни в Google News Showcase
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!