З наехте ли, че десетки древни египетски пирамиди са открити в незабележима ивица безплодна пустиня, далеч от бреговете на съвременната река Нил? Нови изследвания сочат, това е така, защото са били построени по протежение на склон на речната система, който оттогава е изгубен от времето.
Тази теория не само обяснява неясното местоположение на пирамидите, но може също така да хвърли малко светлина върху това как тези мистериозни структури са били построени преди повече от 4500 години.
This Lost River Could Explain How The Pyramids Were Builthttps://t.co/sWHccDY8hf
— IFLScience (@IFLScience) May 16, 2024
Над 30 пирамиди са разположени по протежение на вертикална ивица между Гиза и Лист по края на негостоприемната Западна пустиня, част от Сахара. Това включва Голямата пирамида в Гиза, може би най-известната древна египетска пирамида и едно от единствените седем чудеса на древния свят, които остават запазени.
Пирамидното поле е на доста голямо разстояние от река Нил, която виждаме днес. Известно е обаче, че реката се е променила значително през хилядолетията и вероятно е имала много по-висок отток в миналото, както и разклонения, които вече не съществуват.
В ново проучване учените са разгледали сателитни изображения, за да потърсят възможното местоположение на бивш речен ръкав, минаващ близо до подножието на Западното пустинно плато покрай полетата на пирамидите. След като намериха обещаващ кандидат, те се отправиха към района, за да извършат геофизични проучвания и да съберат проби от седименти.
Учените твърдят, че това разкрива доказателства за 64-километров древен ръкав на река Нил, който оттогава е изчезнал. Те предлагат да кръстят дългата река „Ахрамат“, което на арабски означава „пирамиди“.„
Изглежда речният ръкав е започнал да се поглъща преди около 4200 години през вековете след построяването на пирамидите. След интензивна суша ивицата се натрупала в нанесен от вятъра пясък, погребвайки реката под пустинно одеяло.
Преди да изчезне, такъв речен ръкав би бил безценен инструмент за подпомагане на изграждането на пирамидите.
Вместо да влачи огромни количества камъни през пясъка, водният път ще позволи плавно да се транспортират тонове материали и работници по Египет като система от вени.
Изследването е публикувано в списанието Communications Earth & Environment.
Не пропускайте най-важните новини - последвайте ни в Google News Showcase
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!