0

П лавателен съд, който може да се гмурне под водата... и да остане там? По време на Войната за независимост американски колонист построил експериментален потопяем плавателен съд, който Джордж Вашингтон нарекъл “усилие на гения“.

Обикновено свързваме подводниците с днешните най-модерни научни изобретения, но те са се появили много по-рано, отколкото предполагате. Всъщност една от най-ранните подводници датира от XVIII-ти век и Войната за независимост на САЩ.

Континенталната армия била скромна, но решителна и често разчитала на партизанските тактики за справяне с по-традиционната британска армия. И двете страни направили необходими открития изобретения родени от нуждата/необходимостта по време на войната: невидимото мастило позволило на американските шпиони да заобикалят британските цензури, без да събудят подозрение, докато пушката със затворно зареждане позволила на британците да използват по-ефективни оръжия.

Но изглежда никой не предвидил предстоящата подводна война — освен бунтовните колонисти.

Бушнел изобретил Костенурката
Докато учил в сегашния университет Йейл през 1775 г., синът на фермер на име Дейвид Бушнел наблюдавал развитието на бунта още от ранните му дни и си представял каква би била войната, ако било възможно тя да се води под вода. Бушнел имал остър ум и се занимавал с различни изобретения, за да помогне на каузата на колонистите.

Бушнел вярвал, че пренасянето на войната в морето ще бъде ключово за революцията - в края на краищата британската корона докарвала своите легиони с кораби и вече използвала военноморската си мощ, за да блокира непокорните колонисти и да ги принуди да се предадат. Но Бушнел искал да се бори с британските кораби по нов начин: под водата. За тази цел той започнал да конструира експериментален кораб, който да може да се гмурне под водата и да остане там, позволявайки на оператора му да бомбардира други плавателни съдове с експлозив с часовник.

Не е ясно доколко идеята на Бушнел е уникална и доколко е извлечена от по-ранни европейски иновации във военноморската война. Има предположения, че вероятно е черпил информация от холандски изобретатели като Корнелис Дреббел, който създал първата функционална подводница през 1620 г. В крайна сметка Бушнел се е свързал с други революционни симпатизанти, включително местния часовникар Исак Дулитъл, който направил някои от прецизните инструменти необходими за новата му машина.

И как изглеждала тази подводница                                                                                                                           

Бушнел си представил съд, подобен на варел, който да побере един човек, затваряйки го в две направени от дъб половини подобни на черупка, които и спечелили името на подводницата - „Костенурката“. Вътре човекът трябвало да използва баласт и помпа, за да наводни долната част на съда с вода, за да го потопи.

След това щял да разполага с кислород за около 30 минути, докато задвижва подводницата към целта си с чифт витла, задвижвани с ръце и крака и кормило, като за ориентир се използвала светлината от прозорците. Веднъж достигнал вражеския кораб, операторът използвал примитивна приставка, подобна на свредло, поставена върху корпуса на Костенурката, с която да пробие дупка в целта, да я запълни с експлозив и да се отдалечи незабелязано, преди той да избухне.

Костенурката на Бушнел тръгва на война

Костенурката на Бушнел скоро си спечелила някои впечатляващи поддръжници, включително обсебените от технологиите Бенджамин Франклин и Бенджамин Гейл, лекар и памфлетист с връзки с Революцията. Дори Джордж Вашингтон бил чувал за машината на Бушнел. В писмо от 1785 г. Вашингтон пише, че Костенурката е „гениално усилие“ – но отбелязва, че изобретенията на Бушнел винаги били съпътствани от инциденти.

И когато изобретението на Бушнел направило големия си дебют през септември 1776 г., нещастната тенденция, която Вашингтон описва като търговска марки на изобретателя, не пропуснала да се прояви и този път. Братът на Бушнел, Езра, бил първият планиран оператор, който да изпробва изобретението, но се разболял в нощта на мисията и не могъл да участва.

На негово място отишил сержант Езра Лий и внимателно маневрирал с Костенурката и пълнител барут към британския 64-оръдеен H.M.S. „Ийгъл“ в пристанището на Ню Йорк през нощта на 6 септември. Но Лий ударил на метал вместо на дърво и не успял да пробие кораба, което го принудило да изостави целта и да задвижи Костенурката обратно към сушата.

Костенурката се провалила, но експлозивът на Бушнел, който той оставил, успял.

„След по-малко от половин час ужасна експлозия изхвърлила във въздуха огромен воден стълб, придружен от звук подобрен на гръм“, написал американският хирург Джеймс Тачър в своя военен дневник. „[Американският] генерал Пътнам, както и останалите, които очакваха резултата, бяха изключително учудени и разтревожени от тази тайна експлозия предизвика на борда на кораба.“

Съдбата на Костенурката

Въпреки че Костенурката опитала да осъществи още няколко мисии винаги излизали проблеми - от приливи и отливи до грешка на оператора -, които осуетявали усилията ѝ. В крайна сметка през октомври 1776 г. самата Костенурка била потопена заедно с кораба, който я транспортирал. Историците смятат, че колонистите успели да я възстановят, но евентуалната й съдба е неизвестна.

