Хиляди мъртви риби са покрили повърхността на лагуна в северния мексикански щат Чиуауа, а местните власти обвиняват силната суша.
Смъртта на рибите в лагуната Бустилос, близо до град Анахуак в Чиуауа, е настъпила по време на дългия период на суша, когато температурите са се покачили над 40 градуса по Целзий.
(Видеото е архивно: Опасност от птичи грип: Първият смъртен случай е в Мексико)
Нивото на водата в лагуната е опасно ниско, съобщават служители.
Според правителствени данни почти 90% от територията на Мексико е засегната от някаква форма на суша, което е най-високият процент от 2011 г. насам. Особено тежко е засегнат щатът Чиуауа, като по-голямата част от територията му е обхваната от най-екстремните нива на суша.
Според Ирма де ла Пеня, началник на отдел „Екология“ в град Куаухтемок, в лагуната е имало много по-малко вода за живот на рибите, а останалата вода е била с лошо качество.
„Когато количеството на водата намалява, замърсителите стават по-концентрирани и затова влияят и на видовете, които живеят тук“, каза де ла Пеня.
Масови смъртни случаи на риби в района е имало и през предишни години, когато лагуната е пресъхвала.
#Climate
— Tom (@DrTOMontgomery) June 9, 2024
Mass fish deaths, cows & other livestock are dying, crops failing, people leaving agriculture in droves as it cannot sustain life.
90% of Mexico is in drought, > 129 million people live there.
It will take more than a wall of denial to keep climate catastrophe out. pic.twitter.com/Dx9LjCRjRJ
Домашните животни, включително крави и магарета, също загиват, тъй като язовирите се източват и фермерите се борят да си осигурят вода.
Горещините и сушата са станали толкова тежки, че много хора, които разчитат на земеделието, са се събрали и са напуснали.
„Много е изоставено, защото откакто не вали... те вече не смеят да продължат да живеят тук“, казва Хесус Мария Паласиос, животновъд в Куаухтемок.
Местните власти се надпреварват да покриват мъртвите риби с вар, тъй като се опасяват, че бързото им разлагане под жаркото слънце може да застраши общественото здраве, като привлече насекоми и разпространи болести. Те се обръщат към местните организации с молба за помощ.
„Нуждаем се от подкрепа, особено с оглед на възможността за възникване на здравен проблем“, казва Саул Саусамеда, председател на общността Анахуак.
Не пропускайте най-важните новини - последвайте ни в Google News Showcase
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!