В даден момент от живота си всеки е бил жертва на манипулации. Някои са по-податливи и дълго време не осъзнават какво им се случва, докато други надушват на момента манипулатора и му попречват да получи това, което иска. Ето какво следва в такава ситуация.
1. Играе го жертвата
Когато забележи, че не може да повлияе на човека, тъй той като осъзнава истинското му намерение, манипулаторът може да промени начина си на поведение и да поеме ролята на жертва, преструвайки се на беззащитен.
2. Преструва се, че всичко е било грешка
Друго поведение, което откритият манипулатор може да предприеме, е да се опита да отклони вниманието и да накара човека да повярва, че всичко е било недоразумение, а може би дори продукт на въображението му. Стига се дотам да се използват добре познати фрази като: „Аз съм неспособен да се възползвам от някого".
3. Омаловажаване на случващото се
Може би в краен случай ще признае, че нещото, което прави, не е правилно, но ще се опита да минимизира действието. Възможно е да каже нещо от сорта на: „Не е толкова сериозно, все пак много хора го правят“
4. Прибягване до емоционално изнудване
В други случаи той няма да се откаже и ще се опита да продължи да манипулира, но с други средства. За да направи това, може да опита да накара манипулирания човек да се почувства виновен, сякаш той е причинил всичко. С това той успява да изглежда добре и пред трета страна, която да е бъдеща жертва.
5. Експлозия
Манипулаторът може да избухне от яд или да се преструва, че е така. След това да се опита да сплаши, дори да отправя заплахи. По този начин той се стреми да спечели малко време и пространство, за да излезе от ситуацията.
6. Заплахи за самоубийство
Ако се чувства твърде притиснат в ъгъла, манипулаторът може да прибегне до последното средство: заплаха за самоубийство или дори опит за такова. Това е продължение на опита за емоционален шантаж и ролята на жертва, но с повече сила.
Общуването с човек, който се държи по описания начин, е сложно и дори непрепоръчително. Когато разпознаем манипулатора, трябва да действаме, за да избегнем да станем или да продължим да бъдем жертва.
Най-добрият начин да избегнете манипулация е да не поддържате връзка с манипулатори. Толкова е просто. Възможно е този човек да е част от семейната или работната среда. В този случай би било добре контактът да се намали до най-малкият възможен такъв.
Всички сме уязвими до някаква степен. Ако някога сме били манипулирани поради страх или вина, трябва да познаваме тези емоции, да работим върху тях и да се научим да ги управляваме, за да не ни се случи отново и никой манипулатор да не може да ни контролира.
Когато манипулаторът не получи това, което иска, поведението му може да стане само по-лошо и жертвата да се окаже засегната на емоционалното, психическото и дори физическото ниво. Ето защо, ако не разполагаме със знанията и уменията да се справим сами със ситуацията, можем да се обърнем към други наши близки или професионалисти в сферата на психологията.
Още от автора:
От себеомраза към себелюбие: 7 стъпки, с които да се заобичате отново
Мъжката енергия: Ето как да я развиете, за да постигнете целите си
Шест знака, че отхвърляш женската си енергия
Трикове, с които да накараме малко дете да се храни
Как да действаме, ако се “пристрастим“ към някого
Травми от детството: Ето как да познаем, че даден човек ги има
Казвам го, защото те обичам: Негативните коментари, които ни наранява
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!