Д ва коралови рифа са били открити дълбоко под водата край островите Галапагос, което изненада учените от Института по океаните "Шмид" чрез помощта на дистанционно управляем апарат (ROV) "СуБастиан". Откритието е направено по време на експедиция, която целяла да проучи подводните екосистеми на скалите.
По-големият от двата рифа е с размерите на осем футболни игрища и е дълъг 800 метра, докато другият е със скромните 250 метра. Смята се, че те съществуват от хиляди години и са дом на много здрава екосистема, съставена от богато разнообразие от видове каменисти корали, които се намират на дълбочина между 370 и 420 метра под повърхността.
Two Deep-Sea Coral Reefs Have Been Discovered Off The Galápagos Islandshttps://t.co/tCcUH8MZ64
— IFLScience (@IFLScience) October 26, 2023
"Развълнувани сме, че данните от нашето картографиране са в състояние да подобрят разбирането ни за рифовите екосистеми на Галапагос", казва ръководителят на експедицията д-р Катлийн Робърт от Институт по рибарство и аквакултури към Университетът Мемориал в Нюфаундленд.
"Научният екип се вълнува, че данните, събрани по време на тази експедиция, ще допринесат за увеличаване на знанията за Националния морски резерват Галапагос и ще допринесат за управлението на морския коридор в източната част на тропическия Тихи океан", посочва Робърт.
Надяваме се, че откриването на тези рифове в морския резерват Галапагос ще помогне на учените да разберат по-добре ролята на дълбоководните местообитания за поддържане на здравето на океана. Нещо, което е трудно да се оцени, когато не знаем какво има там в дълбините му, обяснява експертът.
"Mining the tops of seamounts and deep-sea vents cannot mean anything but the destruction of these #biodiversity oases," cautioned Dr. Daniel Pauly, esteemed fisheries scientist & lead architect of https://t.co/pFFvX4Ibf1. #deepseamining https://t.co/RGOwgVbize
— FishBase (@FishBaseProject) October 25, 2023
Освен, че изследва дълбоководните екосистеми, експедицията има за цел да създаде карти на околната среда с помощта на технология за лазерно сканиране. Заснетите изображения позволява на учените да идентифицират животните, живеещи на морското дъно - нещо, което не е било възможно с технологии за картографиране с по-ниско качество, посочва ученият.
Чрез тази технология за картографиране с висока разделителна способност са открити подводни планини. Въз основа на сателитни данни учените подозирали, че на изследваното място може да има подводни планини, но едва сега са успели да потвърдят тяхното съществуване.
"Тази информация е ценна не само от научна гледна точка, но също така осигурява солидна основа за вземане на решения, които ефективно защитават тези екосистеми, опазвайки биологичното разнообразие, което те приютяват, и гарантирайки тяхната устойчивост в постоянно променящата се среда", коментира Дани Кордова, директор Национален парк „Галапагос“ в Еквадор.
Геоложката динамика на региона играе основна роля за дълбоководните екосистеми, казва още тя.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!