Т асманийският тигър, който някога е дебнел в горите на Тасмания, може да бъде върнат от изчезване след серия научни пробиви, обявени от екип от американски и австралийски изследователи.
Известен също като тилацин, този вид с размерите на лабрадор е единственият върховен хищник с хабитат в Австралия. Последният тилацин е умрял в зоологическа градина в Хобарт през 1936 г., след като останалите са били ловувани до изчезване в опит да се защити разрастващата се животновъдна индустрия в Тасмания.
How a ‘putrid’ find in a museum cupboard could be the key to bringing the Tasmanian tiger back to life https://t.co/AkVxWA6NFy
— Paul Quibell-smith 🔶 (@QuibellPaul) October 17, 2024
Скорошното изчезване на този вид обаче го прави идеален кандидат за "де-изчезване", според Colossal Biosciences.
Colossal обяви плановете си да използва най-новите постижения в редактирането на гени и репродуктивната биология, за да върне вълнестите мамути и дори додото от мъртвите.
„Пробите от тилацин, използвани за нашия нов референтен геном, са сред най-добре запазените древни екземпляри, с които моят екип е работил“, сподели Бет Шапиро, главен научен директор на Colossal. „Рядко се случва да имате проба, която ви позволява да избутате границите на древната ДНК до такава степен.“
Повечето опити за реконструкция на генетичния код на отдавна изчезнали видове са осуетени от факта, че ДНК е крехко и се разпада с времето. Но 108-годишен екземпляр, съхраняван в алкохол в музей в Мелбърн, позволи на екипа да извлече тилацинова ДНК последователност, за която твърдят, че е 99,9% идентична с оригинала. Те дори успяха да извлекат по-крехки РНК молекули от пробата.
The Tasmanian tiger, or Thylacine, became extinct in mainland Australia and New Guinea long ago. Its range was restricted to Tasmania, where the last captive died in 1936. pic.twitter.com/s05xa0c76x
— Geography Host (@geographyhost) August 18, 2024
„Ще можем да определим какво може да вкуси тилацинът, какво може да помирише, какъв вид зрение има и дори как функционира мозъкът му“, каза професор Андрю Паск от университета в Мелбърн, който сътрудничи по проекта.
Но наличието на гените на тилацина е само една стъпка към възкресяването му. Подходът на Colossal използва техники за редактиране на гени, за да промени генома на най-близкия жив роднина на тилацина - торбесто животно с размер на хамстер, наречено дебелоопашат дунарт - за да създаде същество възможно най-близо до тилацина.
Те твърдят, че са направили повече от 300 генетични „редакции“, получени от тилацин, на клетки от дунарт, отгледани в лабораторията, и че са се научили как да предизвикат овулация в малкото торбесто животно, както и да отглеждат ембрионите му извън утробата - подобно на техниките, използвани при ин витро оплождане при хора.
Планът обаче не е лишен от критики. Някои природозащитници твърдят, че милионите долари, инвестирани от компании като Colossal, биха били по-добре изразходвани за запазване на местообитанията на животни, които в момента са изложени на риск от изчезване - сред които една пета от местните бозайници в Австралия. Други смятат, че би било неетично да се връщат отдавна изчезнали животни в местообитания, толкова деградирали от човешката дейност, че може да са неподходящи за хабитати.
Някои учени смятат, че е твърде технически трудно. "Де-изчезването е наука на приказките", каза професор Джереми Остин от Австралийския център за древна ДНК пред *Sydney Morning Herald* през 2022 г., когато беше обявен проектът.
Други обаче смятат, че изследванията за де-изчезването не могат да навредят - дори и да са неуспешни, понеже така напредват в разбирането на отдавна изчезнали видове и запазват тяхната ДНК за бъдещи изследвания.
Напредъкът, постигнат в ин витро оплождането на торбести животни , „може да се приложи в родословното дърво на торбестите животни“, твърди проф. Паск от Лабораторията за изследване на интегрираното геномно възстановяване на тилацин.
Това би могло да помогне да защити застрашени видове, като тасманийския дявол, който в момента е изправен пред подобна съдба на тасманийския тигър.
Не пропускайте най-важните новини - последвайте ни в Google News Showcase
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!