В продължение на повече от век учени и любители на котките се опитват да разгадаят тайните зад яркооранжевата козина на рижавите котки. Две независими проучвания от японски и американски екипи най-накрая имат отговори и успяха да идентифицират гена, отговорен за оранжевото оцветяване при котките: ARHGAP36, неофициално наречен "оранжев ген".
Това откритие не само потвърждава хипотезата на американския генетик Кларънс Кук Литъл от 1912 г., но също така хвърля светлина върху нов биологичен механизъм, участващ в пигментацията. Литъл предполага, че оранжевият цвят на козината е свързан с X хромозомата – идея, която обяснява защо рижавите котки са предимно мъжки, а котките с черно-кафява козина са почти винаги женски.
Как генът ARHGAP36 определя цвета
Според новите проучвания, мутация в гена ARHGAP36 контролира активността на протеина, участващ в развитието на фоликулите на космите. В оранжевите участъци на козината генът остава постоянно активен, докато в неоранжевите е до голяма степен изключен. Мутацията не променя самия протеин, но влияе на местоположението на неговата активност, което води до характерната оранжева пигментация.
„Разглеждането на цвета на козината разкрива важни аспекти от комуникацията между клетките, тъй като пигментната клетка решава дали да произведе светъл или тъмен пигмент въз основа на сигнали от съседни клетки“, обяснява д-р Кристофър Каелин, ръководител на американското проучване.
Котките – уникално генетично изключение
Много други животни, включително кучета, овце и коне, също имат оранжеви вариации на козината, но тези цветове обикновено се дължат на различни гени, които не са свързани с пола. „Оранжевите котки са уникални с това, че генетичната мутация е свързана с половите хромозоми“, отбелязва д-р Кели Макгоуън, съавтор на проучването.
Оранжевите котки са документирани още в Древен Египет – изображения на тези животни се появяват в гробници, а някои мумифицирани котки показват признаци на рижава козина. Въпреки че оранжевият цвят днес е популяризиран чрез персонажи като Гарфийлд, той остава един от най-редките в света на котките.
„След повече от век на предположения и изследвания, генетичната основа на отличителния оранжев цвят на рижавите котки е най-накрая разбрана“, заключават учените.
Не пропускайте най-важните новини - последвайте ни в Google News Showcase
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!