П одобно на кукувица, която снася яйцата си в гнездото на нищо неподозиращ стопанин, древните гърци уж проникнали в град Троя, като се скрили в огромен дървен кон. От Омир до Холивуд историята за този военен майсторлък се разказва от хиляди години, но има малко доказателства, че това наистина се е случило.
Според легендата гърците, водени от Агамемнон и разполагащи с героични войници като Ахил, обсаждат Троя 10 години, без да успеят да пробият защитата на града. Преструвайки се, че се отказват, нападателите отплавали към близкия остров, оставяйки след себе си огромен дървен кон, пълен с войници.
Вярвайки, че гигантската статуя е жертвоприношение на богинята Атина, троянците вкарват коня през градските порти и в беззащитното сърце на града си, без да подозират за враговете, които се крият в корема му. С настъпването на нощта гръцките войници излезли от коня и опустошили Троя, слагайки край на епичната война.
Археолозите обаче все още не са открили солидни доказателства за Троянската война, да не говорим за нейния донякъде нелеп финал.
Did The Famous "Trojan Horse" Really Exist? | IFLScience - https://t.co/PIqlwCi31l
— rogueclassicist ~ david meadows (@rogueclassicist) May 6, 2024
Това, което знаем, е, че Троя вероятно е била името на град от бронзовата епоха в днешен Хисарлък в Западна Турция. Открит от германския изследовател Хайнрих Шлиман през 70-те години на XIX в., обектът е дал малък брой върхове на стрели и доказателства за огън в слой от седименти, датиран около 1200 г. пр.н.е., което приблизително съвпада с датата, спомената от Омир в епичната му поема "Илиада", и следователно може да подскаже за древна битка. Свързването на тези находки с десетилетна обсада обаче е малко пресилено.
Що се отнася до големия стар кон, Омир наистина го споменава само мимоходом в "Одисея", а първото съществено описание на събитието се намира в "Енеида", съставена от римския поет Вергилий повече от хилядолетие след предполагаемото изпълнение на хитростта. Повечето съвременни археолози приемат думите на древния художник с щипка сол и подозират, че гигантският кон вероятно е бил по-скоро метафора, отколкото буквален израз.
"Aрхеологическите доказателства показват, че Троя наистина е била опожарена; но дървеният кон е въображаема приказка, може би вдъхновена от начина, по който древните обсадни машини са били обличани с влажни конски кожи, за да не бъдат подпалени", казва д-р Арманд Д'Ангур от Оксфордския университет.
С други думи, митичният троянски кон може да е бил по-скоро таран или други военни машини, които са позволили на ахейците да стигнат до Троя с много по-малко хитроумни средства, отколкото предполага историята. За съжаление обаче е много малко вероятно археолозите някога да открият останки от подобно приспособление - подобно на кон или друго - тъй като дървените артефакти от древността обикновено се разлагат много преди да бъдат открити.
Въпреки това идеята за троянския кон се е вкоренила в съвременната култура и език, като дори е дала името си на вид компютърен зловреден софтуер, който нахлува в системите на жертвите, като се маскира като безобидно парче код. Колкото и странна да изглежда първоначалната идея, тя е перфектната метафора за нещо, което нахлува и разрушава отвътре.
Може би затова древните поети са измислили Троянския кон, за да представят начина, по който Агамемнон и компания са разрушили град Троя.
Не пропускайте най-важните новини - последвайте ни в Google News Showcase
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!