А йфеловата кула e eдна от най-известните световни забележителности, като бива посещавана от близо 7 млн. души годишно. От върха ѝ, до който водят точно 1710 стъпала, без съмнение се разкрива една от най-фантастичните гледки на планетата.
Туристите казват, че веднъж изкачили се до него, копнеят да се върнат отново.
„Желязната лейди“, превърнала в синоним на Париж, всъщност крие радица неподозирани за мнозина тайни.
Айфеловата кула е кръстена на френския инженер и архитект Гюстав Айфел, който е проектирал и ръководил изграждането ѝ.
Строежът ѝ започва през 1887 г. и продължил точно две години, два месеца и пет дни. Абсолютно техническо постижение за онова време, като всяко едно парче от кулата било проектирано и изчислено с максимална точност. Официално бива завършена на 31 март 1889 г., а тържественото откриване се провело на 6 май 1889 г.
- Кулата е построена с помощта на над 18 000 парчета ковано желязо и е висока 324 метра. По време на завършването си това е била най-високата структура, създадена от човека в целия свят.
- Първоначално било предвидено Айфеловата кула да бъде само временна временна конструкция. Тя е построена като входна арка на Световното изложение през 1889 г. и е трябвало да остане само 20 години, след което да бъде унищожена.
Тя започнала да събира обаче толкова много посетители, че в крайна сметка държавата решава да не я премахва.
- Тайната стая
Един интересен, но слабо известен факт е, че на върха на Айфеловата кула има малка тайна стая, дело на Густав Айфел. Тя е била построена лично за него, елегантно обзаведена с плюшени килими по пода, маслени картини по стените и дори роял. Само на няколко важни персони, сред които Томас Едисън, е било разрешавано да я посетят. Стаята потъва в забрава след смъртта на Айфел и малцина знаят за нея... до 2015 г., когато бива отворена за туристи.
- Научни експерименти
Айфел е преценил, че кулата е идеалното място за наука. Затова проектира две малки лаборатории на трето ниво, където да работят астрономи и метеоролози. Айфел провежда и свои собствени експерименти. За да научи повече за това как обектите се движат срещу теченията, той пуска предмети, прикрепени към въжета от второ ниво на кулата (около 116 метра над земята) и наблюдава как те падат.
- Върху кулата били гравирани 72 имена
В знак на признателност към инженерите, учените и математиците, допринесли за изграждането на кулата, техните имена били гравирани отстрани на кулата - точно 72 имена.
- Първите официални посетители на Айфеловата кула през 1889 г. били британското кралско семейство и... Бъфало Бил.
- Първоначално Айфеловата кула е била осветена от 10 000 газови лампи.
В днешни дни обаче всяка вечер блестят 20 хиляди малки лампички. На всеки час тя пресъздава магично светлинно шоу, което си заслужава да се види. Новите светлини са поставени през 2000 г. по повод празненствата на хилядолетието и е трябвало да останат само няколко години. Подобно на самата кула те обаче остават дълго след предвидената дата на спиране.
Знаете ли, че е незаконно да публикувате снимки на Айфеловата кула, осветена през нощта. Светлините се считат за произведение на изкуството и са защитени от авторското право.
- Жената, която "сключи брак" с Айфеловата кула
През 2007 г., жена с фетиш към предмети, решава да се омъжи за кулата и променя името си на Ерика Ла Тур Айфел. Дори е направен документален филм за нея, наречен "Жената, която се омъжи за Айфеловата кула".
- На всеки седем години Айфеловата кула се пребоядисва на ръка
За да се поддържа красотата и елегантността на "Желязната лейди", тя бива пребоядисвана на всеки седем години и то на ръка. Процесът по освежаването на кулата отнема 60 тона боя и около 18 месеца работа.
- Първоначално парижани били против Айфеловата кула
Днес жителите на Париж се гордеят със своята забележителност, превърнала се в най-емблематичния паметник на града. Но когато строителството на кулата приключило, повечето жители категорично не я одобрили, тъй като я смятали за грозна и безполезна.
Не пропускайте най-важните новини - последвайте ни в Google News Showcase
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!