С ъс сигурност остров Бонер е място, което не е особено популярно след широката публика по света. Кокетното местенце се намира точно до бреговете на Венецуела и e един от общо трите острова Аруба, Бонер и Кюрасао, като е считан за специална община на Нидерландия (докато другите два са автономни държави в рамките на Кралството).
Площта му е едва 287 кв. километра и се обикаля с кола за 3-4 часа. Но сам по себе си е считан за едно от най-специалните кътчета на Земята, особено за запалени гмуркачи. Фактите го показват и сами - докато през 60-те години на миналия век е имал население от малко под 6000 души, до днес го населяват малко над 23 000. Голяма част от тях са и американци.
"Не е трудно за американски гражданин да се премести на острова, но е необходимо търпение, тъй като това е стандартна документна процедура. Положителната и спокойна атмосфера на острова увлича туристите", казва Роландо Марин, информационен служител на Туристическа корпорация "Бонер". А често е нужно и едно-единствено посещение, за да убеди посетителите просто да се върнат у дома, да опаковат вещите си и да се преместят в Бонер.
Перфектният пример за това е Сюзън Дейвис, която сега е средата в 60-те. Нанася се тук малко, след като зърва острова за първи път. "Просто се влюбих в Бонер. Спомням си, че в деня, когато дойде време да летя за вкъщи, седнах на леглото в квартирата си и си казах: Някой ден искам да живея тук. После се замисли - а какво ми пречи да го направя". За период от 4 години, тя променя живота си и се нанася в холандския карибски остров, където сега работи като водач за птици.
Макар и винаги да е бил най-слабо развитият остров сред горепосочените, той е популярен с природно защитената си красота. Сделка за земята още от 1969 година помага да се създаде национален парк, като към момента той обхваща малко под 14 000 акра. Има убежище за магарета, фламинго, група за опазване на морски костенурки, фондация за обновяване на коралов риф и др.
Времето е топло, храната в ресторантите е от естествен улов, държавните училища са отлични, а за жителите има дори безплатни здравни грижи. Няма автомобилен трафик, който да натоварва излишно въздуха, за сметка на това можеш да срещнеш пред теб да се разхождат кози и фламинго, а сред най-голямото предимство е, че къщите са на достъпни цени дори за сега пристигащи.
"Какво има да не обичаш тук? Просто е толкова лесно да се влюбиш в Бонер", признава и Хари Шофелен, собственик на местен камион за храна, който идва тук за първи път през 2010 година. Разказва, че тогава е бил на житейски кръстопът и островът му е дал лесна опция как да продължи живота си. А вероятно и за туристите, плюс е, че относително лесно се остава за продължителен период.
Ако притежаваш холандски или американски паспорт, можеш да останеш тук за 6 месеца без разрешение за пребиваване. За други националности този период дори е над 90 дни. А това е време, в което действително лесно можеш да се влюбиш в острова и причина днес той да е населен с над 23 000 човека. И това, при условие, че за Бонер се пише рядко и умишлено не се популяризира, за да се избегне бъдещ масов статут. Но дори и таен, е сред най-красивите и уютни кътчета на земята... А може би и точно заради това.
Не пропускайте най-важните новини - последвайте ни в Google News Showcase
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!