0

С толетниците, смятани някога за рядкост, се превърнаха в нещо обичайно. Всъщност те са най-бързо растящата демографска група от световното население, като броят им се удвоява приблизително на всеки десет години от 1970 г. насам.

Kолко дълго могат да живеят хората и какво e определящо за дългия и здравословен живот ни е вълнувало винаги. Още Платон и Аристотел, преди повече от 2300 години, са обсъждали и писали за процеса на стареене.

Да се разкрият тайните на дълголетието обаче не е лесна задача. Това означава да можем да си обясним сложното взаимодействие между генетичното предразположение и начина на живот на хората.

Скорошно проучване, публикувано в GeroScience, разкри някои общи биомаркери, включително нива на холестерол и глюкоза, при хора, които са достигнали възраст над 90 години.

Столетниците, както и хората на и над 90 години отдавна представляват интерес за учените, тъй като те могат да ни помогнат да разберем как да живеем по-дълго и може би също как да остареем в по-добро здраве. Досега проучванията на столетници често са били в малък мащаб и са били фокусирани върху избрана група, например, като изключват тези, които живеят в домове за възрастни хора.

Много събрани данни

Това проучване е най-голямото, сравняващо профили на биомаркери, измерени през целия живот сред изключително дълголетни хора и техните по-кратко живели връстници.

Сравнени са профилите на биомаркери на хора, живели над 100 години с тези на техни връстници с по-кратък живот и са проучени връзките между профилите им и шанса да станеш столетник.

Изследването включва данни от 44 000 шведи, подложени на здравни оценки на възраст между 64-99 години. Те са извадка от така наречената кохорта Amoris.

След това тези участници били проследени чрез данни от шведския регистър до 35-годишна възраст. От тези хора 1224, или 2,7%, са доживели до 100 години. По-голямата част (85%) от столетниците са жени.

Включени са 12 кръвни биомаркера, свързани с възпаления, метаболизъм, чернодробна и бъбречна функция, както и потенциално недохранване и анемия. Всички те са били свързани със стареенето или смъртността в предишни проучвания.

Биомаркерът, свързан с възпаленията, бил пикочната киселина - отпадъчен продукт в тялото, причинен от храносмилането на определени храни.

Разгледани са също маркери, свързани с метаболитен статус и функция, включително общ холестерол и глюкоза, и такива, свързани с чернодробната функция, като аланин аминотрансфераза (Alat), аспартат аминотрансфераза (Asat), албумин, гама-глутамил трансфераза (GGT), алкална фосфатаза (Alp) и лактат дехидрогеназа (LD).

Взет е предвид също креатининът, свързан с бъбречната функция и желязото, както и общия капацитет за свързване на желязо (TIBC), свързан с анемията. И накрая, бил изследван и албуминът - биомаркер, свързан с храненето.

Констатации

От всички тези изследвания става ясно, че като цяло тези, които са доживели до стотния си рожден ден, са склонни да имат по-ниски нива на глюкоза, креатинин и пикочна киселина от шейсетте си години нагоре. Въпреки че средните стойности не се различават значително между столетниците и хората, които не са столетници за повечето биомаркери, столетниците рядко показват изключително високи или ниски стойности.

Например, много малко от столетниците са имали ниво на глюкоза над 6,5 по-рано в живота си или ниво на креатинин над 125.

За много от биомаркерите както столетниците, така и тези, които не са столетници, са имали стойности извън диапазона, считан за нормален в клиничните насоки. Това вероятно е така, защото тези критерии са определени въз основа на по-млада и по-здрава популация.

Когато от екипа изследвали кои биомаркери са свързани с вероятността за достигане на 100 години, открили, че всички с изключение на два (алат и албумин) от 12-те биомаркера показват връзка с вероятността да навършим 100, дори след отчитане на възрастта, пола и тежестта на заболяването.

Хората в най-ниските от петте групи нива на общ холестерол и желязо са имали по-малък шанс да достигнат 100 години в сравнение с тези с по-високи нива. Междувременно хората с по-високи нива на глюкоза, креатинин, пикочна киселина и маркери за чернодробна функция също намаляват шанса си да станат столетници.

В абсолютно изражение разликите са доста малки за някои от биомаркерите, докато за други разликите са малко по-съществени.

За пикочната киселина, например, абсолютната разлика е 2,5 процентни пункта. Това означава, че хората в групата с най-ниска пикочна киселина са имали 4% шанс да навършат 100 години, докато в групата с най-високи нива на пикочна киселина само 1,5%.

Дори разликите, които са открити, като цяло да са били доста малки, те предполагат потенциална връзка между метаболитното здраве, храненето и изключителното дълголетие.

