З агадките на древните египтяни са огромни, но техните трикове за красота вече не са тайна.
От най-ранната епоха на Египетската империя мъжете и жените от всички социални класове си слагат очна линия, сенки, червило и руж.
Древните египтяни не нанасят грим само за да подобрят външния си вид - козметиката има практически приложения, ритуални функции и символично значение.
Ежедневието на една богата жена, живяла около 2030-1650 г. пр. н. е. се състои от множество процедури - преди да нанесе какъвто и да е грим, жената трябва да подготви кожата си.
Тя трябва да я почисти кожата си със соли от Мъртво море или да се изкъпи в млечна вана – микс от мляко и мед.
Тя ще приложи тамян на подмишниците си като дезодорант и ще завърши с ексфолиант от плодови ароматизирани масла.
Египтяните са измислили естествен метод за ексфолиране - смес от мед и захар. Скрабът за тяло, както се нарича днес, е възродената от козметичните компании тайна за красота.
След всички бани, които се прилагат на египтянката слугинята ще ѝ донесе продуктите и инструменти за нанасяне на грима.
Продуктите се съхраняват в съдове изработени от скъпи материали като стъкло, злато или полускъпоценни камъни.
А посудата е изработвана така, че да изобразява животни, богини или млади жени.
В тези съдове се смесвали съставиките, които египтянките нанасяли върху лицето си, а смилането на съставките върху изобразените животни се е считало, че носи величие и успех.
Слугинята създава сенки за очи, като смесва прах от малахит с животински мазнини или растителни масла.
След като смеси съставките слугинята използва пръчка от слонова кост - с издълбано изображение на богинята Хатор – и чрез костта нанася зелен пигмент. Точно както правят жените в наши дни гримът е най-добре подчертан с очна линия.
Гримът се използва и от мъжете и от жените.
Смята се, че той е предпазвал очите на хората от силното слънце. А цветът извлечен от малахита е естествен щит срещу вредните лъчи.
Последният щрих към грима разбира се е класическото червено червило. За да се направи цвета слугинята смесва охрата с животинска мазнина или растително масло.
Тези силно токсични смеси, често смесени с оцветители, извлечени от йод, бром и манит, могат да доведат до сериозно заболяване или понякога смърт – от където най-вероятно произлиза фразата „целувката на смъртта“.
При погребването външният вид също е ключов фактор за египетската идентичност.
В повечето гробници учените откриват част от ежедневните предмети като гребени, ароматизирани мехлеми, бижута и козметика, а част от погребаните са намерени гримирани.
Египетската култура е повлияла много силно на съвременните хора.Най-силно обаче остава влиянието на египетската култура в козметиката и грима.
Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.
За още любопитно съдържание от Vesti.bg последвайте страницата ни в Instagram.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!