0

П лавателен съд, който може да се гмурне под водата... и да остане там? По време на Войната за независимост американски колонист построил експериментален потопяем плавателен съд, който Джордж Вашингтон нарекъл “усилие на гения“.

Обикновено свързваме подводниците с днешните най-модерни научни изобретения, но те са се появили много по-рано, отколкото предполагате. Всъщност една от най-ранните подводници датира от XVIII-ти век и Войната за независимост на САЩ.

Континенталната армия била скромна, но решителна и често разчитала на партизанските тактики за справяне с по-традиционната британска армия. И двете страни направили необходими открития изобретения родени от нуждата/необходимостта по време на войната: невидимото мастило позволило на американските шпиони да заобикалят британските цензури, без да събудят подозрение, докато пушката със затворно зареждане позволила на британците да използват по-ефективни оръжия.

Но изглежда никой не предвидил предстоящата подводна война — освен бунтовните колонисти.

Бушнел изобретил Костенурката
Докато учил в сегашния университет Йейл през 1775 г., синът на фермер на име Дейвид Бушнел наблюдавал развитието на бунта още от ранните му дни и си представял каква би била войната, ако било възможно тя да се води под вода. Бушнел имал остър ум и се занимавал с различни изобретения, за да помогне на каузата на колонистите.

Бушнел вярвал, че пренасянето на войната в морето ще бъде ключово за революцията - в края на краищата британската корона докарвала своите легиони с кораби и вече използвала военноморската си мощ, за да блокира непокорните колонисти и да ги принуди да се предадат. Но Бушнел искал да се бори с британските кораби по нов начин: под водата. За тази цел той започнал да конструира експериментален кораб, който да може да се гмурне под водата и да остане там, позволявайки на оператора му да бомбардира други плавателни съдове с експлозив с часовник.

Не е ясно доколко идеята на Бушнел е уникална и доколко е извлечена от по-ранни европейски иновации във военноморската война. Има предположения, че вероятно е черпил информация от холандски изобретатели като Корнелис Дреббел, който създал първата функционална подводница през 1620 г. В крайна сметка Бушнел се е свързал с други революционни симпатизанти, включително местния часовникар Исак Дулитъл, който направил някои от прецизните инструменти необходими за новата му машина.

И как изглеждала тази подводница                                                                                                                           

Бушнел си представил съд, подобен на варел, който да побере един човек, затваряйки го в две направени от дъб половини подобни на черупка, които и спечелили името на подводницата - „Костенурката“. Вътре човекът трябвало да използва баласт и помпа, за да наводни долната част на съда с вода, за да го потопи.

След това щял да разполага с кислород за около 30 минути, докато задвижва подводницата към целта си с чифт витла, задвижвани с ръце и крака и кормило, като за ориентир се използвала светлината от прозорците. Веднъж достигнал вражеския кораб, операторът използвал примитивна приставка, подобна на свредло, поставена върху корпуса на Костенурката, с която да пробие дупка в целта, да я запълни с експлозив и да се отдалечи незабелязано, преди той да избухне.

Костенурката на Бушнел тръгва на война

Костенурката на Бушнел скоро си спечелила някои впечатляващи поддръжници, включително обсебените от технологиите Бенджамин Франклин и Бенджамин Гейл, лекар и памфлетист с връзки с Революцията. Дори Джордж Вашингтон бил чувал за машината на Бушнел. В писмо от 1785 г. Вашингтон пише, че Костенурката е „гениално усилие“ – но отбелязва, че изобретенията на Бушнел винаги били съпътствани от инциденти.

И когато изобретението на Бушнел направило големия си дебют през септември 1776 г., нещастната тенденция, която Вашингтон описва като търговска марки на изобретателя, не пропуснала да се прояви и този път. Братът на Бушнел, Езра, бил първият планиран оператор, който да изпробва изобретението, но се разболял в нощта на мисията и не могъл да участва.

На негово място отишил сержант Езра Лий и внимателно маневрирал с Костенурката и пълнител барут към британския 64-оръдеен H.M.S. „Ийгъл“ в пристанището на Ню Йорк през нощта на 6 септември. Но Лий ударил на метал вместо на дърво и не успял да пробие кораба, което го принудило да изостави целта и да задвижи Костенурката обратно към сушата.

Костенурката се провалила, но експлозивът на Бушнел, който той оставил, успял.

„След по-малко от половин час ужасна експлозия изхвърлила във въздуха огромен воден стълб, придружен от звук подобрен на гръм“, написал американският хирург Джеймс Тачър в своя военен дневник. „[Американският] генерал Пътнам, както и останалите, които очакваха резултата, бяха изключително учудени и разтревожени от тази тайна експлозия предизвика на борда на кораба.“

Съдбата на Костенурката

Въпреки че Костенурката опитала да осъществи още няколко мисии винаги излизали проблеми - от приливи и отливи до грешка на оператора -, които осуетявали усилията ѝ. В крайна сметка през октомври 1776 г. самата Костенурка била потопена заедно с кораба, който я транспортирал. Историците смятат, че колонистите успели да я възстановят, но евентуалната й съдба е неизвестна.

