В сички ние се нуждаем от сън, за да бъдем здрави. Въпреки това, много хора имат затруднения с набавянето му, защото заспиват трудно, събуждат се често или не влизат в състояние на дълбок сън. Истината е, че да се насладиш на спокоен сън понякога е предизвикателство. Предвид това, ние споделяме някои терапевтични съвети за хора, които имат проблеми със съня.
Искаме да добавим, че безсънието засяга най-малко 20% от населението. Това го прави много важен проблем, тъй като липсата на сън значително влияе върху благосъстоянието и нормалния ритъм на живот. Трудностите със съня произтичат от лоши навици, нерегулирани емоционални състояния, употреба на вещества или дори медицински състояния.
По-долу представяме някои от основните препоръки, които трябва да имате предвид, ако ви е трудно да спите.
1. Подобрете навиците си и прилагайте хигиена на съня
Ежедневните навици, особено тези, свързани с часовете преди сън, улесняват или възпрепятстват почивката. Поради тази причина може да бъде от помощ да се прилагат мерки за хигиена на съня. Сред най-важните са следните:
- Спортувайте редовно, но не и в последните часове на деня, тъй като това може да ви тонизира
- Опитайте се да не подремвате, а ако го правите, гледайте да не надвишавате 45 минути
- Изключете екраните час-два преди да заспите и не ги използвайте повече, защото синята светлина, която излъчват, може да ви попречи да заспите
- Внимавайте какво ядете през последните 4-6 часа преди лягане, като избягвайте алкохола, кофеина и други стимулиращи вещества, както и обилните вечери
Създайте уютна и приятна атмосфера във вашата спалня - поддържайте добра температура, елиминирайте светлините и шума и изберете удобно спално бельо.
2. Намалете стреса
Много хора, които имат проблеми със съня, изпитват натрапчиви или повтарящи се мисли всяка вечер. Когато си лягате, тревогите се натрупват в ума ви, спомняте си всички висящи задачи или задълженията за следващия ден, а това ви пречи да си починете.
Намаляването на нивата на стреса може да е ключът към подпомагането на съня ви. За тази цел е възможно да се предприемат мерки като тези, които ще изброим:
- Предприемете в ежедневието си някои практики, които помагат да се отпуснете, като например техники за дълбока релаксация
- Разработете по-ефективни стратегии за справяне със стреса. Винаги ще има предизвикателства, но това да знаете как да се справите с тях ще ви предпази от дискомфорт. Потърсете социална подкрепа или развивайте нови перспективи на мислене.
- Научете се да приоритизирате. Претоварването със задачи не е здравословно, тъй като не можем да постигнем всичко по идеален начин. Поради тази причина помолете за помощ, създайте си ограничения и реорганизирайте графика си така, че дейностите и задълженията да не ви затрупват.
3. Лекувайте основните си здравословни проблеми
Безсънието понякога е причинено или повлияно от други здравословни състояния. Например хронична болка от определени физически патологии може да бъде пречка за съня. Посетете личния си лекар, направете си изследвания и полагайте грижи за своето здраве.
4. Използвайте спалнята само за спане
Ако ви е трудно да заспивате, опитайте да ограничите времето в леглото през останалото време на денонощието. Много пъти сме склонни да ядем в леглото, да гледаме телевизия или да работим в това пространство, когато в действителност трябва да го запазим единствено за сън. Това допринася за създаването на умствена асоциация между леглото и почивката, което ни помага да заспим по-бързо.
5. Създайте си режим на сън
И накрая, силно се препоръчва да се установи рутина. Това включва лягане и ставане по едно и също време всеки ден и извършване на последователност от дейности, които винаги се повтарят преди лягане.
Още от автора:
Атипични сексуални практики: Кои са най-често срещаните парафилии
Мит или реалност: Сексът с чорапи носи повече оргазми?
Три предимства и два недостатъка на случайния секс
Четири вида прегръдки и тяхното значение
Добър любовник е? Как да разберем още преди да стигнем до спалнята
Най-често срещаните сексуални фантазии
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!