Така или иначе, Бушнел отворил умовете на американците за възможностите на подводната война и подготвил почвата за торпедото, мините със замерен час и използването на кораби с витло и подводници. Както пише историкът Алекс Роланд, историята на Костенурката се е запазила „въз основа на военни истории и хвалебствия, първоначално предназначени да служат на целите на научния национализъм, патриотичната гордост и човешкия вкус към добра прежда“.

Що се отнася до Бушнел, експлозивните му иновации намерили приложение във войната. Но той винаги ще бъде най-известен с Костенурката - ранната подводница, сега изгубена от времето и приливите на технологиите.

Коментари 0
Кирилица:
Фонетична
Имате 2000 позволени символа

* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!

Преди операция: - Докторе, истина ли е, че ще ме оперира студент по медицина? - Да, истина е. - Ами ако нещо сгреши? - Ще…
Прочети целия
Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
България, Гърция и Турция продължават сътрудничеството срещу нелегалната миграция

България, Гърция и Турция продължават сътрудничеството срещу нелегалната миграция

Свят Преди 1 минута

На срещата в Истанбул вътрешният министър Атанас Илков подчерта важността от развитие на политическия диалог

Снимката е илюстративна

100-годишна жена, която все още работи, разкри 5 тайни на дълголетието

Любопитно Преди 12 минути

Йоклета каза, че се е пенсионирала три пъти

.

Ще получи ли Мъск бизнеса на ТикТок в САЩ

Свят Преди 25 минути

Сделката може да бъде сключена веднага, след като Доналд Тръмп се върне в Белия дом

Снимката е илюстративна

Рекорден бюджетен дефицит отчетоха в САЩ

Свят Преди 34 минути

През първите три месеца на финансовата 2025 г. дефицитът е достигал до рекордното ниво от 711 милиарда долара

Въоръжен грабеж в офис за бързи кредити в Хасково

Въоръжен грабеж в офис за бързи кредити в Хасково

България Преди 39 минути

В 17:58 часа във вторник в обекта влязъл мъж, в тъмни дрехи и с маска на лицето

Какво се случи в Русия? Интернетът прекъсна внезапно

Какво се случи в Русия? Интернетът прекъсна внезапно

Свят Преди 40 минути

Съобщава се, че прекъсването е засегнало достъпа до телекомуникационни компании и онлайн платформи

SEC: Мъск ощети инвеститорите на Twitter със 150 милиона долара

SEC: Мъск ощети инвеститорите на Twitter със 150 милиона долара

Свят Преди 42 минути

Адвокатът на Мъск, Алекс Спиро, определи обвиненията като „жалба за дреболии“

Парламентът не удължи срока на временната комисия за огнищата на чума и шарка по животните

Парламентът не удължи срока на временната комисия за огнищата на чума и шарка по животните

България Преди 48 минути

Проекторешението беше отхвърлено със 73 гласа „за“, 90 „против“ и 47 „въздържал се“

<p>Citroen Berlingo предлага абсолютно всичко (видео ревю)</p>

Citroen Berlingo предлага абсолютно всичко (видео ревю)

Технологии Преди 56 минути

В момента Citroen разполага с най-широката и разнообразна гама от лекотоварни автомобили на пазара, но основата на всичко без съмнение е Berlingo, който го има във версии с къса и дълга база, ДВГ (бензин и дизел) и ток, товарен, пътнически и Crew Cab

Зеленски е на посещение във Варшава

Зеленски е на посещение във Варшава

Свят Преди 1 час

Това съобщи канцеларията на полския министър-председател Доналд Туск

Авторът Нийл Геймън е обвинен в сексуално насилие от пет жени

Авторът Нийл Геймън е обвинен в сексуално насилие от пет жени

Свят Преди 1 час

Авторът на "Коралайн" отрече всички обвинения

<p>Съюзник на Путин: &bdquo;Украйна може да спре да съществува&ldquo;</p>

Съюзник на Путин: „Украйна може да спре да съществува“

Свят Преди 1 час

Николай Патрушев подчерта, че руснаците изпитват „братска“ връзка с украинците поради „вековни връзки с Русия“

Делегация от РСМ заминава за Вашингтон, Мицкоски има покана за встъпването в длъжност на Тръмп

Делегация от РСМ заминава за Вашингтон, Мицкоски има покана за встъпването в длъжност на Тръмп

Свят Преди 1 час

Пристигането на нова американска администрация определено е значимо събитие за нас, отбеляза министърът на външните работи и външната търговия на РСМ Тимчо Муцунски

Украйна обяви въздушна тревога

Украйна обяви въздушна тревога

Свят Преди 1 час

Руски крилати ракети застрашават няколко части на страната

Иранският външен министър: Договорът с Русия не включва създаване на военен съюз

Иранският външен министър: Договорът с Русия не включва създаване на военен съюз

Свят Преди 2 часа

Руско-иранският договор ще бъде сключен за 20 години

Радикалната левица във Франця внесе предложение за вот на недоверие в парламента

Радикалната левица във Франця внесе предложение за вот на недоверие в парламента

Свят Преди 2 часа

Това стана веднага след речта на френския премиер