Х ипнозата е променено състояние на съзнанието, при което човек изпитва висока степен на концентрация, релаксация и е уязвим на внушение. Използва се като терапевтичен инструмент в психологията и психиатрията за лечение на разстройства като тревожност, депресия, хронична болка и хранителни разстройства.
Това е техника, която е била използвана от различни култури и общности през цялата история за лечебни цели. Ето и някои любопитни неща, които може би не знаете:
1. Техника, използвана от векове
Практиката на хипнозата датира от Египет и Гърция. В древен Египет е била използвана за лечебни цели и се е практикувала в лечебни храмове. Свещениците използвали техники за внушение и релаксация, за да поставят хората в състояние на транс и след това използвали различни методи за лечение на болести.
От друга страна, в древна Гърция се е смятало, че сънят и хипнозата имат божествен произход и са били използвани в религиозни ритуали, за да поставят хората в контакт с боговете. Използваният метод е известен като „инкубация“, при която хората заспиват или изпадат в подобно на транс състояние, докато са на свещено място като храм.
2. Предколумбовите народи и хипнозата
Няколко предколумбови народи са използвали тази техника. Основният инструмент, който се е използвал, е този на шамана. Той се въртял около оста си и се целяло чрез него да се влезе в състояние на транс.
Въртящите се плочи на шаманите са начин за предизвикване на промени в състоянието на съзнанието и се смята, че служат за установяване на контакт с духовния свят, за лечение на болести и извършване на други ритуални практики.
3. Изненадващо възстановяване
Пат Колинс е известна американска хипнотерапевтка, която постига невероятни резултати в клиничната си практика. Един от най-известните случаи е когато Колинс успява да накара парализиран човек да ходи под хипноза. Това се случва през 1951 г. в щата Илинойс (САЩ).
Въпросното лице е мъж на около 50 години, който страда от парализа на краката повече от 20 години. Колинс хипнотизиралa мъжа в дома му и му казалa да ходи. Тогава той започнал да движи краката си и накрая се изправил и се разходил из стаята, изцяло под хипноза.
Случаят е отразен в различни вестници и списания по това време и привлича голямо обществено внимание. Някои критици обаче поставят под въпрос валидността на събитието и твърдят, че ефектът от хипнозата може да е временен или че друг фактор е влязъл в действие.
4. Хипнозата не е състояние на сън, а състояние на фокусирано внимание
Състоянието на сън и състоянието на фокусирано внимание са различни. В състояние на сън тялото и умът се отпускат и могат да възникнат несъзнателни умствени процеси, като сънища.
В състоянието на фокусирано внимание умът е активен и бдителен и вниманието е фокусирано върху конкретна задача. Тогава имаме различен модел на мозъчни вълни, от този в състояние на сън.
Преобладават бета вълните, които са с висока честота и ниска амплитуда. От друга страна, при съня моделът е от делта вълни, които са с ниска честота и висока амплитуда.
Освен това, в състояние на сън човекът не осъзнава заобикалящата го среда, докато в състояние на фокусирано внимание човекът има яснота какво се случва около него и може да реагира на външни стимули. Хипнозата е състояние на фокусирано внимание, въпреки че много хипнотизатори използват командата "сън", за да го предизвикат.
Още от автора:
От себеомраза към себелюбие: 7 стъпки, с които да се заобичате отново
Мъжката енергия: Ето как да я развиете, за да постигнете целите си
Шест знака, че отхвърляш женската си енергия
Трикове, с които да накараме малко дете да се храни
Как да действаме, ако се “пристрастим“ към някого
Травми от детството: Ето как да познаем, че даден човек ги има
Казвам го, защото те обичам: Негативните коментари, които ни наранява
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!