0

С толетниците, смятани някога за рядкост, се превърнаха в нещо обичайно. Всъщност те са най-бързо растящата демографска група от световното население, като броят им се удвоява приблизително на всеки десет години от 1970 г. насам.

Kолко дълго могат да живеят хората и какво e определящо за дългия и здравословен живот ни е вълнувало винаги. Още Платон и Аристотел, преди повече от 2300 години, са обсъждали и писали за процеса на стареене.

Да се разкрият тайните на дълголетието обаче не е лесна задача. Това означава да можем да си обясним сложното взаимодействие между генетичното предразположение и начина на живот на хората.

Скорошно проучване, публикувано в GeroScience, разкри някои общи биомаркери, включително нива на холестерол и глюкоза, при хора, които са достигнали възраст над 90 години.

Столетниците, както и хората на и над 90 години отдавна представляват интерес за учените, тъй като те могат да ни помогнат да разберем как да живеем по-дълго и може би също как да остареем в по-добро здраве. Досега проучванията на столетници често са били в малък мащаб и са били фокусирани върху избрана група, например, като изключват тези, които живеят в домове за възрастни хора.

Много събрани данни

Това проучване е най-голямото, сравняващо профили на биомаркери, измерени през целия живот сред изключително дълголетни хора и техните по-кратко живели връстници.

Сравнени са профилите на биомаркери на хора, живели над 100 години с тези на техни връстници с по-кратък живот и са проучени връзките между профилите им и шанса да станеш столетник.

Изследването включва данни от 44 000 шведи, подложени на здравни оценки на възраст между 64-99 години. Те са извадка от така наречената кохорта Amoris.

След това тези участници били проследени чрез данни от шведския регистър до 35-годишна възраст. От тези хора 1224, или 2,7%, са доживели до 100 години. По-голямата част (85%) от столетниците са жени.

Включени са 12 кръвни биомаркера, свързани с възпаления, метаболизъм, чернодробна и бъбречна функция, както и потенциално недохранване и анемия. Всички те са били свързани със стареенето или смъртността в предишни проучвания.

Биомаркерът, свързан с възпаленията, бил пикочната киселина - отпадъчен продукт в тялото, причинен от храносмилането на определени храни.

Разгледани са също маркери, свързани с метаболитен статус и функция, включително общ холестерол и глюкоза, и такива, свързани с чернодробната функция, като аланин аминотрансфераза (Alat), аспартат аминотрансфераза (Asat), албумин, гама-глутамил трансфераза (GGT), алкална фосфатаза (Alp) и лактат дехидрогеназа (LD).

Взет е предвид също креатининът, свързан с бъбречната функция и желязото, както и общия капацитет за свързване на желязо (TIBC), свързан с анемията. И накрая, бил изследван и албуминът - биомаркер, свързан с храненето.

Констатации

От всички тези изследвания става ясно, че като цяло тези, които са доживели до стотния си рожден ден, са склонни да имат по-ниски нива на глюкоза, креатинин и пикочна киселина от шейсетте си години нагоре. Въпреки че средните стойности не се различават значително между столетниците и хората, които не са столетници за повечето биомаркери, столетниците рядко показват изключително високи или ниски стойности.

Например, много малко от столетниците са имали ниво на глюкоза над 6,5 по-рано в живота си или ниво на креатинин над 125.

За много от биомаркерите както столетниците, така и тези, които не са столетници, са имали стойности извън диапазона, считан за нормален в клиничните насоки. Това вероятно е така, защото тези критерии са определени въз основа на по-млада и по-здрава популация.

Когато от екипа изследвали кои биомаркери са свързани с вероятността за достигане на 100 години, открили, че всички с изключение на два (алат и албумин) от 12-те биомаркера показват връзка с вероятността да навършим 100, дори след отчитане на възрастта, пола и тежестта на заболяването.

Хората в най-ниските от петте групи нива на общ холестерол и желязо са имали по-малък шанс да достигнат 100 години в сравнение с тези с по-високи нива. Междувременно хората с по-високи нива на глюкоза, креатинин, пикочна киселина и маркери за чернодробна функция също намаляват шанса си да станат столетници.

В абсолютно изражение разликите са доста малки за някои от биомаркерите, докато за други разликите са малко по-съществени.

За пикочната киселина, например, абсолютната разлика е 2,5 процентни пункта. Това означава, че хората в групата с най-ниска пикочна киселина са имали 4% шанс да навършат 100 години, докато в групата с най-високи нива на пикочна киселина само 1,5%.

Дори разликите, които са открити, като цяло да са били доста малки, те предполагат потенциална връзка между метаболитното здраве, храненето и изключителното дълголетие.

