Л екарство, което възстановява зъбите, може да бъде пуснато на пазара до 2030 г., ако всичко мине добре в предстоящо клинично изпитване. От септември тази година 30 възрастни мъже ще получат интравенозно лекарството като част от фаза I на проучване за неговата безопасност и ефикасност, което е първият път, когато подобно лекарство се изпитва върху хора.
По време на предишни кръгове на тестване върху животни формулата показа огромен потенциал за възстановяване на изгубени зъби, като единична доза беше достатъчна за израстването на един зъб при порове. Според изследователите, ръководещи изпитването, настоящата версия на лекарството също се понася добре от гризачите, без да се съобщава за нежелани ефекти, което показва, че сега може да се даде на хора за по-нататъшно проучване.
Medicine For Regrowing Teeth To Be Tested On Humans For The First Timehttps://t.co/IAWmnOqYkM
— IFLScience (@IFLScience) June 23, 2024
Лекарството съдържа антитяло за ген, наречен USAG-1, който потиска растежа на зъбите, като се свързва с растежен фактор, наречен BMP. Първата фаза на изпитването ще се проведе в болницата в Киото, Япония, в продължение на 11 месеца, като в нея ще участват здрави хора, на които липсва поне един зъб.
Ако опитът е успешен, изследователите планират да започнат да прилагат лекарството на деца, страдащи от вроден зъбен дефицит, като започнат с пациенти на възраст между две и седем години, при които от раждането им липсват поне четири зъба.
"Искаме да направим нещо, за да помогнем на тези, които страдат от загуба или липса на зъби", казва водещият изследовател Кацу Такахаши пред The Mainichi.
"Макар че досега не е имало лечение, което да осигурява трайно излекуване, ние смятаме, че очакванията на хората за растеж на зъбите са големи", споделя още Такахаши.
Ако предстоящите изпитания се окажат успешни, според изследователите лекарството би могло да бъде широко достъпно до шест години и да се използва за възстановяване на зъбите при пациенти с вродени недостатъци, както и при такива, които са загубили зъбите си поради наранявания или кариес.
Не пропускайте най-важните новини - последвайте ни в Google News Showcase
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!