Х итлер прекарва голяма част от Втората световна война - всъщност повече от 800 дни - във Wolfsschanze, или „Вълчата бърлога“, щаба си на Източния фронт, където се крие през по-голямата част от времето в силно укрепен бункер. Намиращ се дълбоко в Мазурските гори в тогавашна Източна Прусия, зловещият комплекс е построен под булото на тайната и е завършен през 1941 г., а убийственият деспот пристига скоро след това.
— Slim NIK (@NikkuAbhishek) October 8, 2023
В гората са закътани 200 сгради, сред които казарми, офиси, кино, електроцентрали, железопътна гара, две летища и бункери, разбира се, за Хитлер и близкото му обкръжение. В пределите на "Вълчата бърлога" нацисткото ръководство организира Холокоста, както и брутални военни кампании като битката при Сталинград, подпомагано и подстрекавано от над 2000 души военен персонал и помощен персонал.
С напредването на войната и обръщането на тенденцията срещу Германия Хитлер става все по-параноичен. Сигурността в комплекса е изключително строга и нацисткият лидер дори разполага с екип от 15 млади жени, които дегустират храната му за отрова. Но страховете му само се увеличават и са похарчени огромни суми пари за модернизиране на бункера, който в крайна сметка се превръща в голяма, подобна на крепост структура с многобройни стаи, зали и коридори.
Adolph Hitler's secret bunker, 1945. pic.twitter.com/4iGyVGzZjC
— Everyday Wow (@EverydayWow) May 22, 2015
Подозренията на Хитлер се потвърждават на 20 юли 1944 г., когато група високопоставени офицери от Вермахта, водени от полковник Клаус фон Щауфенберг, се опитват да го убият, като поставят бомба в куфарче близо до бюрото му в конферентната зала на "Вълчата бърлога". Куфарчето е преместено точно преди детонацията на устройството, което спасява живота на Хитлер. Първоначалният план е бил устройството да бъде поставено в бункера, което почти сигурно е щяло да го убие.
С приближаването на Червената армия Хитлер се сбогува с "Вълчата бърлога" през ноември 1944 г. и за разрушаването на комплекса са използвани тонове експлозиви. Въпреки това повечето от структурите са разрушени само частично поради тяхната здравина. Сега, когато привличат стотици хиляди посетители годишно, развитието им като туристическа атракция е много спорно.
В Берлин Хитлер се оттегля в бункера си близо до Райхсканцлерството на 16 януари 1945 г., когато съюзническите сили настъпват към столицата, а германската армия е в последните си сили. Завършен през 1944 г., Фюрербункерът е построен на 28 фута под земята и е обгърнат с бетон с дебелина 13 фута, за да издържи на най-унищожителните конвенционални бомби.
Скритият комплекс се простира на 3000 кв. м и се състои от 30 малки стаи, включително конферентна зала, стая за карти, офиси и спални за Хитлер и близкото му обкръжение, включително партньорката му Ева Браун. Бункерът бил обзаведен с изящни мебели и маслени картини, но луксът не допринесъл за подобряване на обстановката, която ставала все по-обезпокоителна и клаустрофобична.
Vegetable garden, greenhouse found at Hitler's secret bunker https://t.co/OYkSCKNdZe pic.twitter.com/nvWZqwiA59
— New York Post (@nypost) November 15, 2019
Този модел на кабинета на Хитлер - мястото на съвместното им самоубийство - е изложен в музея "Берлинска история". Именно в тази стая Ева Браун и Хитлер приемат капсули с цианид, а нацисткият лидер се застрелва и на 30 април 1945 г. Двамата се женят в стаята с картите на бункера предишния ден на мрачна церемония, последвана от още по-мрачен прием, като и двамата са наясно, че съветските войски се приближават все повече.
Малко след като са обявени за мъртви, Червената армия започва да обстрелва района около Райхсканцлерството. Тази снимка показва редник първи клас Ричард Блуст от Мичиган, който разглежда бункера след смъртта им. Пожар е унищожил голяма част от съдържанието на помещението, но все още може да се различи богато украсен позлатен диван.
След войната Съветският съюз разрушава сградите на Райхсканцеларията, но бункерът остава повече или по-малко непокътнат. През 90-те години на ХХ в. една част от съоръжението е разрушена, а останалата част е запечатана, за да не се създаде светилище на нацизма. Днес останките от фюрербункера на Хитлер се крият под неописана жилищна площадка.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!