Т айната вечеря е последната вечеря на Иисус Христос с апостолите преди разпятието му.
Велики четвъртък е свързан с Тайната вечеря, когато е установено тайнственото причастие.
След вечеря Христос взел хляб, благословил го, разчупил го, раздал на учениците си и казал:
"Вземете, яжте, това е моето тяло!".
После вдигнал чашата и казал:
"Пийте от нея всички. Това е моята кръв на Новия завет, която за вас и на мнозина се пролива за прощение на греховете". След причастието Христос признал пред своите ученици, че ще бъде предаден. Вечерта на Велики четвъртък се отслужва последованието на 12-те евангелия, предава БТА.
Тайната вечеря е тема в много произведения, включително в изобразителното изкуство, като вероятно най-известната творба е картината на Леонардо да Винчи.
"Тайната вечеря" на Леонардо да Винчи, e нарисувана за херцог Лудовико Сфорца.
The Last Supper, 1495 #italianart #highrenaissance pic.twitter.com/gIQxIe1oqC
— Leonardo da Vinci (@ArtistDaVinci) April 18, 2019
Творбата е една от най-познатите и ценни картини в света.
Изображението е с размери 460 на 880 см и се намира на стената в трапезарията на манастира Санта Мария деле Грацие в Милано. Темата е традиционна за християнското изкуство, но интерпретацията на Леонардо ѝ придава повече реализъм и дълбочина.
Да Винчи започва работата си по "Тайната вечеря" през 1495 и я завършва през 1498 – но не работи постоянно само по тази картина през този период.
"Тайната вечеря" акцентира върху реакциите на всеки един от апостолите, когато Исус им съобщава, че някой от тях ще го предаде.
Някой изкуствоведи смятат, че идеята на Леонардо е да представи Бог като "първообраз" на всичко във Вселената. Обръща се внимание на движението сред учениците на Исус, което е предизвикано от съобщението му.
Първото реставриране на картината е направено от Микеланджело Белоти. Тази реставрация издържала малко, затова друга била направена през 1770 г. от Джузепе Маза. Маза премахнал работата на Белоти и след това преработил картина. Цялото изображение с изключения на три лица било вече възстановено, когато Маза бил задържан за публично нарушение на закона.
Голямата реставрация
От 1978 до 1999 Пинин Брамбила Барцилон ръководи голям реставрационен проект, чиято цел е трайно да се стабилизира картината и да се премахнат разрушенията, причинени от прах, замърсяване и неуспешните опити за реставрация от 18 и 19 век.
Тъй като се оказва, че картината не може да бъде преместена на друго място, където да се съхранява по-добре, трапезарията е преобразувана в климатизирано пространство.
След това е предприето детайлно проучване, за да се определи оригиналната форма на картината, като се използва инфрачервена рефлектоскопия и оригиналните скици. Тази реставрация отнема 21 години.
Легендите около картината:
Има теория, публикувана през 1997 в "Прозрението на тамплиерите" от Лин Пикнет и Клайв Принс, според която човекът, изобразен отляво на Исус (от негово дясно) всъщност е Мария Магдалена, а не апостол Йоан (както повечето историци смятат).
Тази теория е централна тема в нашумелия по-късно роман "Шифърът на Леонардо" на Дан Браун.
В книгата се казва, че апостол Йоан/Мария Магдалена има женски гърди, женствени черти на лицето и грациозно се е наклонил към Петър.
Леонардо е бил умел в рисуването на разликите между двата пола.
Въз основа на предположението, че до Христос е Мария Магдалена, а не Йоан, се отива още по-далеч и се намеква за „специална връзка“ между двамата. Съществуват художествени критици допускащи тази идея.
Каквито и теории да съществуват до днес, едно може да се каже със сигурност - "Тайната вечеря" на Леонардо да Винчи, безспорно е едно от най-великите произведения на изкуството в човешката история.
LEONARDO DA VINCI, "THE LAST SUPPER" 1490 Details #art #arttwit #twitart #iloveart #artlover #leonardo #LeonardoDaVinci #Easter pic.twitter.com/CWWrXoIKjH
— Alessandro Fornero (@AlessandroForn6) April 18, 2019
Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.
За още любопитно съдържание от Vesti.bg последвайте страницата ни в Instagram.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!