К о Чанг е третият по големина остров в Тайланд след Пукет и Самуи. Намира се на около 300 км от Банкок и е близо до границата с Камбоджа.
Много туристи го посещават именно на път към Камбоджа, но за тях скрити остават малките диви острови, част от архипелага.
Как собственици на един от тях го спасяват и кои са Героите на боклука, разберете от репортажа на Vesti.bg.
"Ко" означава остров, а цялото име е "Островът на слоновете" заради формата му.
Мястото е толкова диво, че пътувайки до хотела, ще видите макаци по жиците, които няма да ви обърнат внимание или ще позират за вас.
Още слизайки от ферибота ще видите тропическите гори, които покриват 70% от площта му. Влагата е огромна, особено в дъждовния период - до октомври. Градусите обаче не падат - над 33. Вечер се виждат светкавици, проблясващи над водата в Тайландския залив.
Мнозина, посетили тази част на света, казват, че това са най-красивите острови.
Бял пясък, синя вода, кокосови орехи се търкалят по плажа. На някои от островите, до които се стига с моторна лодка, и да вдигнете глава, няма да видите никой освен спътниците ви. Няма да чуете джетове или да ви предлагат различни водни забавления.
И ако си мислите, че в тучната джунгла няма цивилизация, донякъде сте прави. На самия Ко Чанг има луксозни хотелски комплекси и всякакви удобства. На километри от там, в някои от малките острови, има бунгала, които предлагат електричество само за няколко часа. Разчитат на слънчева енергия, но имат гледка към кристално синята вода.
Повечето от тях нямат пътища, няма да видите магазини или коли.
Мнозина отиват само, за да изследват кораловите рифове. Скуба дайвингът и гмуркането са доста развити.
Един от тях е наистина зебележителен.
Ко Мак е непокътнат - там има кокоси и каучук. Назад във времето е бил собственост на пет семейства. Някои от жителите му го посетили просто на почивка, но останали там.
Ко Мак дава и уникален пример - за да запазят острова, собствениците на 35-те курорта и около 20 ресторанта подписват договор. Внедряват слънчеви панели, имат малка инсталация за управление на боклука. Рециклираните отпадъци, като пластмасови и стъклени бутилки, алуминиеви кутии и хартия, се събират и транспортират до континенталната част за препродажба.
В някои от хотелите дори ще ви подканят да засадите дърво или да се присъедините към Героите на боклука - Trash Heroes. Движението започва през 2013 година в Тайланд от доброволци, които събират всеки боклук, който видят. Днес вече по целия свят тези герои са събрали близо 600 000 килограма боклук, а почти 22 милиона пластмасови бутилки са преработени.
Има много рибари, а уловът им се изкупува от хотелите, за да им помагат.
И ако Ко Мак е сравнително известен, то Ко Крадад остава тайна. Дълъг е 2 км и е изцяло плосък. Дом на едно семейство, разпадащ се курорт, няколко рибари и голямо стадо елени.
Там кокосовите орехи не се ядат, използват се за масло. Още слизайки на твърда земя, може да ви посрещне елен със забит в рога кокос.
Цените са далеч от това, което сме свикнали по родното море - разходка с лодка до тези острови може да излезе по 10 долара, а нощувката - от 15 долара.
Уникалното село в Тайланд, което пази занаят на векове
Полетата на смъртта - брутално избити над 2 млн.
Четете серията репортажи на Виолета Русенова за непознатата страна на Тайланд и Камбоджа.
Пътуването на автора е спонсорирано от Tourism Authority of Thailand под шапката на Министерството на туризма и спорта на Тайланд.
Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.
За още актуални новини от Vesti.bg последвайте страницата ни в Instagram
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!