Проучването обаче не позволява да се правят никакви заключения за това кои фактори, гени или начина на живот са отговорни за стойностите на биомаркерите.

Разумно е обаче да се предположи, че фактори като хранене и прием на алкохол играят роля. Проследяването на вашите бъбречни и чернодробни стойности, както и глюкозата и пикочната киселина, когато остареете, е добра идея.

Въпреки това шансът и късметът вероятно играят роля в даден момент за достигането на изключителна възраст. Но фактът, че разликите в биомаркерите могат да се наблюдават дълго време преди смъртта, предполага, че гените и начинът на живот също имат роля.

Коментари 0
Кирилица:
Фонетична
Имате 2000 позволени символа

* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!

- Мамо, днес директорът на училището ме попита дали съм единствено дете в семейството. - Единствено си. И какво? - Директорът каза: "Слава Богу!".
Прочети целия
Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Пиян, дрогиран и без книжка: Хванаха 22-годишен шофьор край Варна

Пиян, дрогиран и без книжка: Хванаха 22-годишен шофьор край Варна

България Преди 1 минута

Предстои на мъжа да бъде повдигнато обвинение

Германия между Русия и САЩ: Фридрих Мерц обяви нова ера в Европа

Германия между Русия и САЩ: Фридрих Мерц обяви нова ера в Европа

Свят Преди 14 минути

Новоизбраният канцлер настоя Европа да поеме сигурността си в свои ръце

Михаела Филева с изключителното си изпълнение на баладата “Try" в образа на бунтарката P!nk

Вълнуващо начало на фаталния 13-и сезон на “Като две капки вода” и първи победител в шоуто

Любопитно Преди 1 час

Зрителите вече могат да подкрепят своите любимци безплатно чрез приложението NOVA PLAY

Родители твърдят, че 50 деца от детска градина в Пловдив са с хранително натравяне

Родители твърдят, че 50 деца от детска градина в Пловдив са с хранително натравяне

България Преди 1 час

Здравните власти и Агенцията по безопасност на храните правят проверки

<p>Зеленски приветства &quot;героизма&quot; и &quot;съпротивата&quot; на&nbsp;Украйна&nbsp;</p>

3 години след руското нашествие: Зеленски приветства "героизма" и "съпротивата" на Украйна

Свят Преди 1 час

"Нека паметта на всички, които дадоха живота си за нашата държава и народ, да бъде вечна"

Чешкият премиер пожела на Мерц "много сила и успех"

Чешкият премиер пожела на Мерц "много сила и успех"

Свят Преди 1 час

Той заяви, че очаква "чешко-германското сътрудничество да се задълбочи"

<p>24 февруари &ndash;&nbsp;Съветска подводница потапя кораба &bdquo;Струма&ldquo; край Босфора</p>

24 февруари – Съветска подводница потапя кораба „Струма“ край Босфора

Любопитно Преди 2 часа

Вижте какво още се е случило на тази дата в историята

<p>Ватиканът с последна информация за състоянието на Франциск</p>

Ватиканът: Папа Франциск остава в критично състояние

Свят Преди 2 часа

Състоянието му съживи спекулациите какво може да се случи, ако изпадне в безсъзнание

<p>След гонка:&nbsp;Автомобил се&nbsp;заби&nbsp;в металните ограждения на&nbsp;ул. &quot;Опълченска&quot;&nbsp;(ВИДЕО)</p>

След гонка: Автомобил се заби в металните ограждения на ул. "Опълченска"

България Преди 2 часа

Гоненият 25-годишен шофьор е дал положителни проби за наркотици и алкохол

<p>След изборите в Германия:&nbsp;Вие искате обратното на това, което искаме ние</p>

"Вие искате обратното на това, което искаме ние": Политически лидери с коментари след изборите в Германия

Свят Преди 3 часа

Консервативният блок Християндемократически съюз е големият победител на изборите в Германия

<p>НСТС&nbsp;заседава извънредно</p>

Националният съвет за тристранно сътрудничество заседава извънредно

България Преди 3 часа

Ще бъде обсъден проектът на Държавното обществено осигуряване и на Здравната каса

Вашата кухненска гъба е пълна с бактерии – трябва ли да използвате четка вместо нея?

Вашата кухненска гъба е пълна с бактерии – трябва ли да използвате четка вместо нея?

Любопитно Преди 3 часа

Много видове бактерии могат да оцелеят в изключително сурови условия

.

Булка подложи родителите и кучето си на диета преди сватбата

Любопитно Преди 3 часа

Мнозина изразиха тъгата си от това, че кучето е на диета