Х роничната болка сега е по-разпространена в САЩ от депресията или диабета. Тя може да бъде упорита и трудна за лечение, но две скорошни проучвания, едно за потенциална интервенция и друго за произхода на хроничната болка, хвърлят светлина върху все по-често срещаното състояние.
Изследване, публикувано на 24 май в списание Plos ONE, предполага, че въпреки че упражненията може да са последното нещо, което човек, живеещ с болка, иска да прави, те могат да бъдат ключов елемент за възстановяването. Използвайки данни от голямо проучване сред населението на Норвегия, обхващащо 10 732 възрастни, изследователи от Университетската болница на Северна Норвегия в Тромсьо анализират нивата на активност на хората и тяхната поносимост към болка (измерена чрез потапяне на ръцете на хората в ледена вода, като те сами класират болката си). Хората са били анкетирани два пъти в интервал от около осем години.
Как да се мотивираме да отидем за пръв път във фитнеса
Установено е, че хората с по-активен начин на живот са по-толерантни към болката - и колкото повече хора казват, че са се упражнявали в хода на проучването, толкова повече нараства способността им да издържат на болка. Когато се вземат предвид и двете години на проучването, тези, които са увеличили нивата си на физическа активност през междинния период, съобщават за по-голяма толерантност към болка с течение на времето. Възможно е по-честото движение да се използва като „нефармакологичен път към намаляване или предотвратяване на хронична болка“.
Една от причините, поради които болката е трудна за лечение, е, че учените все още не разбират напълно как тялото я възприема и регулира. Тази картина стана малко по-ясна през последните години, главно благодарение на спечеленото с Нобелова награда откритие през 2021 г. на рецептори за температура и налягане в кожата, които задействат неврологичните сигнали, които разбираме като остра болка. Но хроничната болка винаги е била по-сложна и връзките, които споделя със състояния като психични разстройства, сочат към по-сложен произход.
Хигиенните навици, които всички трябва да имаме във фитнеса
В друго проучване, публикувано на 22 май в списанието Nature Neuroscience, изследователите надникват в мозъчната дейност на хора, изпитващи хронична болка. Техните открития потвърждават, че острата и хроничната болка задействат различни сигнали в мозъка.
Вместо да разчитат на традиционните методи за сканиране на мозъка, които изискват сложно оборудване и могат да уловят само кратки изблици на информация, екип от невролози от Калифорнийския университет в Сан Франциско хирургично вградили малки устройства в мозъците на пациенти с хронична нервна болка. Устройствата наблюдават сигнали, изпратени през две области на мозъка: предната част на зъбния кортекс, област, смятана за критична за емоционалния елемент на болката, и орбитофронталната кора, област, за която се предполага, че играе роля в интензивността на болката. В продължение на няколко месеца участниците проследяват своите симптоми и изблици на болка, които след това изследователите кръстосано препращат с количествено измерими данни, предоставени от записи на мозъчната активност. Те открили, че невронната активност в орбитофронталния кортекс се задържа по-дълго от активността в други области.
Как да отслабнете с помощта на бягаща пътека – съвети за начинаещи
Изследователите заключават, че мозъчната активност може да се използва за прогнозиране и измерване на вълните на хронична болка. Междувременно норвежкото проучване е добро напомняне, че начинът на живот винаги ще бъде важна част от справянето с определени хронични заболявания.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!