0

П рез 50-те години на миналия век изследователи от цял свят започват мащабно и амбициозно проучване. В продължение на десетилетия те проучват внимателно диетите и начина на живот на хиляди мъже на средна възраст, живеещи в САЩ, Европа и Япония, и след това изследват как тези характеристики влияят на риска от развитие на сърдечносъдови заболявания.

Проучването в седемте страни, както стана известно по-късно, установи връзки между наситените мазнини, нивата на холестерола и коронарната болест на сърцето.

Но изследователите съобщават и за друг забележителен резултат: При хората, които са живели по Средиземноморието и около него - в страни като Италия, Гърция и Хърватия - се наблюдават по-ниски нива на сърдечносъдови заболявания в сравнение с участниците, които са живели другаде.

Техният хранителен режим, богат на плодове, зеленчуци, бобови растения, пълнозърнести храни, ядки, семена, постни протеини и здравословни мазнини, изглежда е имал защитен ефект.

Оттогава насам средиземноморската диета се е превърнала в основа на здравословното хранене за сърцето, с добре проучени ползи за здравето, включително за по-ниско кръвно налягане и холестерол и намален риск от диабет.

"Това е една от малкото диети, които са подкрепени от научни изследвания", казва д-р Шон Хефрон, превантивен кардиолог в NYU Langone Health. "Това не е диета, която е измислена в главата на някой човек, за да генерира пари. Това е нещо, което е разработено с течение на времето от милиони хора, защото всъщност е вкусно. И просто е здравословна".

Ето някои от най-често задаваните въпроси за средиземноморската диета, на които отговарят експерти.

Какво точно представлява средиземноморската диета?

Източник: iStock/Getty Images

Средиземноморската диета не е толкова строг план за хранене, колкото начин на живот, казва Джулия Зумпано, регистриран диетолог, която специализира превантивна кардиология в Кливландската клиника в Охайо. Хората, които следват средиземноморската диета, са склонни да "ядат храни, които техните баби и дядовци биха консумирали".

Диетата дава приоритет на пълнозърнестите храни, плодовете, зеленчуците, бобовите растения, ядките, билките, подправките и зехтина. Рибата, богата на омега-3 мастни киселини, като сьомга, сардини и риба тон, е предпочитан източник на животински протеини. Други постни животински протеини, като пилешко или пуешко, се консумират в по-малка степен.

Храните с високо съдържание на наситени мазнини, като червено месо и масло, се консумират рядко. Яйцата и млечните продукти като кисело мляко и сирене също могат да бъдат част от средиземноморската диета, но в умерени количества. Допуска се и умерена консумация на алкохол, например чаша вино на вечеря.

Закуската може да бъде намачкано авокадо върху пълнозърнест тост с гарнитура от пресни плодове и нискомаслено гръцко кисело мляко, казва диетологът. За обяд или вечеря - зеленчуково и зърнено ястие, приготвено със зехтин и подправено с билки - печени кореноплодни зеленчуци, зеленолистни зеленчуци, хумус и малки порции макаронени изделия или пълнозърнест хляб, с постен протеин като риба на скара.

Какви са ползите за здравето от средиземноморската диета?

Редица задълбочени проучвания са установили, че средиземноморската диета допринася за по-добро здраве, и по-специално за по-добро здраве на сърцето, по различни причини.

В едно от проучванията, публикувано през 2018 г., изследователите оценяват близо 26 000 жени и установяват, че при тези, които са спазвали най-стриктно средиземноморската диета в продължение на 12 години, рискът от развитие на сърдечносъдови заболявания е намалял с около 25%. Това се дължи главно на промените в кръвната захар, възпаленията и спадът на индекса на телесната маса, съобщават изследователите. Други проучвания при мъже и жени са достигнали до подобни заключения.

Изследванията са установили също, че диетата може да предпази от оксидативен стрес, който може да причини увреждане на ДНК, допринасящо за хронични заболявания като неврологични заболявания и рак. А някои проучвания показват, че тя може да помогне за намаляване на риска от развитие на диабет тип 2.

Диетата е полезна по време на бременност, казва д-р Анум Сохаил Минхас, доцент по медицина в университета "Johns Hopkins". В неотдавнашно проучване на близо 7800 жени, публикувано през декември, изследователите установяват, че при тези, които са спазвали средиземноморската диета най-стриктно по време на зачеването и в началото на бременността, рискът от усложнения по време на бременността, като прееклампсия, гестационен диабет или преждевременно раждане, е намалял с около 21%.

"Определено изглежда, че има защитен ефект", казва Минхас.

Източник: iStock/Getty Images

Ще помогне ли средиземноморската диета за намаляване на теглото?

Диетата може да спомогне за намаляване на теглото, казва Зумпано, но все пак ще трябва да се обръща внимание на калориите.