Така или иначе, Бушнел отворил умовете на американците за възможностите на подводната война и подготвил почвата за торпедото, мините със замерен час и използването на кораби с витло и подводници. Както пише историкът Алекс Роланд, историята на Костенурката се е запазила „въз основа на военни истории и хвалебствия, първоначално предназначени да служат на целите на научния национализъм, патриотичната гордост и човешкия вкус към добра прежда“.

Що се отнася до Бушнел, експлозивните му иновации намерили приложение във войната. Но той винаги ще бъде най-известен с Костенурката - ранната подводница, сега изгубена от времето и приливите на технологиите.

Коментари 0
Кирилица:
Фонетична
Имате 2000 позволени символа

* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Румъния подписа със САЩ за купуване на изтребители F-35

Румъния подписа със САЩ за купуване на изтребители F-35

Свят Преди 6 часа

Румъния планира да "пенсионира" F-16 през 2040 г.

САЩ наложиха санкции на десетки руски банки

САЩ наложиха санкции на десетки руски банки

Свят Преди 7 часа

Включително най-голямата, която досега не беше санкционирана

Последни номинации очи в очи в Big Brother тази вечер

Последни номинации очи в очи в Big Brother тази вечер

Любопитно Преди 9 часа

Зрителите подкрепят фаворите си в приложението на NOVA PLAY

САЩ отхвърлиха заповедта за арест на Нетаняху

САЩ отхвърлиха заповедта за арест на Нетаняху

Свят Преди 9 часа

САЩ: Дълбоко сме обезпокоени от бързината, с която прокурорът е поискал заповед за арест

<p>КС образува дело по искане на президента</p>

Конституционният съд образува дело по искане на президента

България Преди 10 часа

КС ще се произнесе за втори път по тези въпроси

Съдът отложи делото срещу Марин Димитров

Съдът отложи делото срещу Марин Димитров

България Преди 11 часа

Съдът назначи и медицинска експертиза, която да установи колко сериозно е положението на Димитров

ГЕРБ-СДС в СОС поиска оставката на Цветомир Петров

ГЕРБ-СДС в СОС поиска оставката на Цветомир Петров

България Преди 12 часа

Зам.-председателят на СОС Ваня Тагарева припомни, че Петров е бил избран с гласовете на ГЕРБ-СДС

Евгений Иванов: Не трябва да мълчим, трябва да бъдем обединени

Евгений Иванов: Не трябва да мълчим, трябва да бъдем обединени

Любопитно Преди 12 часа

Българският и международен бизнес и гражданско общество заедно за по-добра среда

Почина бившият министър от кабинета на Блеър Джон Прескот

Почина бившият министър от кабинета на Блеър Джон Прескот

Свят Преди 13 часа

Прескот бе един от най-колоритните министри в кабинета на Блеър

Русия заплаши с глобална катастрофа и ядрена война

Русия заплаши с глобална катастрофа и ядрена война

Свят Преди 13 часа

Русия има списък с приоритетни цели за потенциално унищожаване

Нападнаха къщата на Жерар Пике в Каталуния (ВИДЕО)

Нападнаха къщата на Жерар Пике в Каталуния (ВИДЕО)

Свят Преди 13 часа

Домът му беше надраскан с надписи от активисти на лявата младежка организация Arran

Църквата "Свети Петър" в Люцерн

Дигитален Исус изповядва богомолци в Швейцария

Любопитно Преди 13 часа

Поне две трети от хората, които са говорили с дигиталния Исус, излизайки от изповедалнята споделят, че са имали „духовно“ преживяване

Морски съревнования решават съдбата на племената в “Игри на волята”

Морски съревнования решават съдбата на племената в “Игри на волята”

Любопитно Преди 14 часа

Ще успеят ли Храбрите да се спасят от сигурни елиминации?

<p>Зеленски разкри, че нов тип ракета е ударила Украйна</p>

Зеленски: Русия е използвала "нов тип" ракета, която има "характеристики на междуконтинентална балистична ракета"

Свят Преди 14 часа

„Днес нашият луд съсед за пореден път показа какво представлява в действителност и как презира достойнството, свободата и човешкия живот като цяло“, заяви Зеленски в изявление

Унгария ще разположи система за ПВО край Украйна

Унгария ще разположи система за ПВО край Украйна

Свят Преди 14 часа

Будапеща: Все още вярваме, че възможно най-скоро ще има мир чрез дипломация

<p>Шокиращо лечение на трансджендър със 7&nbsp;сеанса с електрошок</p>

Подложиха трансджендър на терапия с електрошок, за да “излекуват” хомосексуалността му в Китай

Свят Преди 14 часа

Почти един от всеки петима транссексуални младежи в Китай съобщава, че е бил принуждаван от родителите си да се подлага на подобни практики