В енеция определено е един от най-романтичните градове в света и е любим на много влюбени двойки, които често го избират за своята сватба или меден месец.
А знаехте ли, че съвсем близо до Венеция се намира едно малко островно бижу, на което се произвежда известното венецианско стъкло. Този остров се нарича Мурано и освен че е красив и много приятен за разходки, той крие и някои тайни свързани именно с това прочуто венецианско стъкло.
Самият Мурано се състои от по-малки седем острова, които са свързани с мостове по между си. Островът се намира много близо до Венеция и на него има няколко фабрики за изработката на различни изделия от стъкло – прочутото Муранско или още Венецианско стъкло.
Почти всички, които живеят на острова, се занимават предимно със стъкларство и туризъм.
Има туристи, а и местни жители, които твърдят, че остров Мурано е дори по-красив от самата Венеция. Може би смятат така, защото там е много по-чисто, по-подредено и определено по-спокойно, защото го няма този постоянен трафик от туристи, който се вижда във Венеция.
История на острова
Мурано някога е бил част от Римската империя. Предполага се, че много фамилии бягат от градовете Одерцо и Алтино заради варварските нашествия и се настаняват на остров Мурано. Островът винаги се е числял към морската част на Венеция и дори до 1171 г. е бил напълно автономна територия. А през 1275 г. получава своята независимост и правото да сече собствени монети.
От Венеция към Мурано
В далечното минало остров Мурано е било рибарско селище, на което се е добивало предимно сол. Производството на стъкло тук започва през 1291 г., като е пренесено от Венеция, защото там било забранено заради честите пожари. И така всички фабрики за направата на стъклени изделия се местят на остров Мурано.
Има много истории и легенди, които разказват, че стъклото всъщност води началото си именно от остров Мурано, много преди да започне неговото производство във Венеция, след което отново се завръща в своя дом.
Една легенда дори гласи, че не точно пожарите са причината стъкларските ателиета да се преместят на Мурано, ами желанието на венецианците да запазят тайната на стъклото само за тях. Премествайки всички майстори на остров Мурано, те са имали по-голям контрол над тях. Дори им било забранено да напускат пределите на острова и Венеция, макар че доста от тях успяват да избягат в чужбина и така да пренесат тайната за прочутото венецианско стъкло със себе си. Тъй като някога това е било много успешен бизнес, често майстори, които се противопоставяли на държавата, изчезвали безследно или умирали при много мистериозни условия.
Въпреки наложените им ограничения обаче местните стъклари били сред най-уважаваните личности на острова. Наред с многото забрани те имали и някои привилегии. Освен високото заплащане те имали право да носят меч и се ползвали с т.нар. съдебен имунитет.
Много от местните дори предполагат, че изделията на марката „Бохемия“ са вдъхновени и заимствани от венецианското стъкло. Малко след създаването ѝ в стъкларския занаят на Мурано настъпва известна криза. Това се случва около XV век. Тази криза обаче бързо е овладяна.
Стъкларският занаят бил толкова на почит, че дори имало издаден указ, който гласял, че ако не си роден на острова или по някаква линия не притежаваш там имот, нямаш абсолютно никакво право да произвеждаш каквото и да било от стъкло. Законите относно стъкларството били наистина много строги. Освен това е имало златна книга на Мурано, в която фигурирали само родените на острова.
Как точно се прави стъклото?
Всяко едно стъкларско ателие си имало по един главен майстор стъклар и двама асистенти. Тяхната роля била да придържат металната тръба, в която майсторът духа и по този начин оформя стъклото. Двамата помощници въртели самата тръба по нареждане на майстора, в зависимост от това какво искат да се получи накрая. Често към стъклото те прибавяли различни минерали, които да придават разнообразието от цветове в крайния продукт.
Този процес, макар и да звучи лесен, е много труден и изисква невероятна сила на продухване, както и завиден капацитет на белите дробове. Често майсторите на стъкло бързо остават без зъби, защото горещото стъкло и в добавка различните минерали трайно ги увреждали.
