Ч овешки ембриони, създадени без яйцеклетки или сперматозоиди, вече са факт в резултат на научен пробив, който със сигурност ще повдигне сериозни етични и правни въпроси.
Те са създадени в рамките на съвместен проект между Университета в Кеймбридж и Калифорнийския технологичен институт и наподобяват ембриони в най-ранните етапи от развитието на човека.
Те нямат наченки на мозък или сърце, но включват клетки, които ще формират плацентата и жълтъчната торбичка.
Учените смятат, че откритието им може да даде значителна представа и да подпомогне изследванията на редки генетични заболявания и биологичните причини за спонтанен аборт.
Синтетичните ембриони обаче не са обхванати от законите в Обединеното кралство или в повечето страни по света, което означава, че те са свързани със сериозни етични и правни проблеми, свързани с използването на човешки ембриони в лаборатория.
Synthetic human embryos created in groundbreaking advance https://t.co/53TW6iz9vL
— Guardian news (@guardiannews) June 14, 2023
Ембрионите нямат наченки на мозък или биещо сърце, но включват клетки, които ще формират плацентата и жълтъчния сак.
До този пробив учените трябваше да се придържат към правилото за 14 дни, което означаваше, че са ограничени да позволяват на ембрионите да се развиват в лабораторията за максимум две седмици.
След този момент изследователите трябваше да изчакат до по-далечен етап от развитието му, за да подхванат изследването си, като разчитаха на сканиране на бременността и на ембриони, дарени за изследвания.
Желанието да се разбере този период от развитието на ембриона, който започва на 14-ия ден и завършва на 28-ия ден, беше основната мотивация за работата по създаването на синтетични човешки ембриони.
Професор Магдалена Зерницка-Гоец, сътрудник в Университета в Кеймбридж, описа работата вчера на годишната среща на Международното дружество за изследване на стволовите клетки в Бостън: "Можем да създадем модели, подобни на човешки ембриони, чрез препрограмиране на [ембрионални стволови] клетки.
Преди изказването тя заяви пред The Guardian: "Това е красиво и е създадено изцяло от ембрионални стволови клетки.
Макар че все още не е ясно дали синтетичните ембриони могат да продължат да се развиват и след ранните си етапи, имплантирането им в утробата на пациент би било незаконно и в близко бъдеще няма изгледи да бъдат използвани за медицински цели.
Робин Ловел-Бадж, ръководител на отдела по биология на стволовите клетки и генетика на развитието в института "Франсис Крик" в Лондон, заяви пред The Guardian: Идеята е, че ако наистина се моделира нормалното развитие на човешкия ембрион с помощта на стволови клетки, може да се получи много информация за това как започваме развитието, какво може да се обърка, без да се налага да се използват ранни ембриони за изследвания.
Обсъждайки етичните въпроси, свързани с откритията, той добавя: "Ако цялото намерение е, че тези модели са много подобни на нормалните ембриони, тогава в известен смисъл те трябва да бъдат третирани по същия начин.
Понастоящем в законодателството това не е така. Хората са обезпокоени от това.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!