М ислите ли, че можете да различите истинските от фалшивите новини?
Екип от изследователи разработи тест за измерване на податливостта на хората към дезинформация, като установи, че средно възрастните в САЩ не успяват да сложат в правилната категория около една трета от истинските или фалшивите заглавия.
Тестът, който може да се направи онлайн, изисква от потребителя да определи 20 заглавия като истински или фалшиви. Десет от тях са реални, а останалите са генерирани от изкуствен интелект с чатбота ChatGPT.
Think you can tell real from fake news?https://t.co/WvrHVIceLh
— IFLScience (@IFLScience) July 12, 2023
Когато преценява и подбира фалшивите новини, екипът търси общи черти на дезинформация, като привличане към политическите пристрастия и оттенъци на конспиративни теории. Истинските заглавия са избрани от базата данни на Media Bias Fact Check, само от новинарски източници, които са силно специализирани в съобщаването на факти с ниска пристрастност.
Екипът, провел изследването сред 1516 възрастни, установи, че средният американец е успял да се справи с 13 от 20 заглавия.
Заглавието, което най-много хора са познали, е „Републиканците разделени във възгледите за поведението на Тръмп: Демократите са широко критични“, като 80 процента от участниците го оценили като истинска новина. По-младите участници са получили по-ниски резултати на теста за дезинформация, като успели да определят средно 12 от 20 заглавия.
Можете да направите теста и вие.
Резултатите от проучването са публикувани в Behavior Research Methods.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!