А ко човек предоставя подробни описания на това кой, какво, кога, как и защо се е случило нещо, вероятно той казва истината. Ако обаче прескача тези подробности, най-вероятно лъже.
Използвайки този много прост тест, хората могат да отделят истината от лъжата с почти 80 % точност, установиха изследователи от университета в Амстердам.
Когато става въпрос за залавяне на лъжци, ние обикновено се опитваме да използваме възможно най-много издайнически знаци в нашата оценка. Изглеждат ли нестабилни? Тревожни ли са? Защо се мотаят?
След терористичните атаки от 11 септември, служителите по сигурността на летището в САЩ бяха обучени да търсят 92 поведенчески улики, че даден човек лъже. Полиграфите, обикновено наричани детектори на лъжата, комбинират различни физиологични данни като кръвно налягане, сърдечен ритъм и честота на дишане, за да открият възможните лъжи.
Изследванията обаче показват, че дори необучените професионалисти се справят доста добре, когато се опитват да отделят истината от лъжите.
Сериозен проблем е, че хората имат стереотипи за това как изглеждат "невинните" и "виновните" хора, което не помага много за разпознаването на истината и лъжата.
За да преодолеят тези проблеми, екип от учени реши да опита "радикална алтернатива". Те инструктираха участниците в проучване да се съсредоточат само върху една улика – нивото на детайлност в историята на човек – и да игнорират всичко останало.
В поредица от девет проучвания 1445 души са инструктирани да отгатнат дали ръкописни изявления, видео записи или интервюта на живо за дейностите на студентите в кампуса са верни или неверни.
Участниците в проучването, които разчитаха на интуицията си, за да открият лъжата, разчитаха на чистата случайност, че ще я разпознаят.
Но тези, които бяха инструктирани да се съсредоточат единствено върху нивото на детайлност, можеха точно да разделят истината от лъжата с до 59-79 % точност.
На тези участници беше казано да изследват „степента, в която съобщението включва подробности като описания на хора, места, действия, обекти, събития и времето на събитията“ и „степента, в която съобщението изглежда пълно, конкретно, поразително, или богато на детайли“.
Основното правило на изследователите „вземи най-доброто и игнорирай останалото“ е превъзходен метод за откриване на лъжи, независимо дали участниците са знаели, че целта на дейността е да откриват лъжи или не.
В ситуации с голям залог е вероятно хората да обогатят лъжите с подробности, за да увеличат доверието си, така че е възможно основните правила за откриване на лъжи да зависят от контекста, казват изследователите.
В предишно проучване, използващо 11 различни критерия за откриване на лъжи, хората правилно оценили нивото на детайлност, но другата, безполезна информация замъглила цялостната им преценка.
„Един контраинтуитивен начин за справяне с претоварването с информация е просто да игнорирате по-голямата част от наличната информация… Понякога по-малкото е повече“, казват изследователите.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!