В редица страни по света има военни бази, където се извършват секретни тестове на оръжия и различни технологии. Една от тях е полигонът „Капустин Яр“ в Русия.
Комплексът е създаден през 1946 г. в Астраханска област, на около 100 км. от Волгоград. По официални данни неговото основно предназначение е провеждането на ракетни изпитания.
The last remaining launch pad at the historical launch site #KapustinYar near Astrakhan will be closed at the end of 2020. Kapustin Yar belongs to the Ministry of Defense. Established in 1946, it became the testing range for the first Soviet ballistic missiles including #R1. pic.twitter.com/bIwtzgl2jW
— Katya Pavlushchenko (@katlinegrey) August 6, 2019
Почитателите на конспиративните теории обаче подозират, че в базата са скрити извънземни космически кораби. Какво всъщност знаем за „Капустин Яр“?
История, обвита в мистерия
Името на секретния полигон идва от селище, разположено в близост до него. По данни от 2004 г., населението му е около 6000 души и е с открит достъп за граждани. Недалеч от базата се намира и град Знаменск, който пък е със статут на „затворено административно-териториално образувание“ (т. нар. ЗАТО. По времето на СССР тези населени места били строго засекретени, като достъпът до тях бил ограничен, а на жителите им било забранено да разкриват къде живеят. След разпадането на СССР списъкът на тези градове е разсекретен. В наши дни има над 40 подобни населени места, за посещението на които е необходимо да се издаде специално разрешително).
Първоначално в „Капустин Яр“ се извършвали изпитания на оръжия и технологии, създадени в нацистка Германия и попаднали в ръцете на съветската армия след края на Втората световна война. Западът разбрал за съществуването на ракетния полигон от завърнали се в родината си германски учени.
За да разбере повече за комплекса, през 1953 г. британското разузнаване провело операция „Канбера“ и изпратило шпионски самолет да прелети над „Капустин Яр“ (официалната позиция на Лондон е, че подобна операция никога не е била провеждана).
At the Kapustin Yar training ground, the latest S-500 anti-aircraft missile system performed test live firing at a high-speed ballistic target https://t.co/MaHjy5v6CY#S500 #MoD #RussianArmy #RussianWeapons #AirDefence pic.twitter.com/V9nj6x2CH5
— Минобороны России (@mod_russia) July 20, 2021
Той успял да направи снимка на базата и да се приземи успешно в иранския град Тебриз, въпреки че бил засечен от съветските радарни системи и няколко изтребителя се опитали да го свалят.
Балистични ракети и ядрени изпитания
Първото изпитание на балистична ракета в историята на СССР било проведено на 18 октомври 1947 г. в „Капустин Яр“. Последвали още няколко подобни теста.
Разсекретени данни от този период разкриват, че между 18 октомври и 13 ноември били изстреляни общо 11 ракети V-2 (известни и с името „Фау-2“. Това са първите балистични ракети в света. Използвани са от германската армия за обстрел на цели във Франция, Великобритания и Белгия в края на Втората световна война. V-2 също така е първият обект, създаден от човек, който достигнал космоса). Седем от изпитанията били успешни, а останалите четири ракети се разбили и не успели да поразят своите мишени.
Между 1947 и 1957 г. „Капустин Яр“ е единственият полигон, на който се тествали съветски балистични ракети. Любопитна подробност е, че там били извършени и серия от ядрени изпитания.
Според експерти, общата мощност на експлозиите по време на тестовете се равнява на 62 бомби като тази, хвърлена над Хирошима на 6 август 1947 г.
R-1 rocket preparation for one of the first
— NickStevens Graphics (@Nick_Stevens_Gr) October 29, 2019
launches. Polygon Kapustin Yar. pic.twitter.com/65d2nUBSzK
От 1962 г. комплексът започнал да се използва и като космодрум. Оттам били изстреляни няколко сателита, сред които „Космос 1“ (известен и с името „Спутник 11“).
Съветската „Зона 51“
За почитателите на конспиративните теории „Капустин Яр“ е нещо много повече от военна база. Някои от тях смятат, че в нейните подземни хангари се пазят отломки на извънземни космически кораби, разбили се на територията на СССР и страните от Варшавския договор, както и телата на съществата, които ги управлявали.
Освен това поддръжниците на тази теория отбелязват, че и до ден днешен над „Капустин Яр“ често могат да бъдат забелязани странни летящи обекти. При един такъв случай през 1948 г. над полигона прелетял сребрист апарат с формата на цигара, който се разбил, а отломките заедно с мъртвия му екипаж били откарани в базата.
Фактът, че в подкрепа на тези твърдения няма абсолютно никакви доказателства, не е особено изненадващ. „Капустин Яр“ често е сравняван с американската секретна база „Зона 51“, намираща се в щата Невада, където също се предполага, че се съхраняват и изследват извънземни технологии.
Конспиративните теории се подхранват от публикации в някои медии, които наглед потвърждават, че представители на чужди цивилизации действително са посещавали СССР.
Сензационни разкрития
На 9 октомври 1989 г. агенция ТАСС разпространява материал, в който се твърди, че в СССР са пристигнали няколко високи извънземни с малки глави и три очи.
Вестник „Комсомолская правда“ не изостава и на свой ред също публикува поредица сензационни статии. В една от тях се твърди, че снежният човек Йети не просто съществува, но е забелязан да краде ябълки. В друга пък се отбелязва, че е открит силно енергиен регион, където се приземяват „летящи чинии“.
Експерти отбелязват, че за публикуването на подобни материали има съвсем реални причини, които нямат нищо общо с паранормални явления. Според тях това е част от т. нар. „гласност“ – тенденцията към прозрачност на управлението и свобода на словото, свързана предимно с управлението на Михаил Горбачов и разпадането на СССР. В резултат медиите на практика започнали да експериментират както с новите възможности, които се открили пред тях, така и с темите, които можели да засягат.
Има и още една важна подробност – историите за извънземни и необясними феномени карали хората да забравят поне за малко за сериозните и напълно реални проблеми, с които се сблъсквали в ежедневието си.
Много съветски учени се противопоставяли категорично на публикуването на подобни материали и не криели своето възмущение.
„Властите ни заливаха с глупости за блестящото бъдеще на комунизма в продължение на години. Сега вече виждаме, че са ни лъгали. Тези статии поне ни дават нещо ново, за което да мечтаем“, споделил един жител на СССР пред списание „Тайм“ през 1989 г.
Вижте още:
В търсене на космически чудовища
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!