Трябва да бъдете много внимателни, когато купувате стъклени изделия дори от острова, защото е пълно с китайски и други имитации. За да сте сигурни в качеството му, винаги търсете надписа „Vetro Murano Artistico“. Това е знакът за качество, гарантиран от местните власти.
Какво представлява ефектът „кракелаж?
Една от най-интересните техники за направата на венецианско стъкло се нарича „кракелаж“, при която самото стъкло има вид на натрошен лед. В него има множество пукнатини, които оформят различни интересни фигури. В основата на този ефект стои следната техника - още топлият стъклен предмет се потапя в леко охладена вода. Когато се образуват пукнатините, се покриват с друг стъклен слой. Първоначално тази техника се е използвала за направата на различни имитации на старинни съдове още от времето на Римската империя, но тъй като е много ефектен по-късно става и доста популярен за направата на оригинални изделия.
Какво още може да посетите на остров Мурано?
Освен прочутите фабрики за стъкло на остров Мурано има още няколко забележителности, които задължително трябва да видите докато сте там.
- Базиликата Санта Мария и Сан Донато играе ролята на Дуомо на острова и се смята, че датира от VII век. Тя е много красива, като интериорът ѝ е пълен с различни византийски мозайки. Камбанарията е отделена от самата църква. Има една легенда за тази църква, която гласи, че зад нейния олтар се съхраняват костите на дракона, който именно Свети Донат някога е убил в Гърция.
- Часовниковата кула на сградата Кампо Санто Стефано
- Исторически музей или още музей на стъклото – в него може да видите различни интересни техники за направата на стъклени изделия, някои от които са пренесени още от Древен Египет.
Още от автора:
Невероятната история на Фаберже и неговите шедьоври
Романтика и красота: Градът на Ромео и Жулиета
Четири позабравени, но велики български постижения
„Ахилион“ - дворецът на една императрица с добра душа, но с тъжна съдба
В света на Ван Гог: Как е живял художникът и защо е отрязал ухото си?
Антична Сердика: Къде са останките ѝ в днешна София?
Трагичният любовен триъгълник "Яворов, Лора и Мина"
Българските доломити: Вратцата - входната врата към града на Ботев
Най-негостоприемното място на Земята: Там температурите достигат до минус 89,2°C
Чисто и подредено: Там ще ви глобят, ако изхвърляте боклука си не в позволеното време
Градът, в който се прегръщат два свята: Тайните на Истанбул
Българската крепост, която носи слава и болка, гордост и тъга
Древна и красива България: Античният град с име на богиня
Там, където Калоян срази Балдуин IX: Крепостта Букелон край Маточина
Три приказни места в Рила, които всеки трябва да посети
„Христос в космическа ракета“: Мистериозната църква в село Добърско
Удивителни творения на природата: Ритлите, Каменната сватба и Каменните гъби
Тайните на Белоградчишките скали
Мистериите на Странджа планина – гробницата на египетската богиня Бастет
Чудесата на България: Ивановски скални църкви
Славна история и величие: Какво не знаем за първата българска столица – Плиска
Нестинарството по нашите земи – древен обичай или магия?
Като средновековен замък, гордо кацнал на скала: Гложенски манастир „Свети Георги“
Мистериите на траките: Казанлъшката гробница
Владетел или бог - кой е Мадарският конник?
Мистериите на траките: Гробницата край село Свещари
Тихото гнездо на една кралица в България
Вила Армира - мистерия и изящество от римско време
Титанозавър, дейнотериум... Най-интересните находки по нашите земи
Еленската базилика – останки от някогашно величие
Асеновата крепост - самотният страж на Родопите
Там, където земята свършва и започва морето (СНИМКИ)
Масонското очарование на Португалия
Столицата на императриците - от пустош до величие
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!