Г лобалното затопляне се отразява върху смесването на водите в океаните, което заплашва функционирането им като "термостат" и регулатор на климата на Земята, съобщава БТА.
Агенцията цитира научна публикация в списанието "Нейчър". Затоплянето на водите, топенето на ледниците и увеличените валежи над океаните образуват по-малко солен слой на океанската повърхност, обясняват учените от Сорбоната и от Националния център за научни изследвания на Франция.
Учен прогнозира: Босфорът ще замръзне до 2-3 години
Този слой не се смесва с водата под него заради разликите в солеността и температурата. Така той пречи на топлобмена и водния цикъл в океаните и спира абсорбирането на въглеродния двуокис от атмосферата.
Руски учени: Не можем да спрем глобалното затопляне
Според главния автор на изследването Жан-Батист Салие този феномен поставя под въпрос ролята на Световния океан като глобален термостат.
Учените са анализирали данни за солеността и температурата на океанските води от периода 1970 - 2018 г.
Доклад на ООН предупреждава за разруха на планетата
Заключението, до което стигат е, че забавянето на топлобмена и водния цикъл се развива с 6 пъти по-висока скорост, отколкото се считаше досега.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!