Отбелязава се, че диетата включва храни като зехтин и ядки, които са полезни за сърцето, но са висококалорични и могат да доведат до увеличаване на теглото, ако се консумират в големи порции. Но ако променяте диетата си от богата на калории, наситени мазнини и добавени захари, например, с такава, която дава предимство на зеленчуците, плодовете и по-бедните протеини, това може да доведе до известно намаляване на теглото, каза той.

Все пак средиземноморската диета не е предназначена за бърза загуба на тегло. Тя по-скоро трябва да вдъхнови дългосрочна промяна в хранителното поведение.

5 от най-модерните диети по света

В едно проучване, проведено сред повече от 30 000 души, живеещи в Италия, например, изследователите установяват, че при тези, които са спазвали най-стриктно средиземноморската диета в продължение на около 12 години, вероятността от наднормено тегло или затлъстяване е била по-малка, отколкото при тези, които са спазвали диетата по-малко стриктно.

В едно по-малко проучване, публикувано през 2020 г., са участвали 565 възрастни, които умишлено са свалили 10% или повече от телесното си тегло през предходната година. То установило, че вероятността тези, които съобщават, че се придържат стриктно към средиземноморската диета, да запазят намаленото си тегло е два пъти по-голяма от тази при хората, които не се придържат стриктно към нея.

Коментари 0
Кирилица:
Фонетична
Имате 2000 позволени символа

* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!

Преди операция: - Докторе, истина ли е, че ще ме оперира студент по медицина? - Да, истина е. - Ами ако нещо сгреши? - Ще…
Прочети целия
Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
САЩ и Армения подписаха споразумение за стратегическо партньорство

САЩ и Армения подписаха споразумение за стратегическо партньорство

Свят Преди 13 минути

Договорът предвижда американска помощ за икономически и военни реформи в бившата съветска република

Яжте диета, богата на плодове и зеленчуци

Тази диета е полезна за мозъка и може да пази от рак

Любопитно Преди 56 минути

Мазните риби като сьомга, сардини, херинга и скумрия са отлични източници на омега-3 мастни киселини

В РС Македония се надяват на Доналд Тръмп за ЕС

В РС Македония се надяват на Доналд Тръмп за ЕС

Свят Преди 8 часа

Мицкоски ще води делегация в САЩ

Блинкен: Израел трябва да приеме Палестинска държава

Блинкен: Израел трябва да приеме Палестинска държава

Свят Преди 8 часа

Блинкен: Сега топката е в полето на "Хамас"

Четири партии се споразумяха за правителство

Четири партии се споразумяха за правителство

България Преди 9 часа

От ПГ "Демокрация, права и свободи" - ДПС ще подкрепят правителство на ГЕРБ-СДС, БСП-"Обединена левица" и ИТН

Чехия: Русия вече не може да ни изнудва

Чехия: Русия вече не може да ни изнудва

Свят Преди 10 часа

Чехия вече не се нуждае от внос на руски петрол

Ракът на Кейт Мидълтън е в ремисия

Ракът на Кейт Мидълтън е в ремисия

Свят Преди 10 часа

„Не можехме да искаме повече“, написа принцесата на Уелс

Стефан Кюркчиев оглави временно СГС

Стефан Кюркчиев оглави временно СГС

България Преди 11 часа

Това става до определяне на постоянен ръководител на Софийския градски съд

Почина диригентката проф. Адриана Благоева

Почина диригентката проф. Адриана Благоева

България Преди 11 часа

Проф. Адриана Благоева има много отличия, сред които "Златна лира"

МРРБ издаде виза за проектиране за Националната детска болница в София

МРРБ издаде виза за проектиране за Националната детска болница в София

България Преди 12 часа

Документът предшества началото на същинските строителни дейности

МС предлага България да купи ракети от САЩ против танкове

МС предлага България да купи ракети от САЩ против танкове

България Преди 12 часа

На 20 септември миналата година държавният департамент на САЩ одобри възможната продажба на България

ЕК: Северна Македония да промени конституцията си

ЕК: Северна Македония да промени конституцията си

Свят Преди 13 часа

Еврокомисарят се надява да бъдат отворени един или два преговорни клъстъра с Украйна и Молдова

Бюджетната комисия прие специалния закон за приходите и разходите

Бюджетната комисия прие специалния закон за приходите и разходите

България Преди 13 часа

Почти всички редакционни предложения бяха отхвърлени

Освободиха Андрю Тейт от домашния арест

Освободиха Андрю Тейт от домашния арест

Свят Преди 14 часа

Инфлуенсърът и брат му са разследвани за трафик на хора

Запознайте се с най-богатия готвач в света

Запознайте се с най-богатия готвач в света

Любопитно Преди 14 часа

Състоянието на Алън Уонг се оценява на 880 млн. паунда