В наши дни "Монополи" е позната игра, тъй като децата по целия свят я играят. Това е най-добрата капиталистическа настолна игра, която представя културата на собствеността, продажбата на имоти и стремеж към печалба за сметка на другите.
Може би мнозина ще се изненадат да научат, че определено не това е било намерението зад нейното изобретяване. Корените на Монополи всъщност могат да бъдат открити в работата на Хенри Джордж, икономист, действащ през XIX в., чийто бестселър "Прогрес и бедност" предлага създаването на единен данък върху стойността на земята, а не върху доходите, получени от труд. Според него земята е общ ресурс, който трябва да се облага с данък, за да се генерират публични приходи и да се прехвърли данъчната тежест от работниците върху богатите собственици.
Това е много далеч от историята на Монополи, разказвана от десетилетия. В тази версия безработен мъж на име Чарлз Дароу изобретява играта по време на Голямата депресия през 30-те години на миналия век, преди да я продаде на братята Паркър през 1935 г. Когато играта става хит, той и създателите ѝ стават милионери.
Но тази история е чиста измислица. Първоначално наречена "Играта на хазяина", играта всъщност е дело на Елизабет Маги Филипс, прогресивна жена, описвана като лява феминистка, активистка, писателка и изобретателка. След години на усъвършенстване на играта, Маги я патентова през 1904 г., като включва няколко разпознаваеми характеристики, включително емблематичния ъгъл "отиди в затвора". Създадена като учебно средство за нейната лява идеология, има един конкретен аспект, който не е оцелял.
Оригиналната игра включва два набора правила: за монополиста и за антимонополиста. Целта е била първо да се играе с правилата на монополиста, а след това да се премине към правилата на антимонополиста, които включват идеите на Хенри Джордж. Целта беше да се илюстрират ползите от единния данък върху поземленото богатство, за да се преразпредели богатството между играчите.
След като издава играта си през 1906 г., "Играта на земевладелеца" се превръща в култов хит. Въпреки ниските продажби, тя е особено популярна сред левите интелектуалци, които правят ръчно изработени копия, добавяйки собствени имена на улици и характеристики.
Когато през 1932 г. Чарлз Дароу попада на играта в къщата на свой приятел, той е толкова впечатлен, че бързо открадва концепцията, променя дизайна и в крайна сметка продава правата на братята Паркър, които започват да я продават през 1935 г. като "Монополи" (без втория комплект правила). Когато братята Паркър научават за патента на Маги, те хитро откупуват правата за скромната сума от 500 долара, без да разкриват мотивите си или огромната печалба от играта.
Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.
За още любопитно съдържание от Vesti.bg последвайте страницата ни в Instagram.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!