К акво се е случило с дивата природа в забранената зона на Чернобил?
Смята се, че пожарът в ядрената електроцентрала в Чернобил, Украйна, през 1986 г. е най-тежката ядрена катастрофа в историята, която предизвиква две опустошителни експлозии и заля района с радиоактивно гориво и отломки. Оттогава районът от 2 600 кв.км около обекта - който преди това е бил част от Съветския съюз - е забранен за хора.
(Видеото е архивно: 33 години от ядрената авария в Чернобил)
Районът, наречен Чернобилска забранена зона, е силно радиоактивен и днес. Въпреки това в районите, където ядрените отпадъци са били по-малко, популациите на дивите животни са се разраснали и процъфтяват в отсъствието на човешката намеса.
Сега за първи път учени изследват поведението при размножаване и ранния живот на птиците в тази радиационно замърсена среда. Резултатите са напълно неочаквани.
"Последиците от радиологичното замърсяване за дивата природа все още са широко неизвестни, особено рисковете, които представляват за дивите животни в ранния им живот", казва в изявлението си Самели Пийрто, доктор на науките от университета в Ювескюла, Финландия.
"Нашата хипотеза беше, че биоразнообразието в замърсените райони ще бъде компрометирано, което ще доведе до промени в размножаването на птиците, диетата и чревния микробиом."
Wolves Thrive in Chernobyl's Radioactive Land, Develop Unexpected Abilities
— Alexander Petruska 🇺🇸🇨🇦🇧🇷🇷🇸🇸🇮🇲🇽🇮🇹 (@apetrusk) May 4, 2024
https://t.co/gqJmjJcOl4
The exclusion zone surrounding Chernobyl Nuclear Power Plant has turned into an unintentional sanctuary, which includes insects, birds, animals, and even uncommon horse breeds. pic.twitter.com/bslwuSFCWz
През 2022 г. руските военни поемат контрола над атомната електроцентрала и околността от 24 февруари до 31 март. А учените все още не са успели да измерят дългосрочното въздействие, което военните действия са оказали върху екосистемите в окупираните райони.
В новото изследване Пийрто и колегите му сравняват размножителното поведение и физиологията на две често срещани европейски пойни птици - големия синигер и белочелата мухоловка. Гнездовите кутии са поставени в цялата зона на изключване в райони с високо и ниско радиологично замърсяване, а обитателите им са наблюдавани. ДНК от фекални проби е използвана за изучаване на хранителния режим на птиците и за характеризиране на микробните в червата им.
Екипът установява, че степента на обитаване на гнездата всъщност е била малко по-ниска в замърсените зони. Но освен това не е имало съществени разлики в екологията на гнезденето или здравето на малките между районите с високо и ниско замърсяване.
Диетите им обаче бяха по-изненадващи. И при двата вида гнезда в силно замърсените райони е установено по-голямо разнообразие на насекоми в храната им в сравнение с тези в районите с по-ниско замърсяване.
Algo que me asombró mucho en Chernobyl fue apreciar cómo la naturaleza se regenera cuando el ser humano se retira. El lugar es un bosque de nuevo.
— Luisillo El Pillo (@LuisitoComunica) June 20, 2019
Irónicamente, en unos años podría ser mucho más saludable vivir en Pripyat que en muchos otros lugares del planeta 🌏 pic.twitter.com/LNFxSRNjny
Не е установена ясна връзка между разнообразието на чревните микробиоми на двете групи, но има постоянни разлики в относителното изобилие на различни микробни видове в червата на птиците.
"Тези резултати създават интересен фон за разбиране на екологията на птиците в радиологично замърсени райони", казва Пиерто.
"Те ни дават ценна нова информация за ефектите, които радиацията оказва върху младите птици - област на изследване, която досега беше неясна."
Discover the truth about Chernobyl's wildlife after the nuclear disaster. Are animals adapting or facing genetic changes? Find out in this blog post.#Chernobyl #Wildlife #NuclearDisaster #GeneticChanges #RadiationEffects #Nature #EcologicalImpact
— Free AstroScience (@astronomy_free) April 26, 2024
Read: https://t.co/GKfs83iKQM pic.twitter.com/JCuVt91Diy
Необходимо е да се извърши още работа, за да се разбере дали тези промени в диетата и състава на микробиома оказват влияние върху здравето на птиците. Въпреки това констатациите дават полезна представа за дългосрочните последици от ядрените аварии върху здравето на дивите животни, а може би дори и върху нашата собствена биология.
"Радиологичното замърсяване създава допълнителен стресов фактор, с който организмите трябва да се справят, което води до безброй последствия, които все още не са напълно разбрани", казва Пиерто.
"Изучаването на последиците от него е от решаващо значение, ако човечеството иска да преследва още по-ядрено бъдеще".
Пийрто ще представи тези открития на годишната конференция на Дружеството за експериментална биология в Прага в сряда.
Не пропускайте най-важните новини - последвайте ни в Google News Showcase
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!