Д ълбоко скрити под един хълм в провинция Уорчестършир, на 20 мили от Бирмингам, лежат редица скрити тунели. Тяхното строителство е започнало през 1941 година от гола скала, а през стените им е минала много история, която днес гние.
През Втората Световна война те са били тайна фабрика за производство на всякаква отбранителна техника, а после е трябвало да служат за защита на Великобритания в случай на ядрена война. Под земята от тях е трябвало да се настани правителството, което да продължи да управлява, разказва Би Би Си (BBC). В тях е кипял живот и по време на Студената война.
Във видеото горе - припомнете си тайната на забравения бункер на Хитлер на Арктика
Защо Третият райх е имал такъв интерес към Антарктида
Градил ли е цар Фердинанд тайни тунели под София
Предвидено е било дори и студио за обществената медия да излъчва от там в случай на война.
В момента има кампания за възобновяване на тунелите като музей, за да се запази историята им. Доброволци слизат под земята, но с малко финансиране, това, което могат да направят, е да боядисат стените.
Когато градове от цяла Великобритания са паднали под обсада по време на Втората Световна,
правителството трябвало да намери начин да продължи производството на танкове, самолети и боеприпаси. Решението е да се изградят подземни заводи - наречени фабрики в сянка, далеч от големите градове.
В някои от тунелите е трябвало да се съхранява питейна вода за нуждите на цялото население за три месеца. И в действителност, резервоарите стоят и до днес.
На някои места тунелите са облицовани със стомана. Това е изключително трудно, защото когато през деня стоманата се разтапя, а през нощта тя се свива и се охлажда. Изчислено е и главният вход да е крив, така че ако бомба падне навън, взривът да бъде отклонен и енергията да се разсее.
Свръхсекретнoто строителство не завършва с Втората Световна война.
През 1949 г., когато е "разцветът" на Студената война, правителството започва 15 подобни обекта в цялата страна. Изчислено е, че при ядрена атака във Великобритания последствията ще са опустошителни. Храната и водата ще бъдат заразени, ще има около 12 милиона смъртни случая, а социалната и икономическата структура на страната ще бъдат унищожени.
Има препоръка Великобритания да инвестира в мрежа от атомни бункери за защита на населението. Цената на един такъв обаче към днешна дата би била над 30 милиарда лири.
Хората, слизали долу, разказват, че когато човек се разходи в тези тунели, усеща, че въздухът в тях е по-топъл с няколко градуса. Голяма част от оборудването вътре вече гние. Изисква се и постоянна вентилация.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!