Н ад един милион души са убити от нацисткия режим в концлагера Аушвиц. Някои местни жители рискуват живота си, за да помогнат на жертвите.
Вижте тяхната история:
"Как може да не нахраниш някого, който е гладен? Действате със сърцето си", така започва репортаж на DW за хората, които тайно се опитват да помогнат на затворниците в Аушвиц.
Човекът, който се противопостави на Хитлер
През септември 1939 г. немската армия влиза в полския град Освиенцим. Те анексират града, преименуват го на Аушвиц и започват да строят концлагери. Лагерът Аушвиц-Биркенау по-късно се превръща в най-смъртоносния нацистки концлагер, където са убити повече от 1.1 милиона души.
Ето какво разказва Алойзи Клая, един от помощниците:
"Можеше да се усети дима. Чувахме изстрелите и честите екзекуции. Живеех срещу първия лагер, разделяше ни само една река. Можеше да чуете всичко - писъците и плача. Когато имаше голяма екзекуция, тя беше придружена от оркестър. Той свиреше музика, те празнуваха, докато стрелят в затворниците".
More than one million people were murdered by the Nazi regime in Auschwitz.
— DW News (@dwnews) January 26, 2020
Some local residents risked their lives to help the victims. This is their story: pic.twitter.com/ssQwOQZ6pj
В окупираната от нацистите Полша наказанието за помагане на затворниците е подлагане на разпит, изпращане в лагер или убийство. Въпреки това, някои жители решават да помогнат. Те сформират тайни съюзи. Жените и децата тайно събират и носят храна, дрехи и лекарства за тези затворници, които извършват принудителен труд извън лагера.
Алойзи Клая е на 10 години по това време.
"За нас беше много по-лесно да събираме нещата и да се измъкваме с тях. Трябваше да знаеш къде да отидеш и да попиташ за хляб, защото имаше хора, които работеха за германците. По-късно научихме къде да предаваме храната. Много от затворниците работеха съвсем близо до надзирателния пост на лагера - на около 50 м. - затова тази дейност беше много опасна и рискова".
Момичетата, които съблазняват и убиват нацисти
Затворниците казват на своите помощници, на кои хора от SS могат да се доверят. Някои от тях са можели да бъдат подкупени с редки неща по това време - алкохол или месо, а други си затваряли очите.
"Има добри и честни хора навсякъде, но също така има и зли хора навсякъде. Такъв е животът", допълва Алойзи.
Янина Пашек е на 14 години, когато започва да помага на затворниците.
"Аз предавах съобщения - дали нещо е нужно или трябва да бъде направено. Бях в контакт със свещениците. Те ми даваха лекарства, които аз взимах и носех на хората, които могат да ги предадат на затворниците по време на тяхната работа".
Когато помощниците успяват да уговорят тайна среща между някои затворници и техните семейства, Янина води затворниците до обозначеното място за срещата.
Local Polish people knew. Over 1,500 of them helped prisoners of the camp. Here you can see a documentary about that with some of the telling about that: https://t.co/iRXBz32rtz | Here is a book dedicated to them: https://t.co/bR8TxSHeAB
— Auschwitz Memorial (@AuschwitzMuseum) February 7, 2018
"Боже, когато те влязоха в къщата - как викаха и плачеха! Защото семействата видяха как са облечени затворниците... Разбира се, че ме беше страх. Страхувах се, че те може да дойдат да ни вземат и да се отнасят още по-лошо с нас, отколкото със затворниците".
Затворниците благодарят на помощниците по собствен начин. Те тайно изработват подаръци по време на принудителния труд, правят рисунки и пишат писма от благодарност:
"Скъпи дами, даваме най-сърдечната си благословия на нашите помощници и благодетели. Ние не само че оцеляхме, благодарение на вашето желание да се жертвате за нас, но вие засилихте нашата вяра в милостта на Бог и доброто у хората".
„Господи, моля те, искам да живея!“
"Беше чудо, толкова много хора помагаха. Излагайки на риск своя живот", казва Янина.
Документирано е, че повече от 1200 души са помагали на затворници в Аушвиц по време на войната. Най-малко 177 са арестувани от нацистките войници, а 62 от тях не успяват да оцелеят.
Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.
За още любопитно съдържание от Vesti.bg последвайте страницата ни в Instagram.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!