Т естостеронът е стероиден хормон, част от група, наречени андрогени, и е основният мъжки полов хормон. Той се произвежда в тестисите и надбъбречните жлези на мъжа. Веднъж изхвърлен в кръвта, тестостеронът преминава през кръвния поток, свързан с други протеини: глобулин, свързващ половите хормони (SHBG), и албумин.
Жените също произвеждат този хормон, макар и в много по-малки количества, но днес на фокус са мъжете.
Тестостеронът се появява в първите седмици от ембрионалното развитие и е отговорен за вирилизацията на мъжкия плод. Този хормон играе много важна роля в развитието на мъжката репродуктивна система и нейните вторични полови белези.
От друга страна, тестостеронът участва и в сексуалността на мъжете и жените, той е много важен за здравето на костите, има противовъзпалително и антиоксидантно действие, както и благоприятен ефект върху кръвоносните съдове.
Тестостеронът става особено важен при мъжете след пубертета. От 11-13-годишна възраст производството му започва да се увеличава при момчетата.
Всички мъже трябва да имат тестостерон, за да водят физически и психологически здрав живот, но нивото на този хормон намалява естествено с възрастта.
Смята се, че с 2% годишно след навършване на 40 години.
Този постепенен спад не трябва да причинява здравословни проблеми, но някои заболявания, лечения или травми могат да доведат до намаляване на нивата на тестостерон. Недостатъчната синтеза на този хормон се нарича хипогонадизъм и се смята, че засяга 5 мъже от 1 000.
Основните признаци, които могат да ви издадат, че имате ниски нива на тестостерон, са:
• Умора и летаргия
• Депресия, тревожност, раздразнителност
• Намалено сексуално желание, еректилна дисфункция или импотентност
• По-ниска сила при упражнения
• По-бавно окосмяване
• Повишено изпотяване и нощно изпотяване
• Лоша концентрация или памет
Диагнозата може да бъде направена с поредица от кръвни тестове за измерване на еволюцията на нивото на тестостерон, което може да варира много през един и същи ден.
Ако се потвърди дефицит, пациентът обикновено се насочва към ендокринен специалист. След като диагнозата бъде потвърдена, ендокринологът може да предложи лечение с хормонални добавки, които се стремят да коригират дефицита.
От друга страна тестостеронът може да бъде и по-висок от необходимото. Това представлява много важна хормонална промяна за тялото и, ако не се лекува навреме, може да има последствия върху функционирането на органи като сърцето, черния дроб, ендокринната система, надбъбречните жлези и нервната система.
Симптомите на висок тестостерон при мъжете са както следва:
• Промени в настроението и хумора, с тенденция към агресивност и насилие
• Затруднено уриниране поради увеличена простата
• Намалено производство на сперматозоиди до степен, причиняваща безплодие
• Прекомерният растеж на космите по тялото е по-бърз и по-дебел от обикновено
• Повишено производство на себум, което причинява акне, мазна кожа и скалп
• Увеличена обиколка на корема
Високият тестостерон при мъжете може да се дължи на хипертиреоидизъм, тумори на надбъбречната жлеза, ранен пубертет, използване на стероиди, прекомерна консумация на алкохол и тютюн и някои ваксини.
За да предотвратите високия тестостерон трябва да поддържате здравословно тегло чрез диета с ниско съдържание на мазнини и въглехидрати и високо съдържание на фибри, да практикувате физическа активност редовно, да не консумирате прекомерно количество кофеин, тютюн и алкохол, да се наспивате добре и да избягвате високи нива на стрес.
Още от автора:
Ревността – къде е границата между здравословното и обсебващото?
Как възрастта влияе на зачеването
Секс всеки ден: Какви са ползите и вредите
Добър любовник е? Как да разберем още преди да стигнем до спалнята
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!