Проучването обаче не позволява да се правят никакви заключения за това кои фактори, гени или начина на живот са отговорни за стойностите на биомаркерите.

Разумно е обаче да се предположи, че фактори като хранене и прием на алкохол играят роля. Проследяването на вашите бъбречни и чернодробни стойности, както и глюкозата и пикочната киселина, когато остареете, е добра идея.

Въпреки това шансът и късметът вероятно играят роля в даден момент за достигането на изключителна възраст. Но фактът, че разликите в биомаркерите могат да се наблюдават дълго време преди смъртта, предполага, че гените и начинът на живот също имат роля.

Коментари 0
Кирилица:
Фонетична
Имате 2000 позволени символа

* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Румъния подписа със САЩ за купуване на изтребители F-35

Румъния подписа със САЩ за купуване на изтребители F-35

Свят Преди 1 час

Румъния планира да "пенсионира" F-16 през 2040 г.

САЩ наложиха санкции на десетки руски банки

САЩ наложиха санкции на десетки руски банки

Свят Преди 2 часа

Включително най-голямата, която досега не беше санкционирана

Последни номинации очи в очи в Big Brother тази вечер

Последни номинации очи в очи в Big Brother тази вечер

Любопитно Преди 4 часа

Зрителите подкрепят фаворите си в приложението на NOVA PLAY

САЩ отхвърлиха заповедта за арест на Нетаняху

САЩ отхвърлиха заповедта за арест на Нетаняху

Свят Преди 5 часа

САЩ: Дълбоко сме обезпокоени от бързината, с която прокурорът е поискал заповед за арест

<p>КС образува дело по искане на президента</p>

Конституционният съд образува дело по искане на президента

България Преди 5 часа

КС ще се произнесе за втори път по тези въпроси

Съдът отложи делото срещу Марин Димитров

Съдът отложи делото срещу Марин Димитров

България Преди 6 часа

Съдът назначи и медицинска експертиза, която да установи колко сериозно е положението на Димитров

ГЕРБ-СДС в СОС поиска оставката на Цветомир Петров

ГЕРБ-СДС в СОС поиска оставката на Цветомир Петров

България Преди 7 часа

Зам.-председателят на СОС Ваня Тагарева припомни, че Петров е бил избран с гласовете на ГЕРБ-СДС

Евгений Иванов: Не трябва да мълчим, трябва да бъдем обединени

Евгений Иванов: Не трябва да мълчим, трябва да бъдем обединени

Любопитно Преди 7 часа

Българският и международен бизнес и гражданско общество заедно за по-добра среда

Почина бившият министър от кабинета на Блеър Джон Прескот

Почина бившият министър от кабинета на Блеър Джон Прескот

Свят Преди 8 часа

Прескот бе един от най-колоритните министри в кабинета на Блеър

Русия заплаши с глобална катастрофа и ядрена война

Русия заплаши с глобална катастрофа и ядрена война

Свят Преди 8 часа

Русия има списък с приоритетни цели за потенциално унищожаване

Нападнаха къщата на Жерар Пике в Каталуния (ВИДЕО)

Нападнаха къщата на Жерар Пике в Каталуния (ВИДЕО)

Свят Преди 8 часа

Домът му беше надраскан с надписи от активисти на лявата младежка организация Arran

Църквата "Свети Петър" в Люцерн

Дигитален Исус изповядва богомолци в Швейцария

Любопитно Преди 8 часа

Поне две трети от хората, които са говорили с дигиталния Исус, излизайки от изповедалнята споделят, че са имали „духовно“ преживяване

Морски съревнования решават съдбата на племената в “Игри на волята”

Морски съревнования решават съдбата на племената в “Игри на волята”

Любопитно Преди 9 часа

Ще успеят ли Храбрите да се спасят от сигурни елиминации?

<p>Зеленски разкри, че нов тип ракета е ударила Украйна</p>

Зеленски: Русия е използвала "нов тип" ракета, която има "характеристики на междуконтинентална балистична ракета"

Свят Преди 9 часа

„Днес нашият луд съсед за пореден път показа какво представлява в действителност и как презира достойнството, свободата и човешкия живот като цяло“, заяви Зеленски в изявление

Унгария ще разположи система за ПВО край Украйна

Унгария ще разположи система за ПВО край Украйна

Свят Преди 9 часа

Будапеща: Все още вярваме, че възможно най-скоро ще има мир чрез дипломация

<p>Шокиращо лечение на трансджендър със 7&nbsp;сеанса с електрошок</p>

Подложиха трансджендър на терапия с електрошок, за да “излекуват” хомосексуалността му в Китай

Свят Преди 9 часа

Почти един от всеки петима транссексуални младежи в Китай съобщава, че е бил принуждаван от родителите си да се подлага на подобни практики